خانه » خوانندگان » اخبار خوانندگان » آیا کلید روحانی قفل موسیقی رپ را هم باز می کند؟

آیا کلید روحانی قفل موسیقی رپ را هم باز می کند؟

حال باید دید آیا کلید روحانی می تواند فقل خط قرمز دانستن موسیقی رپ و عدم مجوز دادن به این سبک از موسیقی را هم باز کند؟

موسیقی رپ پیشتر در برخی کشورها از جمله کشورهای آمریکای لاتین دارای طرفدار بود اما رفته رفته جایگاه  ویژه ای نزد علاقه مندان موسیقی در سرتاسر دنیا یافت.

این سبک از موسیقی که همواره از آن به عنوان موسیقی اعتراضی یاد شده است در ایران دارای سابقه دیرینی نیست. قبل از انقلاب موسیقی رپ وجود نداشت هرچند ممکن است در میان چند ترانه رپ خوانی نیز صورت گرفته باشد اما به طور مشخص موسیقی رپ و خواننده رپ وجود نداشت.

به جرأت می توان از «شهرام آذر» ملقب به «سندی» به عنوان نخستین خواننده مشخص رپ نام برد. هر چند وی آثار پاپ و راک متعددی را نیز اجرا نموده است اما او را بیشتر به عنوان یک خواننده رپ می شناسند البته در آثار گروه «بلک کتز» به سرپرستی «شهبال شب پره» نیز گریزی به موسیقی رپ زده شده است.

موسیقی رپ تقریبا از ۱۰ سال پیش در داخل ایران به صورت زیرزمینی به گوش رسید. موسیقی هایی که در ابتدا عمدتا با فحش و ناسزا همراه بودند اما رفته رفته توهین ها و ناسزاها در این نوع موسیقی کاهش یافت.

موسیقی رپ در ایران را باید به دو بخش تقسیم کرد: اول موسیقی رپ خیابانی که در آن معمولا از اشعاری در باب مشکلات و معضلات اجتماعی و بعضا اعتراضات سیاسی استفاده می شود و دوم موسیقی های تلفیقی شیش و هشت و رپ که در آن معمولا از اشعار مضحک و بی معنی استفاده می شود!

در اینجا قصد داریم به آلبوم های منتشرشده مجاز موسیقی رپ بپردازیم، هر چند که این آلبوم ها تنها به ۲ آلبوم خلاصه می شود!

پس از آنکه در دوران ریاست جمهوری حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمد خاتمی موسیقی پاپ جانی دوباره یافت به نظر می رسید موسیقی رپ نیز بتواند به صورت قانونی فعال شود اما پس از عرضه ۲ آلبوم موسیقی رپ و با دگرگونی سیاسی در کشور این موسیقی در همان زیرزمین باقی ماند!

اسکناس

اولین آلبوم مجاز موسیقی رپ آلبوم اسکناس با صدای شاهکار بینش پژوه بود که در زمان خود پرفروش ترین آلبوم بازار بود. شاهکار بینش پژوه که پیشتر به عنوان یک ترانه سرا و مترجم فردی شناخته شده بود و چند کتاب نیز از او به بازار عرضه شده بود اولین کسی بود که تابوی موسیقی رپ در ایران را شکست و آلبومی با مجوز در این ژانر عرضه کرد.

موسیقی آلبوم اسکناس را بهروز صفاریان، بهترین آهنگساز موسیقی پاپ در آن روزها انجام داده بود و به همین دلیل این آلبوم به اثری قوی تبدیل شد. مضمون ترانه های این آلبوم عمدتا اجتماعی- اخلاقی بودند اما در ترانه اسکناس به قضیه اختلاف طبقاتی پرداخته شده بود. علیرغم اینکه این آلبوم تنها دارای ۴ تراک بود اما با استقبال گسترده مردم روبرو شد.

زیر خط فقر

پس از این آلبوم، آلبوم دیگری با نام «زیر خط فقر» به خوانندگی «رها شایان» منتشر شد. رها شایان نیز همچون شاهکار بینش پژوه به عنوان یک خواننده ترانه سرا شناخته می شد. وی در نخستین حضورش در عرصه خوانندگی به سراغ موسیقی رپ رفت.

«زیر خط فقر» شامل ۶ ترانه بود که ۴ تای آن موسیقی رپ بود. همان گونه که از اسم آلبوم مشخص است ترانه ها عمدتا به مشکلات و گرفتاری های اقتصادی مردم می پردازد با این همه این آلبوم هرگز نتوانست موفقیت آلبوم اسکناس شاهکار بینش پژوه را تکرار کند.

پس از انتشار این دو آلبوم و تا این لحظه که بنده این یادداشت را می نویسم هیچ آلبوم دیگری در عرصه موسیقی رپ با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وارد بازار نشد چرا که مجوز دادن به این سبک موسیقی تبدیل به خط قرمز شد!

البته در این میان تک ترانه هایی منتشر شدند که در بین آنها موسیقی رپ نیز اجرا می شد اما آلبومی خاص این ژانر از موسیقی دیگر راهی به بازار تولیدات مجاز داخلی نیافت.

جالب است بدانید، آن دو خواننده ای هم که سابقه انتشار آلبوم موسیقی رپ به صورت قانونی را دارند هر دو خواننده رپ نبودند و تنها یک آلبوم در این سبک عرضه کردند چرا که بینش پژوه پیش از آلبوم اسکناس آلبوم بانوی شرقی را وارد بازار کرده بود که شامل موسیقی های اسلو و آرام بود و پس از آن نیز آلبوم ادبیاتی دیگر را به بازار عرضه کرد که آن آلبوم نیز هیچ ربطی به موسیقی رپ نداشت.

شایان نیز پس از آلبوم زیر خط فقر آلبومی به نام قاتل به بازار عرضه کرد که یک آلبوم کاملا پاپ بود و موسیقی رپ در آن جایی نداشت.

اما از آن جالب تر اینکه هر دوی این خوانندگان دیگر در داخل کشور فعالیت نمی کنند و هر دو پس از تغییر و تحولات در دولت و روی کار آمدن محمود احمدی نژاد برای ادامه فعالیت در عرصه موسیقی به دیار غربت شتافتند.

بسیاری از خوانندگان مطرح و نام آشنای موسیقی پاپ ابتدا به صورت غیرمجاز و زیرزمینی فعالیت می کردند اما پس از چندی تبدیل به یک خواننده مجوزدار و رسمی شدند. این مسئله هیچ گاه در موسیقی رپ رخ نداد چرا که هم این دسته از خوانندگان می دانند که موسیقی آنها هرگز مجوز نمی گیرد و هم اینکه آنها اعتقاد دارند که مجوز دست و پای آنها را می بندد و دیگر در ترانه هایش رنگ و بویی از ماهیت این نوع موسیقی که همانا اعتراض است، خبری نخواهد بود.

با این همه در سالیان اخیر موسیقی رپ در بین مردم و صدالبته جوانان و نوجوانان و حتی کودکان رسوخ پیدا کرده و آنها این نوع موسیقی حتی سخیف ترین آنها را می شنوند!

به اعتقاد نگارنده، باید راهکاری اندیشیده شود تا این ژانر از موسیقی هم پذیرفته شود و هنرمندان موسیقی رپ بتوانند کارهایشان را به صورت قانونی ارایه کنند. متأسفانه خط  قرمز دانستن موسیقی رپ تنها سبب می شود تا آنها همچنان به صورت غیرقانونی اشعاری سخیف و بی هویت را بخوانند و قطعا با توجه به پرطرفدار بودن آنها در نزد جوانان این مسئله می تواند بر روی ذهن آنان تأثیر مخربی بگذارد.

هرچند همان گونه که در ابتدا عنوان شد در چند سال اخیر خوانندگان این نوع موسیقی نسبت به گذشته تلاش داشته اند تا از ناسزا و حرف های رکیک در ترانه هایشان کمتر استفاده کنند اما همچنان چنین ترانه هایی در فضای مجازی از آنها پخش می شود.

البته برخی از این خوانندگان همواره سعی در سالم  نشان دادن این نوع موسیقی داشته اند که از آن جمله می توان به یاس، محمد بی باک، هیچکس، حامد فرد، یاسر بی نام و … اشاره کرد.

یاس

در این میان «یاس» تنها خواننده  رپی است که سابقه انتشار یک ترانه به صورت مجاز را دارد. او در آلبوم یک خواننده پاپ به نام مجید غفوری در یک ترانه با وی همخوانی کرده است اما این مسئله باعث نشد تا وی بتواند برای آلبوم شخصی خود مجوز بگیرد.

حال باید دید پس از انتخاب حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی به عنوان رییس جمهور دولت یازدهم از سوی مردم و انتخاب علی جنتی به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از سوی وی تغییری در سیاست های این وزارتخانه در مورد موسیقی رپ به وجود خواهد آمد و آیا صحبت های علی جنتی در مورد موسیقی که باعث دلگرم شدن هنرمندان موسیقی سنتی و پاپ شد می تواند موسیقی رپ را نیز دربگیرد؟

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: اخبار موسیقی ایران

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

کد آهنگ پیشواز همراه اول نظام شکارچیان

هر آهنگ پیشوازی که شخصی برای سیمکارت همراه اول خود انتخاب می کند نیازمند کد …

بدون دیدگاه

  1. به نظر من که یاس فوق العادس
    من عاشقشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *