خانه » کودک و والدین » دانستنیهای کودکان » چرا بچه‌ها خوردنی هستند؟

چرا بچه‌ها خوردنی هستند؟

ابراز احساسات تازه مادران نسبت به اینکه نوزادشان شیرین، خوشمزه و خوردنی است، ارتباط تنگاتنگی با بقای گونه ها دارد.

به گزارش سرویس «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روانشناسان می گویند: بوی نوزاد تازه متولد شده، سبب برانگیختن همان واکنش هایی در مغز می شود که در هنگام رفع نیاز به غذا ایجاد می شوند.

بنا بر نتایج مطالعه جدیدی که در نشریه Frontiers in Psychology منتشر شده، حسی که مادر در کنار نوزاد خود تجربه می کند نوعی از شعف و سرخوشی است.

«یوهاسن فراسنلی»، استاد دانشگاه مونترال و یکی از مولفان این تحقیق دراین باره می گوید: این ارتباط بین مادر و نوزاد در واقع ضرورتی برای رفع یک نیاز طبیعی است که در مادران نهاده شده است.

محققان می گویند: این نیاز در واقع سبب تحریک غریزه مادرانه می شود. اما از سوی دیگر این انگیزه یک حس زودگذر است که احتمالا هدف اصلی آن دوام نسل بشر است.

محققان معتقدند که مغز مادران در واکنش به نگهداری از نوزادانشان ترکیبات شادی بخشی از «مرکز پاداش دهی مغز» تولید می کند و این واکنش های مغزی سبب برانگیختن میل مادران برای غذا دادن و محافظت از فرزندشان می شود و این واکنش ها به قدری شدت پیدا می کنند که مادران تصور می کنند واقعا می خواهند کودک شیرینشان را بخورند!

محققان برای درک بهتر این موضوع دو گروه 15 نفری از زنان را انتخاب کرده و برای آنها رایحه لباس نوزادان را منتشر کردند. در گروه اول زنانی حضور داشتند که طی شش هفته اخیر کودکی به دنیا آورده بودند و زنان در گروه دوم فرزندی نداشتند.

محققان سپس از مغز این زنان اسکن هایی تهیه کرده و دریافتند استشمام بوی نوزاد به زنانی که تازه مادر شده اند حس فوق العاده ای از سرخوشی ناشی از ترشح «دوپامین» در «مرکز پاداش دهی مغز» آنها دست می دهد. حتی برخی از مادران شرکت کننده با رایحه بچه هایی آزمایش شده بودند که متعلق به نوزاد خودشان نبود. نکته جالب این بود که محققان در زنان فاقد فرزند، شاهد چنین واکنش شیمیایی نبودند.

از آنجا که در این مطالعه مردان شرکت داده نشدند، هنوز این سوال باقی است که آیا مغز پدران نیز متفاوت از سایر مردان برنامه ریزی شده است یا خیر؟

به گزارش ایسنا به نقل از مجله «ویک»، «ایو واوتر» در نشریه Mommyish عنوان می کند: به نظر می رسد زنانی که مادر نشده اند در رابطه با این رایحه خوش می تواند مقاومت کنند.

با این حال وی معتقد است: من تصور نمی کنم تنها زنانی که فرزندی به دنیا آورده اند دلشان می خواهد بچه ها را بخورند! تصورم این است که این حس عمیق خوردنی بودن نوزادان یک مساله جهانی است به ویژه هنگامی که بچه مورد نظر دوست داشتنی باشد، بوی خوبی بدهد و پوشکش هم کثیف نباشد. در نتیجه از محققان می خواهم دوباره این مطالعه را انجام دهند و این بار این تحقیق را با بچه های واقعی و در حالی که کلاه های کوچک و بامزه به سر دارند، انجام دهند تا آن وقت معلوم شود چند نفر سعی می کنند این نوزادان را در حالی که عمیقا می خندند، بخورند. شرط می بندم نتایج حاصل، جهانی خواهند بود.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع : شهرزاد

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

سوختگی کودک

سوختگی کودک و کمکهای اولیه

سوختگی کودک عبارتست از آسیب بافت در نتیجه تاثیر حرارت، الکتریسیته، اشعه و عوامل شیمیایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.