خانه » دانستنیهای خانواده » عروسی‌تان را شبی به یادماندنی کنید

عروسی‌تان را شبی به یادماندنی کنید

برگزاری یک جشن عروسی معمولی که عروس و داماد ها بخواهند تمام آرزو ها و رویاهای خود را در آن ببینند، کم خرج نیست و باید برای آن برنامه ریزی کرد و پول کافی کنار گذاشت اما می توان با تصمیم و انتخاب مناسب این مراسم را ساده و معقول تر برگزار کرد. البته لازمه این امر این است که عروس و داماد ها از برخی خواسته هایشان که تنها بار مالی بر دوش آن ها دارد، بگذرند. بهرحال برگزاری مراسم عروسی علاوه بر فشارهای مالی، با استرس و فشارهای روحی هم همراه است و زوجین و خانواده هایشان دلهره این را دارند که همه چیز به خوبی و خوشی برگزار شود و این امری طبیعی است. بدین ترتیب می بایست حداقل فشارهای مالی را کمتر کنند و با حداقل هزینه ها برای مراسمی ساده اما لذت بخش فکر کنند. صرف نظر کردن از برخی هزینه ها که تنها برای تجمل یا چشم و هم چشمی است می تواند، زوج هایی که می خواهند زندگی مشترک خود را آغاز کنند، به لحاظ مالی جلو می اندازد. این موضوع تنها شامل عروس و داماد هایی که توان مالی مناسبی ندارد، نمی شود، چرا که کسانی هم که توان مالی بالایی دارند، می توانند هزینه های چند میلیونی این یک شب را در جایی دیگر سرمایه گذاری کنند. بهر حال همیشه شنیده ایم که عروسی اگر خوب هم برگزار شود، باز فامیل حرف و حدیث هایی برای انتقاد کردن از نحوه برگزاری مراسم خواهند داشت.

اولویت ها را تعیین کنید

فهرستی از برنامه هایی که برای روز عروسی در ذهن دارید را تهیه کنید. آیا شما دوست دارید یک مهمانی با شکوه با 400 مهمان برگزار کنید؟ آیا دوست دارید لباس مجلل بپوشید؟ یا می خواهید یک شام متفاوت تهیه کنید؟ وقتی خواسته های تان را اولیت بندی می کنید می توانید تصمیم بگیرید چگونه برای مراسم عروسی برنامه ریزی کنید و بودجه تان را مطابق با اولویت ها هزینه کنید.

جلب توجه نکنید

لزومی ندارد که مهمان هایتان را با برگزاری جشن عروسی تان تحت تأثیر قرار بدهید. آنها را دعوت کنید تا در کنار شما ساعاتی را جشن بگیرند و در شادی شما شریک شوند.

اگر ذهنیتتان را تغییر بدهید هم شما و هم مهمان هایتان لذت بیشتری از مهمانی خواهید برد. پس در قدم اول عروسی های رویایی و عروسی های اشراف زاده ها را کنار بگذارید و با این حقیقت مواجه شوید و باور کنید که کیفیت زندگی زناشویی شما و ارتباطات تان با دوستان، خانواده و فامیل با این مسائل بهتر نمی شود و چه بسا آن را تخریب کند.

از دیگران کمک بگیرید

اگر دوست هنرمندی دارید که می تواند در طراحی و برنامه ریزی مراسم به شما کمک کند از او بخواهید تا به شما کمک کند. اگر نمی خواهید کار شما به دیگران محول شود می توانید هزینه ها را بااو حساب کنید. مسلما دوستتان با شما ارزان تر حساب خواهد کرد و فرصت های بسیار دیگری وجود دارد که شما هم می توانید برای او کاری انجام بدهید. بنابراین بدون خجالت یا شرمندگی از دوستانتان بخواهید تا به شما کمک کنند.

سفره عقد و برگزاری مراسم عقد یکی از زیباترین سنت های ایرانی است اما لزومی ندارد برای آن هزینه زیادی بکنید. کمی حوصله و وقت می خواهد تا شما خودتان از میان چندین مدل و طرح در مجله ها و سایت ها و فروشگاهها، طرح دلخواهتان را پیدا کنید. اگر خوش ذوق باشید می توانید تمام وسایل سفره عقد را تهیه کنید و با کمک دوستانتان سفره را طراحی کنید

تشریفات قبل از عروسی را کم کنید

امروزه هزینه های برگزاری یک عروسی بسیار ساده هم زیاد است. اگر واقعاً توان پرداخت هزینه ها را ندارید و یا باید فشار مالی زیادی به خود و خانواده هایتان تحمیل کنید تشریفات ازدواج را کم کنید. مراسم یک عقد مجلل، حنابندان و رسوم دیگری که در فرهنگ های متفاوت ایرانی وجود دارد را کنار بگذارید و به جای همه آنها یک عروسی خوب برگزار کنید.

یک محیط مطلوب را انتخاب کنید

اگر سالن و مکانی که برای برگزاری مراسم ازدواجتان انتخاب می کنید، تمیز و زیبا نباشد تمام هزینه های عروسی دورریختن پول و بی فایده است. پس قبل از برنامه ریزی های دیگر برگزاری جشن بخشی از پول را برای مکان عروسی کنار بگذارید. جایی که انتخاب می کنید باید فضایی زیبا، تمیزو تعریف شده برای برگزاری یک جشن عروسی باشد.

مهمان ها را محدود کنید

اگر می دانید فردی به مهمانیتان نمی آید یا اگر با او صمیمی نیستید، فقط بخاطر رسم و رسوم دعوتش نکنید و به جای آن با خیال راحت مهمان های اصلی را دعوت کنید و برایشان هزینه کنید. همین که کارت دعوت را برای خویشاوند یا دوستی می فرستید باید فرض را بر این بگذارید که او به جشن شما خواهد آمد پس کسانی را دعوت کنید که واقعا برای شما و همسرتان مهم هستند و حضورشان را در جشن عروسی می خواهید.

چیدمان سفره عقد را ساده بگیرید

طراحی و چیدمان سفره های عقد یکی از هزینه های اضافی و البته غیرضروری مراسم ازدواج هستند. سفره عقد و برگزاری مراسم عقد یکی از زیباترین سنت های ایرانی است اما لزومی ندارد برای آن هزینه زیادی بکنید. کمی حوصله و وقت می خواهد تا شما خودتان از میان چندین مدل و طرح در مجله ها و سایت ها و فروشگاهها، طرح دلخواهتان را پیدا کنید. اگر خوش ذوق باشید می توانید تمام وسایل سفره عقد را تهیه کنید و با کمک دوستانتان سفره را طراحی کنید.

شام عروسی را ساده تر بگیرید

بخش مهم هزینه های مراسم عروسی، میز شام شماست. اگر چشم و همچشمی و رقابت با دیگران را کنار بگذارید به راحتی می توانید با سفارش یک یا دوپیش غذا و یک یا دو غذای اصلی و یک دسر و کیک خوشمزه که خوب هم تزیین شده اند از مهمان هایتان پذیرایی کنید. مطمئن باشید 6ماه بعد هیچ کس حتی به یاد نمی آورد در عروسی شما چه خورده است، پس زیادی شلوغش نکنید.

عروسی تان را شبی به یادماندنی کنید

کم عکس بگیرید اما با کیفیت

حتی اگر از بهترین عکاس شهر بخواهید تا از شما عکاسی کند شک نکنید که بعد از گذشت چند سال تمام عکس ها و فیلم هایتان قدیمی و از مد افتاده خواهند بود. لزومی هم ندارد که در همه مدل ها و حالت ها عکس بگیرید و آنها را چاپ کنید. یک عکاس خوب پیدا کنید و از او بخواهید چند عکس متفاوت و خاص بگیرد.

صادقانه درباره میزان پولی که می توانید برای عکاسی بدهید را مطرح کنید و از عکاس بخواهید به همان اندازه عکس و فیلم بگیرد. فکر گرفتن عکس های هدیه و یادگاری را هم کنار بگذارید. عکس های شما جز برای عده محدودی از افراد خانواده قابلیت و ارزش نگه داری را ندارد.

به خودتان یادآوری کنید

اگر در هر مرحله ای از برگزاری مراسم ازدواجتان احساس کردید که دوست داشتید آن را مجلل تر و با تشریفات بیشتری برگزار کنید، این نکته را به خودتان یادآوری کنید که این مراسم فقط یک روز است و بعد از چند روز و چند ماه و در خوشبینانه ترین حالت بعد از چند سال از یاد اطرافیانتان خواهد رفت. حتی خود شما با وجود فیلم و عکس نمی توانید تمام جزییات، احساسات و هیجانتان را به یاد بیاورید. درحالیکه دقیقاً بعد از همین روز، شما دغدغه های فراوان دیگری خواهید داشت. مثلاً خانه ای بخرید، خانه بزرگتری اجاره کنید، کار بهتری پیدا کنید و… همیشه نیازهای فوری تر و جدی تری در زندگی زناشویی تان پیش می آید که در مقایسه با برگزاری یک مراسم ازدواج مجلل اهمیت و ارزش بیشتری دارند.

نکته مهم و پایانی دیگری که باید آن را جدی بگیرید

عرف و خواسته های خانواده هر دوی شماست. مراسم عروسی شما فقط یک جشن شادی برای شما دونفر نیست. پدر و مادرها نیز در آن سهم دارند. در فرهنگ ایرانی بخش زیادی از هزینه های برگزاری مراسم ازدواج به پای خانواده ها است و در واقع بسیاری از مهمان ها وابستگان نزدیک آنها هستند. سعی کنید آنها از تصمیمات شخصی تان مطلع کنید و اجازه بدهید آنها نیز در این باره نظر و ایده بدهند. البته در بعضی از موارد خاص انتظارات و توقعات خانواده ها از زوج ها بیشتر است و مشکلاتی نیز ایجاد می کنند. سعی کنید خانواده هایتان را متقاعد کنید و به آنها توضیح بدهید که چرا ترجیح می دهید مهمانی ساده تری برگزار کنید و چه هدفی از این کار دارید. آنها شاید کمی سرسختی نشان بدهند اما در نهایت با خواسته های شما همراهی خواهند کرد.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع:همشهری آنلاین

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

انواع پرده بکارت

انواع پرده بکارت و عکس پرده بکارت با توضیح

انواع پرده بکارت موضوع این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان است. پرده بكارت – …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *