خانه » اخبار روز » یک زن جانشین بشار اسد خواهد شد؟ +عکس

یک زن جانشین بشار اسد خواهد شد؟ +عکس

جهان عرب مدرن تاکنون یک رهبر زن را به خود ندیده اما شاید سوریه کشوری باشد که این رویداد نخستین بار در آنجا رخ دهد.

به نوشته روزنامه یو اس ای تودی، “سهیر اتاسی”، 42 ساله، معاون رئیس دولت خودخوانده مخالفان است و با وجود آنکه در تبعید زندگی می کند، احتمالا قدرتمندترین زن در سوریه محسوب می شود.

وی با ناآرامی های سیاسی غریبه نیست چرا که در یک خانواده سیاستمدار به دنیا آماده است. خاندان الاتاسی شامل قضات، اعضای پارلمان، وزرا، شعرا و حتی دو رئیس جمهور پیشین از جمله نورالدین الاتاسی است که حافظ اسد، پدر بشار اسد 40 سال پیش قدرت را از چنگ وی درآورد.

یک زن جانشین بشار اسد خواهد شد؟ +عکس

اتاسی یکی از رهبران دائم مخالف است که در تبعید زندگی می کند. هنگامی که وی 30 ساله بود کمی پس از به حکومت رسیدن بشار اسد در سال 2000 میلادی نشست مذاکرات دموکراتیک را پایه گذاری کرد. این نشست خواستار اصلاحات سیاسی در سوریه شد.

پس از آنکه در سال 2005 میلادی دستگیر شد، دولت سوریه این نشست را تعطیل کرد. در سال 2009 میلادی وی از شبکه اجتماعی فیس بوک برای راه اندازی مجدد این نشست استفاده کرد و در سال 2011 میلادی همزمان با آغاز ناآرامی ها به اعتراضات خیابانی آمد اما مجبور شد تا در سال 2012 میلادی از سوریه فرار کند.

وی به کشورهای مختلفی چون ترکیه و آمریکا سفر کرد تا سخنرانی هایی ایراد کرده و از مخالفان سوری حمایت کند.

بانوی دیگری که برای کمک به مردم سوریه تلاش می کند “رزان زیتونه” 35 ساله است که به عنوان وکیل حقوق بشر از حقوق زندانیان سیاسی در سوریه دفاع می کند. این وظیفه در کشوری که در آن حق آزادی های مدنی، حقوق سیاسی و آزادی بیان محدود است، وظیفه ای بسیار دشوار است.

وی پس از آنکه توسط دولت سوریه به عنوان یک جاسوس خارجی متهم شد، تصمیم گرفت تا در خانه پنهان شود.

اگرچه این دو خانم از زمان آغاز ناآرامی ها سوریه جزو رهبران مخالفان سوری بوده اند، اما نسبت به الگوی این ناآرامی ها دیگاه های مختلفی دارند. اتاسی به ائتلاف ملی سوریه، گروهی متشکل از شبه نظامیان مسلح، اسلام گرایان افراطی و گروه های دیگر پیوست، در حالی که زیتونه مخالف همکاری با اسلام گرایان افراطی بود.

به نوشته روزنامه آمریکایی، اما هر دو به مبارزات خود برای تحقق دموکراسی در سوریه و دستیابی به حقوقشان به عنوان یک زن ادامه می دهند. چالش بعدی آنها مبارزه برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری در سوریه پس از اسد خواهد بود.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: خبرگزاری ایسنا

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *