خانه » بازیگران و هنرمندان » اخبار بازیگران و هنرمندارن » گفتگوی جدید با گلشیفته فراهانی و سوسن فرخ نیا

گفتگوی جدید با گلشیفته فراهانی و سوسن فرخ نیا

گلشیفته فراهانی و سوسن فرخ نیا بازیگران نمایش “یک رویای خصوصی” در گفت وگویی اختصاصی از تبعید هنرمندان گفته اند. گلشیفته فراهانی می گوید: «ما تبعیدشدگان، قربانی نیستیم، سلحشوریم.» بهروز وثوقی دیگر بازیگر این نمایش است.

 

دو نسل متفاوت از بازیگران ایرانی که حالا خارج از ایران در یک نمایش هم بازی شده اند. در ادامه اجراهای نمایش “یک رویای خصوصی” در شهرهای مختلف، بهروز وثوقی بازیگر نام آشنای سینمای پیش از انقلاب، گلشیفته فراهانی بازیگر سینمای پس از انقلاب ایران و سوسن فرخ نیا هنرپیشه تئاتر و کارگردان در شهر بن آلمان به روی صحنه رفتند. نمایشنامه این نمایش نوشته ایرج جنتی عطایی ترانه سرا و نمایشنامه نویس ایرانی است.

 

نمایش به موضوع تبعید می پردازد. تبعیدشدگانی از دو نسل. یکی جاوید با بازی بهروز وثوقی که نقاش است و دیگری سارا با بازی گلشیفته فراهانی که نقش خواننده موسیقی زیرزمینی را بازی می کند.

 

گلشیفته فراهانی درباره موضوع این نمایش به دویچه وله می گوید: «صحبتی که از قبل درباره این تئاتر کردیم این بود که همیشه و به خصوص خارج از ایران “تبعید” به لحاظ سیاسی بررسی می شود ولی “تبعید” یک مسئله اجتماعی است. وقتی آدم وارد تبعید می شود دچار یک سری معضلات می شود که خیلی ها این مسئله را از یاد می برند. در این نمایش هم به معضلات اجتماعی “تبعید” پرداخته می شود.»

 

گلشیفته فراهانی خود از جمله هنرمندانی است که پس از خروج از ایران پرکارتر از قبل به فعالیت هنری خود ادامه داده. از او پرسیدم پس از خروج از ایران، برای ادامه کار هنری، چه طور خود را با شرایط و فضای جدید هماهنگ کرد؟ آیا وقفه ای هم در کار هنری او اتفاق افتاد؟

 

گلشیفته فراهانی: ما تبعیدشدگان قربانی نیستیم، سلحشوریم

 

گلشیفته فراهانی می گوید: «اوایلی که از ایران بیرون آمدم وقفه خیلی بزرگی برایم به وجود آمد. شاید چندین سال طول بکشد که آدم بتواند این موضوع را هضم کند. وقتی آدم ها از ایران بیرون می آیند، حالت های مختلفی به وجود. یک سری دچار افسردگی می شوند، یک سری کارشان را ادامه می دهند، یک سری تغییر رشته می دهند. برای من هم خیلی سخت بود. نمی خواهم از سختی های ان بگویم. آدم فقط باید جایگاه خودش را در درون خودش تعیین کند. ما وقتی از ایران بیرون می آییم و به خصوص وقتی وارد تبعید می شویم، این طرف آب هم همه می خواهند به شکل یک قربانی به ادم نگاه کنند ولی حقیقت این است که ما قربانی نیستیم. اگر فکر بکنیم که ما همه سلحشوریم، ما همه داریم می جنگیم و از آن پوزیشن و وضعیت قربانی و شهیدنمایی دربیاییم، دنیا هم شروع می کند یک جور دیگر چرخیدن.»

 

گلشیفته فراهانی ۱۹ تیر ۱۳۶۲ در تهران و در یک خانواده هنرمند به دنیا آمد. او فرزند بهزاد فراهانی و فهیمه رحیم نیا و همچنین خواهر شقایق فراهانی بازیگران سینما و تلویزیون است. گلشیفته فراهانی از حدود ۴ سال پیش، زندگی هنری خود را خارج از ایران ادامه می دهد.

 

او درباره وضعیت خود پس از خروج از ایران ادامه می دهد: « من هم این دوره را داشتم، شاید سه سال، مثل خیلی های دیگر زمانی وحشتناکی را گذاراندم. این دوره به هر حال می گذرد، دو سال، سه سال، چهار سال، پنج سال، تا آدم با زبان، با فرهنگ آشنا می شود و جا می افتد. من همیشه می گویم عرض این راه خیلی کم است، آدم به سختی جلو می رود ولی طول آن بی نهایت است، برعکس ایران که عرض خیلی بزرگی وجود دارد و آدم احساس می کند طول وجود ندارد.»

 

سوسن فرخ نیا در این نمایش نقش تینا همسر جاوید (هنرمند نقاش با بازی بهروز وثوقی) را بازی می کند که در در تبعیدی ناخواسته روزگار می گذراند. سوسن فرخ نیا از جمله هنرمندان تئاتر باسابقه خارج از ایران است. از او می پرسم نقشی که بازی می کند تا چه حد به زندگی هنری خود او شبیه است؟

 

سوسن فرخ نیا به دویچه وله می گوید: «فکر نمی کنم خودم را بازی می کنم ولی می توانم بگویم خانم های همسن و سال من که ایران را ترک کردند و ۳۰، ۴۰ سال است بیرون از ایران هستند، خارج از وطن در یک کشور غریب و مهمان بچه هایشان را بزرگ کردند، خانواده شان را راهبری کردند و کارشان را پیش بردند، فکر می کنم برای یک هنرپیشه که خودش این ها را زندگی کرده راحت تر است که نقشی این گونه را بازی کند. حتما از این حس ها و خاطراتی که طی این سال ها در ذهنم ثبت شده می توانم خیلی استفاده بکنم که این شخصیت را به نحو بهتری زنده بکنم.»

 

در قسمت های موزیکال نمایش “یک رویای خصوصی” گلشیفته فراهانی چند ترانه اجرا کرد. همچنین ترانه  هایی پیش تر ضبط شده با صدای گلشیفته پخش شد.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: کافه سینما

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

قشنگترین دیالوگ های ماندگار سینما

قشنگترین دیالوگ های ماندگار سینما

در این بخش از پارسی وان چند نمونه دیالوگ خواندنی را برای شما جمع اوری …

بدون دیدگاه

  1. گلشیفته میتونست در ایران به بازیگری بپردازه
    مگه ایران وطنش نبود.لازم نبود بره.همه هم قدرشو میدونستن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.