خانه » دانستنیهای خانواده » وقتی عشق حالتان را خوب می‌کند

وقتی عشق حالتان را خوب می‌کند

همه ما به عشق ورزی نیاز داریم اما چون از روی شناخت و آگاهی انتخاب نمی کنیم نه تنها نیازمان برآورده نمی شود که شکست هم می خوریم و در برخی موارد دچار بیماری و آسیب های جدی روانی و جسمی هم می شویم. عقده هایی هم در ما به وجود می آید و دقیقا به جای اینکه عشق باعث رفع نیازها و تعالی مان شود، سیر عکس آن رخ می دهد.

یک عشق کامل 3 مولفه «وفاداری، صمیمیت و هوس» دارد و کسی عاشق است که هر 3 مولفه عشق را به اندازه کافی در وجودش پرورش داده باشد اما در یک رابطه عاشقانه، شور و هیجان، تعهد و صمیمیت در ارتباط با یک شیء، موضوع یا فرد شکل می گیرد که نقش بسیار مهمی در تعیین نوع عشق، بازی می کند و اگر قابلیت داشته باشد علاقه به وجودآمده می تواند به «عشق کامل» تبدیل شود. اگر چنین اتفاقی بیفتد، درمان رخ می دهد، اما شکل گرفتن این نوع عشق، ملزومات و تمهیداتی می طلبد؛ از جمله اینکه باید انتخاب مناسبی انجام شود. طبیعتا عشق ما به یک اتومبیل نمی تواند عشق کاملی باشد زیرا ما شور و هیجان را در مقابل آن تجربه می کنیم اما نمی توانیم صمیمیت داشته باشیم. این مثال را می توانید بسط بدهید به برخی روابط افراد.

نشانه های عشق کامل

در عشق کامل، از کنار فرد بودن احساس امنیت می کنیم، آرزو می کنیم همچنان در کنارمان باشد، از لحاظ بعد شناختی، به عشقمان متعهد هستیم و از بعد صمیمیت و رفتاری، کارهایی می کنیم که باعث خوشحالی و رضایت او می شود.

در صورتی چنین فضایی به وجود می آید که انتخابی آگاهانه انجام شود و فرد هم در مورد خودش به آگاهی رسیده باشد و درگیر عوامل منفی و عقده هایی که در گذشته داشته، نباشد. مثلا برخی دنبال فردی نوازشگر می گردند چون پدری تنبیه گر داشته اند و الان می خواهند فردی در کنارشان باشد که نوازشگر باشد و بسیار به آنها محبت کند. اما در بیشتر موارد چنین اتفاقی نمی افتد و به چشم فردی که پدرش نوازشش نكرده، کوچک ترین توجهی بزرگ و برجسته می آید، آنقدر که دیگر بعدهای رفتاری فرد مقابل را نمی بیند و انتخاب اشتباهی می کند.

پس اولین قدم در رسیدن به عشق کامل، شناخت خودمان و کمبودها و عقده هایمان است. وقتی از مشکلاتمان آگاه شویم، آنها را از انتخاب هایمان جدا کنیم و فقط درصدد فرونشاندن عقده هایمان نباشیم، می توانیم انتخاب درستی داشته باشیم و زمینه ساز یک عشق کامل در زندگی مان باشیم.

اگر این اتفاق نیفتد ما به کمال و تعالی نمی رسیم و نمی توانیم فرد موفقی باشیم. مطمئنا شنیده اید و خوانده اید که بیشتر افراد موفق، در روابط نزدیکشان هم موفق بودند و کمتر پیش آمده بشنویم فردی در چند بعد از زندگی اش موفق اما در زندگی خصوصی اش دچار مشکل و در روابط صمیمی و نزدیکش شکست خورده باشد.

اولین قدم در رسیدن به عشق کامل، شناخت خودمان و کمبودها و عقده هایمان است. وقتی از مشکلاتمان آگاه شویم، آنها را از انتخاب هایمان جدا کنیم و فقط درصدد فرونشاندن عقده هایمان نباشیم، می توانیم انتخاب درستی داشته باشیم و زمینه ساز یک عشق کامل در زندگی مان باشیم

عشق های یک طرفه

خیلی ها عشق را به عنوان ارتباط بدون عقلانیت در نظر می گیرند، در حالی که اتفاقا عشق کامل در بطن خودش عقلانیت دارد. با همین پیش فرض اشتباه هم خیلی ها هستند که عشق یک طرفه می ورزند و امیدوارند این عشق آتشین شان به ثمر بنشیند اما در یک عشق یک طرفه شما شور دارید، تعهد و صمیمیت هم نسبت به فرد مقابل دارید اما اشکال اینجاست که انتخاب درستی نداشته اید و عشقتان بازخورد ندارد و نمی تواند تداوم پیدا کند. روانشناسان می گویند بیشتر عشق های یک طرفه هم ناشی از کمبودها، حقارت و عقده های دوران کودکی است و دیر یا زود شکست می خورد و باعث افسردگی و حتی اقدام به خودکشی می شود.

یادتان باشد داشتن عشق سالم نه تنها حق شما از زندگی شخصی است بلکه اجتماع هم به این عشق سالم شما نیاز دارد. مردم سرمایه معنوی جامعه هستند و اگر زندگی خوب و سالمی نداشته باشند، نمی توانند خوب کار کنند و تولید خلاقانه داشته باشند.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: سلامت

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

انواع پرده بکارت

انواع پرده بکارت و عکس پرده بکارت با توضیح

انواع پرده بکارت موضوع این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان است. پرده بكارت – …

بدون دیدگاه

 1. ســــــــــــلام بروبچ ادلیست شبکه منم بیاین نیازمندღღ:

  1.طـــراح(از فتوشاب کد برنامه نویس همه چی سردربیاره➳♥
  2.مدیــر فـــعال➳♥
  3.ناظـــرفعال➳♥
  4.اســـپانسر➳♥
  5.بازاریابــــ➳♥
  ▓ شبکه اجتماعی پار3فیس http://www.par3face.irجو کاملن خفن پره دختر پسر ناز ایرونی▓
  ☀▓►در مسابقات .میتینگ.قرعه کشی.نظرسنجی ها شرکت کنین همراه با جوایــــز همه چی عضویت امتیاز گرفتن همه چی رایگانه نامردی خونده باشی نیای منتظرتم قفونت به دوستاتم بوگو◄▓☀
  ╫►چت تصویری◄╫
  ♣بوووس منتظرتم ها تنها یکی کلیک پایین بزن از فیسبوکم ♣
  بهتره

 2. لعنت به عشق و عاشق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.