خانه » کودک و والدین » 10 توصیه برای ورود به مدرسه بدون استرس

10 توصیه برای ورود به مدرسه بدون استرس

فرزند شما بیش از 3 ماه مشغول تفریح و سرگرمی بوده و عملا هر كاری كه مایل بوده انجام داده است.

انجام مجدد وظایف مدرسه الزاما برایش خوشایند نیست.

برای پشت سر گذاشتن این مشكل كوچك نیازمند آن است كه شما كمی بیش از معمول در اختیارش باشید و با تمام محبت تان او را در بر گیرید.

در اینجا 10 توصیه برای ورود به مدرسه بدون استرس را پیشنهاد می دهیم.

1- او را به ساعت جدید عادت دهید

بعد از آن میهمانی های تابستانی و تا ظهر خوابیدن ها، فرزند شما نیازمند آن است كه دوباره به ریتم جدیدی عادت كند. چند روز قبل از ورود به مدرسه، از او بخواهید كه شب ها زودتر به رختخواب برود و صبح ها زودتر از خواب بیدار شود. بهتر است كه دیرتر از 9 شب به رختخواب نرود و نیم ساعت هم به مطالعه در رختخواب اختصاص دهد.

2- او را از نظر روانی آماده كنید

چند روز قبل از ورود به مدرسه، با او در مورد مدرسه حرف بزنید. برایش توضیح دهید كه به چه دلیل باید به مدرسه برود و رفتن به مدرسه چه مزایایی به همراه دارد. گفت وگوهایتان باید مطابق با شخصیت و سن فرزندتان باشد. مثلا همكلاسی هایش را دوباره می بیند و با همكلاسی های جدید آشنا می شود، به فعالیت های جدیدی پی می برد و چیزهایی را یادمی گیرد كه به رشد او كمك می كند.

3 – به او اطمینان خاطر دهید

او دل نگران است و زمانی كه از ورود به مدرسه با او سخن می گویید، گریه زاری می كند: «نه، من نمی خوام مدرسه برم!». این امر طبیعی است. به او بگویید به دلیل آنكه می خواهد معلم و كلاس اش را عوض كند، نگرانی او را درك می كنید و زمانی كه شما نیز به سن و سال او بودید روزهای ورود به مدرسه همین نگرانی ها را داشتید اما دوست های زیادی پیدا كردید. به او توضیح دهید كه درصورت هر گونه مشكل، برای كمك به او و مقابله با آن در كنار او خواهید بود.

4 – او را آماده كنید تا مستقل باشد

به خصوص بچه های كوچكتر، عدم استقلال در آنان موجب استرسی واقعی می شود. برای جلوگیری از آن به او كمك كنید تا به تنهایی لباس هایش را بپوشد و در بیاورد. برای كمك به او می توانید برچسب هایی كه روی آنها اسم و یا علامتی نوشته شده است را روی لباسش بدوزید تا بتواند به آسانی آن را را تشخیص دهد. علاوه بر آن، احتمال دارد كه2 كودك لباس شبیه بهم بپوشند و این امر از سردرگمی مداوم آنان جلوگیری می كند.

5 – مراقب سنجش بینایی، شنوایی، معاینه دندان ها و واكسیناسیون او باشید

برای آینده فرزندتان مهم است كه این معاینه ها را انجام دهید زیرا بعید نیست كه به دلیل ضعف بینایی و یا شنوایی ، كودك به شاگرد ضعیفی تبدیل شود. اگر نتواند به خوبی ببیند و یا حرف های معلم را به درستی بشنود، چگونه می تواند درس هایش را به خوبی یاد بگیرد؟

6 – فرزندتان را با مدرسه جدید ش آشنا كنید

منتظر نخستین روز مدرسه نمانید تا مدرسه جدیدش را به او معرفی كنید. هیچ چیزی دلهره آورتر از مكانی نیست كه هیچ شناختی از آنجا ندارد زیرا در محیط جدید احساس سردرگمی می كند. برای آنكه او را با مكان جدید آشنا كنید، او را چندین بار به مدرسه ببرید و مكان هایی چون حیاط مدرسه، كلاس ها ، محوطه سرپوشیده را به او نشان دهید. او را روزهایی كه مدرسه برای ثبت نام باز است، به مدرسه ببرید. این عمل در روز ورود به مدرسه به او شناخت جدید و اعتماد به نفس می دهد.

7 – برای او كتاب هایی در مورد مدرسه بخرید

كتاب هایی در مورد مدرسه و به خصوص نخستین روز مدرسه برایش تهیه كنید. بچه ها عاشق این هستند كه با قهرمانان داستان های كتاب های آموزشی همزاد پنداری كنند. علاوه بر آن می فهمند بچه های دیگری هم هستند كه روز اول مدرسه یا گریه می كنند و یا دل نگران هستند. و با تمام این حرف ها همیشه این مسئله ختم به خیر می شود!

8 – كیف كوچكی برای وسایل شخصی اش آماده كنید

داخل كیفش شیئی كه به آن علاقه خاصی دارد مثل یك اسباب بازی، عكس هایی كه جمع آوری می كند، و یا یك عروسك پارچه ای بیاندازید. با این عمل، به او اطمینان خاطر می دهید كه قسمتی از محیطی كه به آن عادت دارد را به همراه دارد.

9 – اولین روز مدرسه

برای آنكه نخستین روز مدرسه باعجله خود را آماده نكنید، دیر از خواب بیدار نشوید. فرزندتان باید به راحتی از خواب بیدار شود و صبحانه خوبی بخورد. چنانچه به دلیل اضطراب اشتها نداشته باشد، به او اصرار نكنید اما برایش تغذیه ای مثل ساندویچ نان و پنیر، میوه و… آماده كنید و داخل كیف مدرسه اش بگذارید

10 – او را تا مدرسه همراهی كنید

درصورت امكان او را تا كلاس اش همراهی كنید. و چنانچه نتوانید او را ببرید، احساس گناه نكنید بلكه همه چیز را خوب برایش توضیح دهید سعی كنید سرشب برایش وقت بگذارید تا او بتواند نخستین روز مدرسه را برایتان تعریف كند.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: همشهری آنلاین

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

سوختگی کودک

سوختگی کودک و کمکهای اولیه

سوختگی کودک عبارتست از آسیب بافت در نتیجه تاثیر حرارت، الکتریسیته، اشعه و عوامل شیمیایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *