خانه » دانستنیهای خانواده » اختلافی از جنس سن و سال

اختلافی از جنس سن و سال

در بین این گونه ازدواج ها هم موارد موفق و هم موارد ناموفق وجود داشت. شاید یکی از دلایل موفقیت در چنین ازدواج هایی پایین تر بودن سطح انتظارات طرفین و کمتر بودن اختلافات بین نسل ها بوده است. اما امروزه با تغییر نوع زندگی و خواسته های افراد شاهد تفاوت عمیق فکری و فرهنگی بین افراد با سن های مختلف هستیم. بنابراین در مقوله مهمی چون ازدواج نیز نباید از این نکته که اختلاف سنی زیاد می تواند منشاء اختلافاتی باشد، چشمپوشی کرد.

موفقیت یک ازدواج به سطح بلوغ و تجربیات دو طرف بستگی دارد. واقعیت این است که وقتی پای عشق و ازدواج به میان می آید، فاصله سنی جادویی وجود ندارد. اما تجربه به ما می گوید که هر چه فاصله سنی دو طرف کمتر باشد، شانس ساختن عشقی ماندگار برایشان بیشتر می شود. این تفاوت سنی چه یکسال باشد، چه 5 سال، 10 سال، یا حتی بیشتر، عشق بر همه چیز غلبه می کند. مسئله این است که ببینید واقعاً عاشق هستید یا نه، نه اینکه ببینید کسی که دوستش دارید چند سالش است. عاشق بودن خیلی مهمتر از تفاوت سنی بین دو طرف است.

به طور کلی می توان گفت اختلاف سنی نباید آن قدر زیاد باشد که دوره رشدی زوجین نیز با هم متفاوت باشد و باعث بروز تفاوت در علایق، سرگرمی ها و نگرش ها شود. البته سن یکی از ملاک های ازدواج است، در یک ازدواج موفق باید عوامل زیادی را در نظر گرفت و به آن ها توجه کرد.

همسرتان نوجوان است؟

«مردی 23 ساله هستم. یک سال است که ازدواج کرده ام، همسرم 16 سال دارد و با من درست رفتار نمی کند حرف گوش نمی کند، حتی کارهای خانه را انجام نمی دهد، با او چه کنم؟»

این مشکل مردی است که از یک مشاور خانواده راهکار می خواهد. نظر شما چیست؟ در این باره چه باید کرد؟ روانشناس می گوید چون همسر این مرد در سنی است که تازه در حال شناخت روحیات و خواسته های خود است. دوره نوجوانی مرحله کسب هویت است. رفتارهای لجوجانه و خودسری های او ناشی از نیاز وی به ساخت دنیایی است که براساس شناخت از محیط و حالات خودش به دست می آورد، ضمن اینکه یک دختر در چنین سن و سالی ممکن است شناخت و آگاهی لازم از وظایف همسری را نداشته باشد. بهتر است با درنظرگرفتن شرایط سنی شریک زندگیتان با او درباره درخواست ها و نیازهای خود صحبت کنید. می توانید در این زمینه از کمک افراد نزدیک به همسرتان مثل مادرش نیز بهره بگیرید و در نهایت شما نیز به دنبال شناخت راه هایی باشید که متوجه علایق وخواسته های او شوید و از این طریق رابطه خود را با او ارتقا دهید. بخصوص اینکه نوجوانان امروز نیازهای بسیار ویژه ای دارند که حتما باید درباره آن ها مطالعه شود. با کمی صبر و چاشنی علاقه به همسرتان می توانید باهم این مشکل را براحتی حل کنید.

دختر ها زود تر از پسران به سن رشد و بالندگی می رسند و تنها بعد از گذراندن سنین ابتدای جوانی (مثلا در حدود سن 25 سالگی) رشد آن ها به موازات هم پیش می رود.

بهترین و معمولی ترین وضعیت ازدواج اینست که سن پسر کمی از سن دختر بیشتر باشد، یا حداقل مساوی باشند( مثلا 1 الی 5 سال). این به خاطر اینست

که مدت باروری در خانم ها محدود بوده و در آقایان نامحدود است. و اینکه قدرت باروی خانمها زودتر از آقایان شروع می شود، همچنین نیاز است که آقایان قبل از ازدواج، علاوه بر بلوغ جسمی و فکری، به استقلال اقتصادی نیز برسند، که این به زمان بیشتری نیاز دارد

وقتی تکیه گاهی وجود ندارد

سوال مردی دیگر این است: «یک سال پیش به همراه مادرم به خواستگاری دختری که 8 سال از خودم بزرگ تر است رفتم و قرار شد برای پیداکردن شناخت بیشتر از هم با اطلاع خانواده ها گفت و گو داشته باشیم. در این مدت هیچ مشکل خاصی نداشتیم بجز اینکه او بلافاصله به محض بروز مشکلات پیش پا افتاده، عکس العمل تندی بروز می دهد، به عنوان مثال می گوید: چرا هنگام رانندگی با مردم بحث کردی؟ مرا وادار می کنی که در تصمیم ازدواج با تو تجدید نظر کنم. این نوع برخورد او مرا مردد می کند.»

مشاوری که این مرد از او مشورت خواسته می گوید: دختر ها زود تر از پسران به سن رشد و بالندگی می رسند و تنها بعد از گذراندن سنین ابتدای جوانی (مثلا در حدود سن 25 سالگی) رشد آن ها به موازات هم پیش می رود.

سوال من از این خواننده این است که چه چیز او را به سمت ازدواج با این فاصله سنی سوق می دهد؟ حتما می خواهم دراین باره با در نظرگرفتن همه جوانب، به خودش صادقانه پاسخ منطقی بدهد چون بسیاری از ازدواج های به این سبک براساس احساسات زودگذر و هیجانات آنی صورت می گیرد. علاوه بر این باید در نظر داشت که هر زنی نیاز دارد که به همسر خود تکیه کند و نیاز هر مرد نیز متقابلا «تکیه گاه» بودن است.

دختری که با این فاصله سنی از شما قرار دارد، قطعا در بسیاری از حوزه ها نمی تواند به شما تکیه کند، از سوی دیگر نیاز شما به تکیه گاه بودن نیز تامین نمی شود. او به خاطر سن بالا تر خود ممکن است در بسیاری از زمینه ها به رای و نظر شما اعتماد نکند یا آن ها را نادیده بگیرد و از این طریق احساس کفایت شما را مخدوش کند. ضمن اینکه به خاطر داشته باشید در بسیاری از مواردی که خانم از آقا بزرگ تر است، بعد از زایمان این تفاوت سنی بیشتر خود را در ظاهر نشان می دهد.

اختلافی از جنس سن و سال

حرف آخر

بهترین و معمولی ترین وضعیت ازدواج اینست که سن پسر کمی از سن دختر بیشتر باشد، یا حداقل مساوی باشند( مثلا 1 الی 5 سال). این به خاطر اینست که مدت باروری در خانم ها محدود بوده و در آقایان نامحدود است. و اینکه قدرت باروی خانمها زودتر از آقایان شروع می شود، همچنین نیاز است که آقایان قبل از ازدواج، علاوه بر بلوغ جسمی و فکری، به استقلال اقتصادی نیز برسند، که این به زمان بیشتری نیاز دارد. به هر حال این نسخه غیر قابل نقض نیست. اختلاف سنی دختر و پسر نباید آنقدر زیاد باشد که دوره رشدی آنها متفاوت شود و در علاقه ها، سرگرمی ها ، طرز نگرش و بینش و انرژیهای روانی با هم متفاوت و یا احتمالا درگیر شوند. مثلا ازدواج دختر 16ساله ای را با پسر 30 ساله در نظر بگیرید. در حالیکه دختر در آغاز راه هیجانات ، علاقمند به شطینت های نوجوانی، کوهنوری و جست و خیز و مهمانی و…. هست، آن آقا کار و تفکر و مطالعه، فلیم و موسیقی و گوشه ساکت خانه جهت استراحت را بیشتر می پسندد. همچنین دیدگاه آقا توام با تجربه و احتیاط است و دیدگاه دختر نوجوان ریسک و فعالیت های نو و بدیع است.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: مردمان

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

انواع پرده بکارت

انواع پرده بکارت و عکس پرده بکارت با توضیح

انواع پرده بکارت موضوع این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان است. پرده بكارت – …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *