یکشنبه 2 اردیبهشت 1397
خانه » بازیگران و هنرمندان » اروپاگردی با وودی آلن

اروپاگردی با وودی آلن

شاید کسی گمان نمی کرد فیلم های اخیر وودی آلن در این حد بتواند روی صنعت گردشگری کشورهایی که لوکیشن هایش را انتخاب می کند، تاثیر بگذارد، اما به نوشته دیلی تلگراف و طبق نظرسنجی یک موسسه گردشگری در لندن از هر ۱۰ گردشگری که به تورهای لندن گردی می آیند یک نفرشان به واسطه چهار فیلمی که وودی آلن در این شهر ساخته است، به آن سفر کرده اند.

 

محبوبیت وودی آلن و آدم های قصه هایش به این اندازه است که این موسسه اعلام کرده سالانه حدود دو میلیون پوند تنها از این راه عاید گردشگری لندن شده است.

 

جالب این که بسیاری از این شرکت ها نام فیلم های او را روی تورها می گذارند. به عنوان مثال، توری در اسپانیا با عنوان ویکی کریستینا بارسلون فعال است که یک به یک لوکیشن فیلم آلن را در اسپانیا به گردشگرانش نشان می دهد.

 

● ویکی کریستینا بارسلونا

 

معجزه سینما در معرفی شهرها با جادوی قصه گویی آلن همراه شد تا شهر بارسلون همراه با فرهنگ و آداب مردمش هم جزئی از قصه فیلم او باشد.

 

در تمام طول فیلم، وودی آلن ما را به گشت و گذار گالری ها، آتلیه ها و موزه های هنری بارسلون، تماشای معماری سبک گائودی شهر و نقاشی های خوان میرو (نقاش مشهور اسپانیایی) می برد و به وسیله خوان آنتونیو (شخصیت فیلمش) جاهای دیدنی شهر را به ما نشان می دهد.

 

سینما از سال ها پیش به ما یاد داده که هیچ چیز و هیچ موضوعی وسوسه انگیزتر از اماکن، بناها و جاهای دیدنی نیست؛ آن چیزی که سینما در طول سال ها علاقه زیادی در به تصویر کشیدن آن در پس زمینه رخدادها و وقایع بسیاری از فیلم های بزرگ و مهم تاریخ سینما داشته است. آلن علاوه بر این که سرگرممان می کند ما را متوجه رازهای طبیعت، ذات و فطرت بشری نیز می کند.

 

فیلم درباره دو آمریکایی است که برای تعطیلات به بارسلون می روند و در آنجا با یک نقاش اسپانیایی آشنا می شوند.

 

● نیمه شب در پاریس

 

مقصد بعدی آلن شهر دوست داشتنی هنردوستان است، شهری که شبیه هیچ شهری نیست آن هم پاریس دردهه ۱۹۲۰. شهری که بسیاری از هنرمندان آرزوی زیستن در آن را دارند و قصه وودی آلن هم پیرو همین اهل هنر می گردد؛ آن هم نیمه شب های آن.

 

پاریس شهری است که به خاطر شب های روشنش به شهر نور معروف است. شهری با مرکزیت مد، موسیقی، نمایش، سینما، ادبیات، کافه های مسحورکننده و مهمانی های مداوم شبانه و بحث های روشنفکران عصر خود.

 

پاریس همیشه شهری رویایی برای همه روشنفکران بوده است، جغرافیایی که هر دگراندیشی را مجذوب خود می کند و آلن ادای دینی به این شهر و از سوی دیگر به اسطوره های معاصر داشته است.

 

پاریس دهه ۲۰ با نویسندگان و هنرمندان بزرگی همچون ارنست همینگوی، اسکات فیتز جرالد، سالوادور دالی، لوئیس بونوئل، پابلو پیکاسو و… معنا و رنگ و بوی دیگری می گیرد.

 

با وجود این، حسن «نیمه شب در پاریس» در این است که از پاریس ۱۹۲۰ مدینه فاضله ای نمی سازد که به وسیله آن انسان های این دوره و زمانه را مغموم سازد. هر چند نوستال ژی بازی وودی آلن در فیلم نیمه شب در پاریس وسوسه بیکرانی است برای اهالی هنر.

 

فیلم درباره جیل، نویسنده جوانی است که همراه همسر و پدر و مادر زنش به پاریس سفر می کند و بشدت تحت تاثیر شهر و زیبایی هایش قرار می گیرد، اما همسرش و بقیه خانواده چنین احساسی ندارند.

 

● به رم با عشق

 

تحسین کارگردان آمریکایی از شهر رم اما رنگ و بوی دیگری دارد. فیلم «به رم با عشق» فارغ از روایت های جذابش یک تحسین تصویری از شهری باستانی در دل اروپاست. معماری و سبک زندگی مردمش، بناها و موسیقی اش، همه و همه همراه با فیلمبرداری چشمنواز و لوکیشن های جذاب این فیلم را تبدیل به یک اثر توریستی کرده است.

 

فیلمی توریستی که تصاویر کارت پستالی جالب و مسحور کننده ای از رم به ما ارائه می دهد و بیش از هر چیز این حس را در ما زنده می کند که رم عجب شهر خوب و دل انگیزی برای زندگی کردن و عاشق شدن است.

 

تقدیم به رم با عشق، از چهار اپیزود در هم تنیده تشکیل شده است که وجه اشتراکشان صرفا این است که داستان همگی آنها در شهر رم رخ می دهد.

 

یکی از آنها داستان کارگردان اپرای بازنشسته است که استعداد خوانندگی را در یک مرده شور ایتالیایی یافته است، دیگری روایت معمار جوانی است که دلباخته یکی از دوستانش شده، اپیزود بعدی داستان یک آدم از همه جا بی خبر طبقه متوسط است که یکشبه و بی دلیل به شهرتی فراوان در میان رسانه ها و مردم دست یافته است و بالاخره در اپیزود آخر روایت زنی ایتالیایی است که از حومه به این شهر آمده است و در این شهر گم می شود.


Loading...
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

قشنگترین دیالوگ های ماندگار سینما

قشنگترین دیالوگ های ماندگار سینما

در این بخش از پارسی وان چند نمونه دیالوگ خواندنی را برای شما جمع اوری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *