خانه » اخبار روز » جان کری مطرح کرد: بازرسی از فردو در مقابل لغو تحریم های آمریکا

جان کری مطرح کرد: بازرسی از فردو در مقابل لغو تحریم های آمریکا

شبکه خبری سی بی اس نیوز گزارش داد که جان کری چند ساعت پیش از دیدار با وزیر امور خارجه ایران و سایر وزیران امور خارجه کشورهای عضو گروه 1+5 گفت که اگر ایران دست به گام های ملموسی بزند و برای مثال در تاسیسات فردو را بلافاصله به روی بازرسان باز کند، آمریکا ممکن است خیلی زود و مثلا در عرض سه ماه یا کم تر تحریم هایش علیه ایران را لغو کند.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در گفت وگو با شبکه خبری سی .بی .اس نیوز که قرار است روز یک شنبه، 29 سپتامبر پخش شود و بخش هایی از آن در وب سایت این شبکه خبری قرار گرفت در پاسخ به این که “یک نمونه از گام ملموسی که آن ها می توانند برای مطمئن کردن جهان درباره کنار گذاشتن جاه طلبی های شان بردارند، بدهید؟” گفت: آن ها می توانند بلافاصله امکان بازرسی از فردو را که یک تاسیسات محرمانه و زیرزمینی تقویت شده در دل کوه است و بدون شک چیزی نیست که یک برنامه هسته یی صلح آمیز داشته باشد، فراهم کنند. آن ها می توانند بلافاصله پروتکل ها را امضا کنند، پروتکل های الحاقی جامعه بین المللی درباره بازرسی ها را. آن ها می توانند پیشنهاد دهند که داوطلبانه غنی سازی اورانیوم بیش تر از یک میزان خاص را متوقف کنند و آن را در سطح پایین نگاه دارند، زیرا نیازی نیست برای یک برنامه صلح آمیز در سطح بالاتری باشد. کارهای زیادی وجود دارد که می توانند انجام دهند.

 

وزیر امور خارجه آمریکا در پاسخ به این که “آمریکا در حال حاضر چه گام های جسورانه ای می تواند اتخاذ کند تا به این اقدامات ایران پاسخ دهد؟” گفت: خب، اگر ایرانیان گام های ملموسی را اتخاذ کنند، من مطمئنم انتظار خواهند داشت که آمریکا با تغییر رژیم تحریم هایی که امروزه داریم پاسخ شان را بدهد، روندی را آغاز کند که به آن ها نشان دهد چگونه می توانند برنامه صلح آمیزشان را بدون اختلال در تلاش های ما برای اطمینان از دست نیافتن سایر کشورها به سلاح هسته یی ادامه دهند.

 

کری در پاسخ به این که اگر آیا آمریکا به لغو تحریم ها علیه ایران تمایل خواهد داشت؟ گفت: تا زمانی که یک روند قابل راستی آزمایی و شفاف که بر اساس آن بفهمیم ایران دقیقا با برنامه هسته یی اش چه کار می کند برقرار نشود، آمریکا تحریم ها را لغو نخواهد کرد.

 

وزیر امور خارجه آمریکا در پاسخ به ای نکه “حسن روحانی گفته است دوست دارد در سه تا شش ماه شاهد توافقی باشد. آیا این امکان پذیر است؟” گفت: بله، امکانپذیر است. می توان حتی زودتر از این به توافق دست یافت. به این بستگی دارد که ایران چقدر صادقانه و شفاف عمل کند.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: خبرگزاری ایسنا

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.