خانه » اخبار روز » قیمت شیر آزاد شد؟

قیمت شیر آزاد شد؟

امروز کارگروه ویژه، درباره موضوع آزادسازی قیمت شیر خام تصمیم گیری کرد اما دبیر انجمن صنایع لبنی می گوید این تصمیم ها مبنای اجرایی ندارد و ستاد تنظیم بازار باید در جلسه فردا مشخص کند.

امروز در کارگروه ویژه تصمیم گیری شد تا قیمت شیر و فرآورده های لبنی آزاد شود و مفهوم آن این است ستاد تنظیم بازار مسئول قیمت گذاری برای این گونه کالاها نخواهد بود.

پیش  از این فرآورده های لبنی مانند کره جزء گروه یک کالاهای اساسی محسوب می شد و قیمت گذاری آن بر عهده سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان بود.

حدود یک ماه پیش مصوب شد، دیگر ارز 1226 تومان به واردات کره و نیز نهاده های دامی اختصاص نیابد و با این تصمیم این نوع کالا از گروه کالاهای اساسی خارج شد.

موافقان پیشنهاد آزاد شدن قیمت شیر در این جلسه معتقد بودند که اگر دولت ارز ارزان به این کالاها تخصیص نمی دهد و از گروه کالاهای اساسی خارج می کند، بنابراین قیمت آن نیز باید آزاد شود.

موافقان این نظر گفتند، قیمت شیر و فرآورده های لبنی باید از گروه اولویت یک کالاهای اساسی به گروه 3 تغییر یابد.

رضا باکری دبیر انجمن صنایع لبنی گفت: امروز این صحبت ها در کارگروه ویژه مطرح شد، اما هرگونه تصمیم و مصوبه ای باید فردا از سوی ستاد تنظیم بازار صادر شود.

به گفته باکری، تا زمانی که این مصوبه از سوی ستاد تنظیم بازار صادر نشود، این تصمیمات مبنای درستی ندارد.

پیش از این نیز دامداران و کارخانه های لبنی همواره مترصد افزایش قیمت بودند و طی دو سال گذشته همواره به انواع بهانه ها قیمت شیر را بیش از 200 درصد افزایش داده اند؛ آزاد شدن قیمت شیرخام موجب بالا رفتن قیمت، کاهش بیش از اندازه سرانه مصرف و تهدیدی برای سلامتی جامعه خواهد بود.

سرانه مصرف شیر در کشور 80 کیلو گرم یعنی نصف میانگین جهانی است و در برنامه پنجم توسعه قرار است به 165 کیلوگرم برسد.

بسیاری از کشورهای اروپایی سرانه مصرف 400 کیلو گرم نیز دارند.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: خبرگزاری فارس

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.