خانه » روانشناسی » برای زندگی بهتر » امروزتان را روز شادی کنید با نکات زیر

امروزتان را روز شادی کنید با نکات زیر

برای داشتن یک روز شاد، نیاز به انجام کار خاص، پیچیده و سخت ندارید، تنها کافی است چند چیز را رعایت کنید!

بسیاری از افراد برای سلامت جسم و روان خود برنامه ریزی و اهداف بلند مدت تعیین می کنند، ولی برای کوتاه مدت خود برنامه ای ندارند. به عبارتی در حال و همان روز زندگی نمی کنند.

در حال زندگی کردن در لحظه یک اصل است و برای رسیدن به این امر، کارهایی وجود دارد که می توان به صورت روزانه انجام داد تا روزی شاد، مفید و پر از احساسات مثبت داشته باشیم.

 

 

برای چنین روزی تنها کافی است؛

دقیق برنامه ریزی کنید

هیچ چیز خوب و ارزشمندی یک شبه و بدون تلاش و کوشش به دست نمی آید. برای اینکه زندگی سالم به صورت یک عادت یا بخشی از فعالیت های روزمره شما دربیاید، لازم است برنامه ریزی کنید.

به جای اینکه برای خود وظایفی کلی و مبهم تعیین کنید، مثلا بگویید؛ از این به بعد سالم غذا می خورم یا کمی ورزش می کنم، بهتر است یک برنامه ریزی دقیق و مشخص برای روز خود داشته باشید. یعنی غذایی را که خواهید خورد به طور دقیق تعیین کرده و یا زمان و مکان ورزش را مشخص کنید.

در ورزش صبحگاهی افراط نکنید

درست است که ورزش روزانه در سلامت افراد نقش مهمی دارد، ولی تحقیقات نشان داده است که بهتر است ورزش را به زمان دیگری در طول روز موکول کنید.

پژوهشی که در دانشگاه برونل انجام گرفته، نشان می دهد که ورزش سنگین صبحگاهی باعث تضعیف دستگاه ایمنی بدن شده و خطر ابتلا به عفونت های ویروسی یا باکتریایی را افزایش می دهد. پس بهتر است ورزش های سبک هنگام صبح انجام دهیم.

روزتان را مثبت آغاز کنید

خیلی از افراد در ابتدای صبح حوادث روزنامه ها را خوانده و یا اخبار گوش می کنند. اگرچه خوب است از آنچه در جهان می گذرد آگاه باشید، ولی این امر می تواند آغازی برای یک روز منفی یا ناراحت کننده باشد.

بنابراین بهتر است در ابتدای صبح متنی الهام بخش، نقل قولی آموزنده یا یک متن شیرین و خنده دار بخوانید. وقتی روز خود را مثبت شروع کنید نه تنها با خلق و خو و خلاقیت بهتری خواهید داشت، بلکه همان طور که تحقیقات نشان می دهند خطر ناراحتی های قلبی یا سکته مغزی را کاهش خواهید داد.

ناهار را روی میز کار صرف نکنید

هر چقدرسرتان شلوغ باشد، نباید از وقت ناهار و استراحت خود بگذرید. ناهار را با عجله روی میز کار میل نکنید. عدم استراحت نه تنها بر سلامت روان شما تاثیر خواهد گذاشت، بلکه عدم تمرکز هنگام صرف غذا ممکن است موجب پرخوری شود.

همچنین اگر برای صرف ناهار از پشت میز کارخود بلند نشوید، شانس یک فعالیت فیزیکی، هرچند کوتاه را از خود گرفته اید. نکته دیگر اینکه با توجه به آلودگی میزکار که گفته می شود، تقریبا 400 برابر سنگ دستشویی میکروب دارد، خوردن ناهار روی چنین میز کاری شما را در معرض آلودگی و عفونت قرار خواهد داد.

فعالیت خود را بیشتر کنید

تحقیقات دانشمندان در این زمینه نشان می دهد، نشستن طولانی مدت احتمال ابتلا به بیماری های خطرناکی نظیر بیماری های قلبی را افزایش می دهند.

برای کاهش این خطر سعی کنید در محل کار خود به روش های گوناگون حرکت و فعالیت بدنی خود را بیشتر کنید. هراز گاهی از جا بلند شوید و حرکات کششی انجام دهید.

بیشتر از قبل به سمت آبخوری بروید و بعضی چیزها را دور از دسترس خود قرار دهید تا برای برداشتن آنها ناچار از روی صندلی بلند شوید. حتی کوچک ترین فعالیت ها هم اگر به طور مرتب انجام شوند به سلامت ما کمک خواهند کرد.

گوش کردن به موسیقی چه هنگامی که در حال رفتن به محل کار هستید، چه زمانی که پشت میزتان نشسته اید و چه هنگام ورزش، کمک بسیار بزرگی به سلامت شما می کند.

نتایج تحقیقات حاکی از آن است که گوش کردن به موسیقی موردعلاقه و سالم در سلامت قلب، تحمل درد و تقویت دستگاه ایمنی بدن بسیار تاثیرگذار است. همین طور اگر هنگام ورزش به موسیقی گوش کنیم، توان بدنی شما تا 15 درصد افزایش می یابد.

برنامه های شاد و کمدی تماشا کنید

ایده آل ترین حالت این است که عصرها به جای تماشای تلویزیون از خانه بیرون برویم و ورزش کنیم. اما خیلی از ما نمی توانیم در مقابل وسوسه تماشای یک فیلم یا سریال مقاومت کنیم.

در این صورت حداقل کاری که می توان انجام داد این است که در مورد محتوای برنامه هایی که نگاه می کنیم دقت کرده و حساس باشیم. محققان می گویند تماشای فیلم های خنده دار و کمدی برای قلب مفید است در حالی که تماشای فیلم ترسناک یا جنگی موجب ایجاد استرس و اظطراب می شود.

یادداشت روزانه تهیه کنید

محققان به این نتیجه رسیده اند که افرادی که در پایان هر روز وقایع و خاطرات خود را یادداشت می کنند سیستم ایمنی قوی تر و سطح استرس کمتری دارند.

آسیب های روحی در این گونه افراد سریع تر از دیگران بهبود می یابد.علاوه بر این، فکر کردن به وقایع خوب و شیرین زندگی به ما کمک می کند تا مثبت تر فکر کنیم. پس بهتر است هر شب به وقایعی که در طول روز با آنها روبرو شده اید، فکر کرده و اتفاقات خوب را بارها مرور کنید.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع : همشهری آنلاین

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

مارک زاکر برگ

10 نصیحت از مارک زاکر برگ موسس و مدیر فیس بوک

مارک زاکر برگ یکی از جوان ترین میلیونرهای جهان و موسس فیس بوک است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *