خانه » اخبار روز » هشدار سید محمد خاتمی جدی است!

هشدار سید محمد خاتمی جدی است!

رئیس پیشین دانشگاه علامه طباطبایی و فعال سیاسی اصلاح طلب، معتقد است مخالفان هر گونه ترمیم رابطه ایران و آمریکا، با سوء استفاده از جوانان انقلابی، نگران منافع خودشان هستند، نه منافع ملی. وی همچنین با دفاع از هاشمی رفسنجانی، اتهام نقل قول خلاف واقع از بنیانگذار جمهوری اسلامی را برچسبی می داند که به هاشمی نمی چسبد.

 آنچه در پی می آید گزیده گفت گوی عصر ایران با نجفقلی حبیبی درباره پیامدهای چشم انداز جدید در رابطه تهران و واشنگتن است:

* من امیدوارم هر چه پیش می آید برای ملت ما و اسلام خیر باشد. جرقه های این تغییر از همان ایام انتخابات و فضای ناشی از آن جمله مقام معظم رهبری درباره “حق الناس بودن رای مردم” خورد. مردم هم آمدند رای دادند و درخواست تغییر کردند. یکی از مصادیق این تغییر، تغییر در روابط بین المللی ایران به ویژه درباره کشور قدرتمند آمریکا بود که نقش آفرین اصلی تحریم هاست. بنابراین رای مردم که مورد حمایت نظام قرار گرفت، رای به تغییر بود … آمریکا دیگر آن آمریکای سابق نیست و معادلات جهانی دیگر آن معادلات اول انقلاب نیست.

* اگر آقای جلیلی رئیس جمهور شده بود مسلم است که نظام به سمت مذاکره با آمریکا نمی رفت؛ لذا باید گفت که انتخابات و رای مردم زمینه ساز این تحول شد.

* تجربه هشت سال حضور جریان آقای احمدی نژاد، خیلی چیزها را به مردم و مسئولان آموخت. روش های دولت احمدی نژاد، ملت را دچار دردسر و رنج زیادی کرد. در دولت احمدی نژاد، علاوه بر سیاست خارجی، اداره امور داخلی هم با مشکلات فراوان مواجه شده بود. اقتصاد ما دچار از هم پاشیدگی شد و وابستگی اقتصادی ما به خارج افزایش یافت. این تجربه، به خیلی ها خیلی درس ها داد. الان همه متوجه شده اند که روش ها و عملکرد آقای خاتمی چه در سیاست داخلی و چه در سیاست خارجی، بسیار مناسب تر از احمدی نژاد بوده است و به همین دلیل نوعی بازگشت به آن دوران صورت گرفته است.

* مساله فعالیت های هسته ای ایران و تحریم های جهان غرب، مقعطی است. آنچه که در نگاهی درازمدت اهمیت اساسی دارد، اصلاح روابط ایران با جهان خارج است که رئیس جمهور محترم هم به آن اشاره کرده اند. اگر چنین رویه ای اتخاذ شود، ممکن است رابطه ایران و آمریکا هم ترمیم شود. البته این کار زمان بر است.

* آقای هاشمی گفت وگوی خودش و امام (ره) را نقل کرده است. ما یا باید آقای هاشمی را متهم به کذب گویی کنیم یا اینکه بگوییم امام (ره) در آن زمان مصلحت نمی دید مشکل ایران و آمریکا را حل کند. به هر حال این موضوعات در نوشته های امام (ره) نیست. آقای هاشمی هم که نگفته است این موضع گیری رسمی امام (ره) بوده است که شعار مرگ بر آمریکا باید حذف شود و رابطه دو کشور باید ترمیم شود. گفت وگویی بین آقای هاشمی و امام بوده و هاشمی هم آن را نقل کرده است. آقای هاشمی که نگفته امام چنین چیزی را جایی نوشته است اما مساله فعلی ما این نیست. الان مسئولیت نظام با مقام معظم رهبری است و اگر ایشان به دولت اجازه دهند رابطه ایران و آمریکا را احیاء کند، دیگر این آقایان معترض نمی توانند کفش پرتاب کنند! البته می توانند انتقاد کنند ولی کفش پرت کردن، دور از شان ملت ماست.

* من هیچ وقت نمی توانم آقای هاشمی را تکذیب کنم. دلیلی برای تکذیب این حرف ندارم. البته برای تایید آن هم دلیلی ندارم ولی من به آقای هاشمی اعتماد دارم؛ بنابراین نمی توانم بگویم ایشان دروغ می گویند.

* هشدار آقای خاتمی را جدی می بینم. عده ای در کشور ما از فقدان رابطه ایران و آمریکا و همچنین از سیاست های اتخاذشده در دوران احمدی نژاد، منافع زیادی کسب کرده اند. اینها چهار نفر جوان متدین و ساده را سازماندهی می کنند و جلو می اندازند تا منافع آنها را تامین کنند. منافع این افراد به آنها اجازه نمی دهد که خیلی راحت کنار بکشند. اینها ابتدا با این خشونت ها کارشان را شروع می کنند و به تدریج که حریم رای مردم را شکستند، اقدامات بدتری انجام می دهند. این افراد در بحران های اقتصادی سال های اخیر، خیلی ثروت اندوختند. حالا چطور می توانند کنار بایستند و تماشا کنند که رای مردم قدرت و ثروت آنها را به خطر بیندازد؟ من از این جوانان ساده و متدین خواهش می کنم که آلت دست این افراد پیچیده پشت پرده نشوند. البته ما اینها را به اسم و رسم نمی شناسیم ولی هر که باشند، متعلق به جریانی هستند که پول و قدرت را با هم می خواهد و در سال های اخیر، خیلی هم استفاده کرده و منفعت برده است. اینها یاد گرفته اند که مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل و زنده باد امام زمان بگویند و بعد هر کاری که کردند، کردند! نانشان با همین شعارها توی روغن است! اینکه ما دائماً از امام زمان حرف بزنیم، هیچ ربطی به اداره امور مطابق خواست امام زمان ندارد.

* ظاهر امر این است که نظام این بار نمی خواهد وقایع گذشته در کشور حادث شود اما اینکه چطور با این افراد برخورد کند، نمی دانم. البته ما هم نمی خواهیم نظام به منتقدین سیاست خارجی دولت روحانی، تودهنی بزند. منتقد باید بتواند حرفش را بزند و جریان انتقادی همیشه باید وجود داشته باشد. انتقاد کردن آزاد است اما کارشکنی عملی، نباید آزاد باشد. با چنین کارشکنانی باید برخورد شود. مخالفان در بیان استدلالی مخالفتشان باید آزاد باشند اما نباید لنگه کفش پرتاب کنند. این افراد این همه سایت و روزنامه دارند. می توانند در نشریاتشان آزادانه سیاست دولت را نقد کنند. آقای روحانی به آمریکایی ها گفته است ما امیدواریم یک صدا از آمریکا به گوش برسد. بنابراین بدیهی است که از ایران هم در عرصه سیاست رسمی، باید یک صدا به گوش برسد.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: خبرگزاری ایسنا

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.