خانه » فناوری های نوین » با چاپگرهای 4 بعدی آشنا شوید! +عکس

با چاپگرهای 4 بعدی آشنا شوید! +عکس

با چاپگرهای سه بعدی که آشنایی دارید؟ خب حالا بعد چهارم هم از راه رسیده است. یعنی از این به بعد می توانید علاوه بر طول، عرض وارتفاع زمان را هم در محصول چاپی خود دخیل کنید! پس اگر کنجکاو شده اید و می خواهید بیشتر با این فناوری که در دانشگاه Colorado توسعه داده شده آشنا شوید.

بدیهی است که منظور ما از زمان، زمان چاپ شدن محصول نیست، در واقع منظور از بعد زمان این است که این محصول قادر است شکل خود را در زمان مورد نظر طراحی شده تغییر دهد. این گروه پژوهشی که توسط پروفسور H. Jerry Qi رهبری می شد موفق شدند تا با استفاده از الیاف پلیمر های حافظه دار (shape-memory polymer) محصولی را به شکل ماده ای مرکب و به صورت 4 بعدی چاپ کنند. با کنترل دقیق نحوه ی قرارگیری الیاف در ساختار، این گروه توانست تا محصول مورد نظر را به نحوی بسازد که بتواند بسته به نوع عامل محرک – که می توانست حرارت، فشار یا حتی آب باشد – شکل خود را در زمان مورد نظر تغییر دهد.

البته ایده ی اصلی این پرینتر سال گذشته در پروژه Skylar Tibbits دانشگاه MIT پایه گذاری شده بود. پیشرفتی که در اینجا شاهد آن هستیم در کامپوزیت شدن آن نهفته است به طوری که این محصول قادر به تغییر شکل به اشکال متنوع با سازوکارهای فیزیکی متفاوت است.

با چاپگرهای 4 بعدی آشنا شوید! +عکس

این بدین معناست که یک شی پرینت شده در این حالت می تواند، خود را بسته به نوع محرک دریافتی به اشکال متنوعی در بیاورد. به عنوان مثال ساده ای از این قابلیت می توان صفحات خورشیدی را در نظر گرفت که مثلا در برخورد با آب تا می شوند و پس از حمل به مکان مورد نظر، با استفاده از حرارت مجدد به اندازه اولیه خود بر می گردند تا بیشترین نور را خورشید را دریافت کنند.

به نظر شما چنین محصولی قابلیت تجاری سازی را داراست؟ شما چه کاربردهای دیگری برای این محصول متصور می شوید؟

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: زومیت

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

گلکسی ام 30

ابعاد و طرح نهایی گوشی گلکسی ام 30 افشا شد!

شرکت سامسونگ قصد دارد تا در آینده نزدیک از گوشی گلکسی ام 30 خود رونمایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *