خانه » کودک و والدین » روانشناسی کودکان » چگونه برای کلاس‌ اولی‌ها محیط مدرسه را شادتر کنیم؟

چگونه برای کلاس‌ اولی‌ها محیط مدرسه را شادتر کنیم؟

يار دبستانی من! شاد باش

اشک ها و لبخند ها است. خيلی ها ريزريز اشک می ريزند و بعضی هايشان به اندازه تمام پهنای صورت شان لبخند می زنند و شادند. روپوش ها رنگ رنگ با رنگ هایي شاد، رقص رنگ ها را در شيطنت ها و جست و خيزهايشان به يادتان می آورد و شما را غرق در خيال به سال ها پيش وقتی خودتان روز اول مدرسه را آغاز کرديد می برد. روز اول مدرسه، يکی از به يادماندنی ترين خاطرات زندگی همه ماست.

روز اول مدرسه برای بيشتر کلاس اولی ها، تجربه ای عجيب و واقعه ای بزرگ است. جدايی از والدين و اولين ساعات را به دور از خانه در محيطی جديد سپری کردن شايد چندان دلچسب نباشد و واکنش های گوناگونی را در بچه ها بيدار کند. شما به عنوان پدر و مادر فکر می کنيد چگونه می توانيد فرزندتان را برای اولين روز مدرسه آماده کنيد و اين روز را به يادماندنی ترين روزهای زندگی سازيد؟

غول را بکشيد

شايد فرزند شما دوست داشته باشد اسباب بازی ها و عروسک خود را در روز جشن شکوفه ها با خود به مدرسه ببرد، خوب چه اشکالی دارد جز اينکه روز اول مدرسه را برای او عادی تر جلوه خواهد داد. شما به عنوان پدر و مادر اولين کاری که در راستای کمک به کلاس اولی تان می توانيد بکنيد؛ همين است که غولی که کودک از اين روز در ذهن خود ساخته است، بکشيد و از بين ببريد. مدير کل دفتر آموزش ابتدايی نيز در سال گذشته اعلام کرده است در روز شکوفه ها، کلاس اولی ها می توانند با اسباب بازی ها و هر پوششی که دوست دارند به مدرسه بروند. در اين روز جشن های ويژه ای برای کلاس اولی ها در مدرسه برگزار می شود و حضور والدين در کنار کودکان به دلگرمی آنها کمک خواهد کرد. تلاش کنيد روز اول مدرسه را به فضايی شاد و دلچسب برای فرزندتان تبديل کنيد و و از بايد و نبايد و امر و نهي کردن به کودکتان خودداري کنيد: تلاش کنيد اين روز را روزي بزرگ و به ياد ماندني معرفي کنيد.

چراغ هاي اضطراب خاموش

کلاس اولي ها در اين روز با محيطي جديد و بزرگ، آدم هاي جديد و قوانين تازه آشنا مي شوند که همه آنها مي توانند استرس زا و اضطراب آور باشند. بهروز جليلي، روانپزشک کودکان، عقايد تامل برانگيزي در اين باره دارد. او مي گويد: «دانش آموزان کلاس اولي به دو گروه تقسيم مي شوند؛ گروه اول آنهايي هستند که تجربه مهد کودک را داشته و تحمل دوري از والدين را تجربه کرده اند و به دور بودن از خانه تا حدودي عادت کرده اند و گروه دوم آنهايي هستند که براي اولين بار دوري از خانواده را تجربه مي کنند که به طور طبيعي، در گروه دوم کار معلم و والدين قدري مشکل تر است». او می افزايد: «والدين بايد در اين روزها آموزش هايي را براي فرزندان خود داشته باشند؛ آموزش هايي که در آن شيوه برخورد با اطرافيان چگونگي آماده شدن سريع براي رفتن به مدرسه و شيوه پوشيدن لباس کودکان به وسيله خود آنها در نظر گرفته شود.» آشنا کردن کودکان با برخي نکات ساده مي تواند چراغ هاي اضطراب را در روز اول مدرسه در ذهن شان خاموش کند.

گفتگو با کلاس اولی ها

شايد دوست داشته باشيد يک کتابچه راهنما از طرف مدرسه در اختيار شما قرار گيرد تا به وسيله آن فرزندتان را برای روز اول مدرسه آماده کنيد. در چنين دفترچه راهنمايی به کودک کلاس اولي خود بگوييد که:

• در روز اول مدرسه، معلم از او درس نمي پرسد و لازم نيست آمادگي ويژه اي براي برخورد با آموزگار داشته باشد. خيالش را راحت کنيد: «در روزهای آينده که مطالب جديد را خوب ياد گرفتی، می توانيم با هم درباره درس خواندن و درس پاسخ دادن به آموزگار گفتگو کنيم.»

• درباره روز اول مدرسه خودتان و خاطرات آن روز برايش تعريف کنيد که شادي ها و تجربه های درخشاني در مدرسه انتظار او را مي کشد. به او بگوييد خودتان در روز اول مدرسه چه احساسی داشتيد و آموزگار و دوستانتان با شما چه برخوردی داشتند.

• تلاش کنيد به او بفهمانيد که شما هم همان استرس ها و اضطراب را از سر گذرانده ايد و آنچه در مدرسه بوده است، بهتر از آنچه فکر می کرديد بوده است. اگر خواهر يا برادر بزرگ تری دارد، از او بخواهيد تجارب خوش روز اول مدرسه اش را براي کوچولوی کلاس اولي شما تعريف کند.

تکاليف والدين برای روز اول

والدين می توانند کارهاي متفاوت و جالبی در روزهاي قبل از آغاز مدرسه انجام دهند تا روز اول مدرسه را طبيعی تر جلوه مي دهند. شايد بتوان اين کارها را تکاليف والدين برای روز اول مدرسه ناميد که به کلاس اولی ها کمک مي کند با شوق بيشتری پا به دبستان بگذارند:

 

فرزندتان را در تابستان به بهانه ثبت نام، گرفتن پرونده و مواردي مانند آن به مدرسه اش ببريد و تمام فضاهای داخلی درون آن را از کلاس ها تا دست شويی ها به او نشان دهيد

اين کار شايد در روز اول مدرسه به دليل شلوغي و ازدحام والدين و کودکان امکان پذير نباشد. گذر از خياباني که دبستان کودک تان در آن واقع است نيز او را با فضاي مدرسه اش که بايد هر روز به آنجا برود، آشنا خواهد کرد.

 

کتاب های داستاني را براي او بخريد و بخوانيد که در آن کودک داستان به مدرسه می رود.

اين کتاب ها اگر داراي تصاوير رنگي و جذاب باشند، به کلاس اولي ها کمک مي کنند تا خود را در قالب شخصيت داستان قرار دهند و با مدرسه و فضاي آن آشناتر شوند.

 

اسم فرزندتان، شماره منزل و شماره تلفن و نشاني خود را روي يک کاغذ بنويسيد و در جيب کودکتان يا درون کيف مدرسه اش جاي دهيد

اين کار به کلاس اولي ها احساس امنيت و آرامش خواهد داد که در مدرسه گم نخواهند شد.

 

کودکتان را به تنهايي در روز اول مدرسه و هفته هاي نخست به مدرسه نفرستيد.وقتي او خودش را در محيط جديد و غريبه حس کند در بين اطرافياني که همه با والدين خود پا به مدرسه گذاشته اند، احساس تنهايي خواهد کرد، هيجان روز اول مدرسه از شب قبل، صبح روز اول، به صدا درآمدن زنگ کلاس و حتي بازگشت به منزل همراه کلاس اولي ها است و چه بهتر است که او همراهي داشته باشد تا اين لحظات را در کنار او سپري کند.

اگر برايتان امکان ندارد، همراهش برويد از پدر بزرگ يا مادر بزرگ و يا خواهر و برادر بزرگ ترش بخواهيد که او را همراهی کند.

 

يک ماه قبل از آغاز مدرسه براي خريد لوازم التحرير، کيف و لباس با کلاس اولی ها به بازار برويد

اين زمانی مناسب است که کلاس اولي ها احساس کنند به موقع برای رفتن به مدرسه آماده مي شوند و شور و شوق مدرسه در وجودشان بسيار زياد است. به تعويق انداختن آن به روزهای آخر شهريور آنها را دچار استرس خواهد کرد که مبادا دير براي رفتن به مدرسه آماده شوند.

بايدها و نبايدهاي روز اول مدرسه

روز اول مدرسه قوانين نانوشته ای دارد که خيلي ها آنها را مي دانند ولی گاهی ممکن است به دليل مشغله هاي شغلی و حرفه ای نتوانيد برنامه ريزی دقيقي برای اين روز کرده باشيد و بعضی از بايدها و نبايدها را به عنوان والدين از ياد برده باشيد.

توجه به اين نکته ها، کلاس اولي ها را از نظر جسماني و ذهني و بدني در اين روز آماده تر خواهد کرد:

کلاس اولی ها شب قبل از مدرسه بايد شام سبکي نوش جان کنند و به موقع به رختخواب بروند

تلاش کنيد که يک شيشه آب در اختيار کودکتان قرار دهيد تا بتواند به اندازه کافي آب بنوشد. در اين روز کودکان به دليل اضطرابي که دارند زود تشنه مي شوند.

 

کلاس اولی ها را روز اول با لباس هايي راحت به مدرسه بفرستيد

کفش راحت، روپوش و مقنعه راحت و شلواري که تنگ نباشد، کودکان را در اين روز زير فشار و استرس کمتری قرار خواهد داد.

 

پس از پايان روز اول مدرسه، در راه بازگشت به خانه و يا هنگامی که فرزندتان به منزل بازگشت به صحبت های او به دقت گوش دهيد

در اين صحبت ها شما مشکلات و ترس هاي او را خواهيد يافت و می توانيد راه حل هايی مناسب را برای حل آن در پيش گيريد.

 

به او نشان دهيد که دوست داريد داستان هاي مدرسه اش را بشنويد

به اين ترتيب تشويق خواهد شد آنچه برايش در مدرسه رخ می دهد، برايتان تعريف کند و مشکلات و شادی هايش را با شما در ميان بگذارد.

خيلی از بچه ها از سرويس مدرسه يا حتی راننده سرويس می ترسند و يا غريبی می کنند. می توانيد در روز اول با او سوار سرويس مدرسه شويد.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: همشهری آنلاین

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

اختلال خواب کودکان

اختلال خواب کودکان و علت های آن

خواب از نظر پزشکی، عبارتست از دوره های نسبتاً بی حرکت طولانی که در آنها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *