خانه » اخبار روز » چرا روسیه پشت بشار اسد را خالی نمی‌کند؟

چرا روسیه پشت بشار اسد را خالی نمی‌کند؟

“سوریه” دیگر تنها نام یک کشور نیست؛ نام رمزی است که اختلافات ریشه ای بین ابرقدرت ها را با جرقه ای برافروخته و مشکلات پنهان آنان را آشکار ساخته است.

اگر به بحران سوریه نگاه کنیم درمی یابیم که این بحران به موضوع اول دستگاه های امنیتی – اطلاعاتی کشورهای غربی و منطقه تبدیل شده است. که از جمله این کشورها می توان به تقابل روسیه با غرب و آمریکا پرداخت.

چرا روسیه پشت بشار اسد را خالی نمی‌کند؟

در ابتدای بحران در سوریه نگاه روسیه نگاهی ناظر و خنثی و حتی گرایش هایی در جهت حمایت از تحولات داخلی و دادن آزادی های مدنی و اعطای دمکراسی در سوریه داشت. به تدریج که بحران شدت گرفت و صف بندی ها در درون سوریه مشخص شد روسیه تلاش کرد نقش ناظر و میانجی گر را در مقابل کشورهای دیگر بازی کند. در این بین روسیه تلاش کرد نقش بین المللی خود را افزایش دهد و در دوره ای میزبان مخالفان سوریه بود و در اجلاس های بین المللی مشارکت می کرد. اما اقدامات در سوریه فراتر از تحولات داخلی بین جماعت ناراضی و حاکمیت بود و دسته بندی ها در سوریه مشخص تر شد و کشورهای عرب که حامی سیاست های غرب و رژیم صهیونیستی در منطقه هستند دخالت های بیشتری داشتند و فشارها نیز بر سوریه بیشتر شد. همزمان با این موضوع نقش روسیه در کنار چین و ایران پررنگ تر شد و ایفای نقش آن بیشتر گشت.

پس از طرح حمله شیمیایی موضوع حساس شد و روسیه موضع گیری هایی محکم تر نسبت به دوره های قبل ایراد کرد؛ و اگر به مواضع مقامات روسیه توجه کنیم می بینم که در برخی موارد حتی از خود دولت سوریه واکنش جدی تر و سریع تری دارد.

چرا روسیه پشت بشار اسد را خالی نمی‌کند؟

برای مثال می بینیم رسانه های روسی در همان ساعات اولیه، خبر پرتاب موشک به سواحل مدیترانه را انعکاس می دهند، حتی مقامات روس نیز سریع تر از دولت سوریه واکنش نشان داده تا طرف غربی بفهمد که تمام حرکاتشان رصد خواهد شد.

و یا با پر رنگ شدن موضوع سلاح شیمیایی در سوریه، بازهم این رسانه های روسی هستند که تصاویر ماهواره ای از عامل حملات شیمیایی منتشر کردند تا از این طریق بار روانی را از دوش دولت روسیه بردارند.

چرا روسیه پشت بشار اسد را خالی نمی‌کند؟

چرا روسیه پشت بشار اسد را خالی نمی کند؟

اگر به صحبت های مقامات آمریکایی و حتی شیوخ خلیج فارس در دیدار با پوتین و لاوروف توجه کنیم، به برخی پیشنهادات قابل تامل برمی خوریم؛ حال سوال اینجاست، چرا با وجود چنین پیشنهاداتی پوتین پشت اسد را خالی نمی کند!؟ انگیزه های روسیه از رد پیشنهادات مالی اغواکننده چیست؟

چرا روسیه پشت بشار اسد را خالی نمی‌کند؟

دلایل حمایت روسیه از سوریه* از بین بردن نظام تک قطبی آمریکا

آمریکایی ها در طول تاریخ به دنبال این بودند که خود را به عنوان کدخدای جهان معرفی کرده و نظام تک قطبی را پیاده کنند.

تقريبا از اوايل قرن بيست و يكم اين صحبت در بين نظريه پردازان روابط بين الملل هست كه آيا واقعا دنيا يك قطبي شده و آيا اساسا پديده قطب در دنياي امروز مطرح است؟ آيا هنوز هم مي شود از مفاهيمي مانند موازنه قوا صحبت كرد؟ به نظر مي رسد اتفاقاتي كه درباره مساله سوريه و بعضي مسائل ديگر در روابط بين قدرت هاي بزرگ پيدا شده به نوعي مي تواند به ما نشان دهد كه دنيايي به نام دنياي تك قطبي واقعا مطرح نيست و ما نمي توانيم در مسائل بين المللي از سيستم تك قطبي سخن بگوييم.

چرا روسیه پشت بشار اسد را خالی نمی‌کند؟

تحولات اخير خاورميانه و به ويژه مسائلي كه اخيرا در مورد سوريه به وقوع پيوست نشان داد كه در دنياي امروز نظام تك قطبي وجود ندارد چرا كه بسياري از خواسته هايي كه ايالات متحده آمريكا در عرصه بين المللي دنبال مي كند و يا نظرات و ايده هايي كه مطالبه كرده در عمل به نتيجه نرسيده است.

روسیه به صورت صریح در زمینه امنیت ملی و سیاست خارجی خود، به این امر اذعان دارد و در مواضع و اظهار نظرهای پوتین و مقامات روس در سال های اخیر نیز این را دید ه ایم که نظم تک قطبی و یک جانبه گرایی را در عرصه بین الملل نمی پذیرند و در این چهارچوب، چین را نیز در کنار خود می داند.

روسیه در قضییه سوریه به دنبال فروپاشی نظام تک قطبی آمریکا و درصدد است تا به دولت آمریکا بفهماند باید به نظام چند قطبی دنیا احترام بگذارد.مقامات روس برای اثبات این ادعای خود حاضرند از هیچ تلاشی برای ابقای بشار اسد دریغ نکنند و با ارائه پیشنهاداتی به مجامع بین المللی همواره خود را به عنوان “قدرت راه حل” مطرح سازند.

چرا روسیه پشت بشار اسد را خالی نمی‌کند؟

“هنری کسینجر” مشاور امنیت ملی و وزیر امور خارجه اسبق آمریکا در پاسخ به پرسش تلویزیونی سی ان ان درباره انگیزه روس ها در توافق اخیر با آمریکا بر سر سوریه گفت: “به باور من پوتین نمی خواهد آمریکا به صورت یکجانبه تعیین کننده روند تحولات در منطقه باشد.”

* مدیریت امنیت در خاورمیانه

“خاورمیانه” به عنوان منطقه استراتژیک و اقتصادی جهان همواره جایگاه خاصی در معادلات بین المللی داشته که اگر به سایقه آن نگاه شود در خواهید یافت نقش روسیه در آن کم و کمتر شده و در عوض نفوذ غرب و آمریکا در کشورهای خاورمیانه روز به روز در حال افزایش است.

تغییر معادلات قدرت پس از فروپاشی شوروی جهان را عرصه مانور آمریکا نمود. اشغال افغانستان و عراق به بهانه حضور طالبان که خود عامل ایجاد آن بودند و همچنان وجود سلاح های کشتار جمعی در عراق که آثاری از آن یافت نشد، همگی پوششی برای توجیه سلطه و تک تازی آمریکا بود.

با توجه به مواضع شیوخ خلیج فارس می بینید که آنان نیز به مانند عروسک هایی در دستان آمریکا و غرب هستند که منافع آنان را تامین می کنند.

چرا روسیه پشت بشار اسد را خالی نمی‌کند؟

دیدار پوتین با بندر بن سلطان

روسیه سعی دارد با توجه به جایگاه حساس ایران و سوریه، در معادلات خاورمیانه جدید نقش ایفا کند و سهم خود را از بابت این تحولات بگیرد و نشان دهد خارج از اراده روسیه معادله ای شکل نخواهد گرفت.

در واقع سوریه نقطه ای بوده که روسیه باید تصمیم می گرفت یا به حمایت خود از سوریه و ایستادگی در مقابل تمایلات یک جانبه غرب ادامه دهد یا چشم خود را ببند. اگر روسیه در مقابل این موضوع کوتاه بیاید و حالت ناظر و خنثی را پیشه کند در کار تغییر معادله به نغع نیروهای تکفیری آینده سیاسی روسیه در منطقه از نظر استراتژیک به شدت با تهدید و خطر روبر خواهد شد. روسیه دیگر نمیتواند نظر کشورهای خاورمیانه را به عنوان یک دوست و همسایه و همپیمان استراتژیک مورد ارزیابی قرار گیرد. بنابراین روسیه تصمیم می گیرد در مقابل تمامیت خواهی و زیاده خواهی ایستادگی کند. این موضع همچنین می تواند کمک زیادی به احیا نقش نقش سنتی روسیه در نظام بین الملل باشد و قدرتی که از ابرقدرتی به قدرت منطقه ای تبدیل شده بود و سالها گرفتار بود در حال احیا به عنوان ابرقدرت باشد. یعنی سوریه محلی برای احیا روسیه است.

چرا روسیه پشت بشار اسد را خالی نمی‌کند؟

از طرفی دیگر یکی از مهم ترین دلایل حمایت روسیه از اسد ریشه در نگرانی عمیق این کشور از گسترش اسلام سلفی ـ وهابی به جمهوری های سابق شوروی در قفقاز و آسیای مرکزی و جمهوری های مسلمان نشین این کشور دارد. روسیه خود را متحد سوریه نمی داند، بلکه سوریه را به عنوان هدف می نگرد. روسیه نیز مانند سوریه توسط تروریست های سلفی، که از طرف غرب پشتیبانی می شوند، ثبات و امنیتش در خطر است.

با هر قتل و کشتار در سوریه، ترس روسیه از سلفی ها فزونی می یابد. بعد از عملیات های تروریستی رادیکال های اسلامی در سوریه به طور مشخص مواضعمقامات روسیه در مورد حامیان سلفی ها، به خصوص کشورهای عربی از جمله عربستان، تندتر می شود ومکرراً تأکید می کنند با افزایش خون ریزی ها رسیدن به توافق مشکل می شود.

این موضوع تا جایی پر رنگ شد که “جو بايدن” معاون رئيس جمهور آمريکا موضع گرفت و گفت: “منافع روسيه باعث شد، ولاديمير پوتين رئيس جمهور اين کشور پيشنهادي را براي حل مسئله سلاح شيميايي سوريه مطرح کند تا مانع از حمله نظامي شود.باراک اوباما به روس ها پيشنهاد کرد در حل مسئله شيميايي سوريه مشارکت کنند. پوتين نه به اين علت که آدم خوبي است، بلکه براي حفظ منافع خودش وارد عمل شد. “

چرا روسیه پشت بشار اسد را خالی نمی‌کند؟

* ترکیبات انرژی و گازی در حوزه مدیترانه و خاورمیانه

بررسی بعد اقتصادی تراژدی سوریه به شفاف سازی موضوع کمک خواهد کرد. در واقع، مسئله اصلی تمامی این کشورها و ائتلاف آن ها بر علیه دولت سوریه، چیزی جز منابع انرژی و گاز طبیعی – که در حال تبدیل شدن به عمده ترین سوخت در قرن بیست ویکم است- نیست. قطعاً غرب مسائل ژئوپلتیکی مرتبط با تولید، حمل و نقل و مصرف گاز را بیش از هر موضوع دیگری در راهبردهای خود مد نظر قرار می دهد.

در واقع، دوگانه ای که غرب بر سر راه آن قرار گرفته این است که خطوط لوله گاز از کدام مسیر به اروپا برسد: از ایران به عراق و سواحل سوریه در دریای مدیترانه یا از قطر و عربستان سعودی به سوریه و ترکیه و سپس اروپا. اتحادیه اروپا به خوبی می داند که خطوط لوله ناباکو و ترانس آدریاتیک (تپ) و به طور کلی کریدور جنوبی، تنها به ذخایر گازی آذربایجان متکی است و این برای کنار زدن روسیه و قطع وابستگی گازی اروپا به این کشور کافی نیست. لذا اتحادیه اروپا شدیداً تمایل دارد به منابع گازی واقع در خلیج فارس نیز دسترسی داشته باشد. سوریه یک حلقه اساسی از این زنجیره است و به دلیل نزدیکی استراتژیک دولت سوریه با ایران و روسیه، غرب پروژه تغییر رژیم را در این کشور به صورت جدی و با هر ابزار موجود دنبال می کند. جنگی که هم اکنون با سوریه به نام «دموکراسی» دنبال می شود، هدف اصلی آن نه دموکراسی بلکه هدف های ژئوپلتیک این چنینی است.

چرا روسیه پشت بشار اسد را خالی نمی‌کند؟

عراق، سوریه و لبنان تا کنون نیاز خود به گاز ایران را اعلام کرده اند و با این حال، این خط لوله توانایی این را خواهد داشت که سالانه 20 میلیارد متر مکعب گاز به اروپا صادر نماید.

خط لوله ایران- عراق- سوریه برای سوریه کاملاً مقرون به صرفه و سودآور است. با این حال، دولت های غربی، متحدان آن ها در خلیج فارس و ترکیه هیچ تمایلی به اجرایی شدن این پروژه ندارند. این پروژه ترکیه را به عنوان گذرگاه شماره یک انتقال گاز به اروپا حذف خواهد کرد و موقعیت ایران را نیز در مقایسه با قطر و عربستان سعودی تقویت خواهد نمود.

همچنین دولت آمریکا برنامه احداث خط لوله جدیدی را تصویب کرده است. این خط لوله، گاز را از قطر به اروپا منتقل خواهد کرد و ترکیه و اسرائیل را نیز دربر می گیرد. ظرفیت این خط لوله با توجه به ذخایر گازی خاور میانه، خط لوله مذکور حتی می تواند صادرات گاز روسیه به اروپا را نیز به چالش بکشد. تدوین کننده این طرح کسی جز فردریک هوف نیست. وی در عین حال یکی از اعضای «کمیته بحران سوریه» در دولت آمریکاست. بر اساس این طرح، خط لوله ذکرشده از قطر شروع شده و با گذشتن از عربستان و اردن، و لذا دور زدن و کنار گذاشتن ایران و عراق، به سوریه می رسد. در نزدیکی حمص واقع در سوریه، این خط لوله به شاخه تقسیم می شود و یکی از این شاخه ها به لاتاکیا، دیگری به طرابلس در شمال لبنان و سومی به ترکیه می رود. شهر حمص برای این خط لوله، تقاطع اصلی است و عجیب نیست که شدید ترین نبردها در این شهر و همچنین، شهر القصیر در نزدیکی آن صورت می گیرد. در واقع غرب و آمریکا به دنبال شکستن انحصار روسیه برای تامین گاز اروپا و همچنین قطع وابستگی ترکیه با گاز ایران هستند.

چرا روسیه پشت بشار اسد را خالی نمی‌کند؟

با توجه به شرایط بوجود آمده، روسیه به خاطر منافع انرژی و اقتصادی خود هیچ گاه از یکه تازی در بازار اروپا دست نخواهد کشید و از طریق سوریه راه را برای رقبای خود بسته باقی خواهد گذاشت.

* بی اعتمادی روسیه به غرب

روسیه به هیچ وجه به اقدامات آمریکا در شمال آفریقا و خاورمیانه اعتماد نداشته و ندارد و به رغم این که روسیه در مورد عراق سکوت کرد و یا درباره حمله به لیبی ـ که قطعنامه آن در دوره مدودوف تصویب شد ـ برداشت پوتین این است که همراهی روسیه، باعث شده آمریکا قطعنامه ای از شورای امنیت بگیرد و به شکل گسترده ای از آن سود جوید و تنها اهداف خود را دنبال کند؛ به همین دلیل برای تصویب قطعنامه علیه سوریه، نه تنها موافقت نکرد، بلکه در دو سال گذشته، به همراهی چین، سه بار قطعنامه علیه سوریه را وتو کرده است.

چرا روسیه پشت بشار اسد را خالی نمی‌کند؟

برداشت روسیه در این باره این است که در سالیان گذشته، به ویژه در مورد عراق و لیبی، منافع منطقه ایش از دست رفته و اقدامات آمریکا و متحدین اروپایی اش به گونه ای بوده که منافع روسیه را نادیده گرفته اند و عملیات در عراق و لیبی، باعث کاهش حضور روسیه در خاورمیانه و شمال آفریقا شده است و به همین دلیل، اجازه نمی دهد دوباره چنین سناریویی تکرار شود.

[ماجرای دخالت نظامی در لیبی چهره غرب و امریکا را برای روسیه بیش تر از پیش سیاه ساخت.روسیه در ابتدای بحران لیبی به دلیل رابطه صمیمی با معمر قذافی از مخالفان جدی دخالت نظامی در این کشور بود. اما به مرور زمان از مواضع خود کوتاه آمد تا جایی که به قطعنامه حمله نظامی رای ممتنع داد. البته پس از حمله نظامی بلافاصله این اقدام را محکوم کردند.آمریکا و غرب در ازای رای ممتنع روس ها به آنان وعده داده بودند که منافع روسیه در دولت جدید لیبی را در نظر بگیرند و رابطه صمیمی مسکو- طرابلس آسیب نبیند.اما پس از حمله نظامی و سرنگونی قذافی ورق برای روس ها برگشت و غربی ها به هیچ کدام یک از تعهدات خود عمل نکردند.]

چرا روسیه پشت بشار اسد را خالی نمی‌کند؟

موضوع بی اعتمادی روسیه به غرب که زمان جنگ سرد آغاز شد تا جایی پیش رفت که”سرگئی شایگو ” وزیر دفاع روسیه در این رابطه می گوید: بی اعتمادی روسیه به غرب مانع برقراری روابط عادی بین دو طرف می شود و این موضوع در آینده به چالش بزرگی برای غرب تبدیل خواهد شد چرا که کشورهای غربی برای برخی از روابط و مناسبات بین المللی خود به حمایت روسیه نیاز دارند.

روسیه دیگر تاوان لیبی جدید را نخواهد داد و به وعده های آمریکا در قبال سوریه اهمیت نمی دهند.

از طرفی باتوجه به نفوذ روزافزون غرب در سواحل دریای مدیترانه، سوریه آخرین پایگاه روسیه در سواحل مدیترانه است که به هیچ وجه نمی خواهد این پایگاه استراتژیک خود را از دست دهد.

این موارد 4 سناریو روسیه در قبال حمایت از سوریه بود؛ که البته باید دید دولت روسیه در قبال این سیاست ها پافشاری کرده و یا از اصول خود کوتاه خواهد آمد.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: صراط نیوز

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *