خانه » اخبار روز » یاران دیروز محمود احمدی نژاد و افشاگران امروز علیه او

یاران دیروز محمود احمدی نژاد و افشاگران امروز علیه او

11 روز خانه نشینی عبارتی که به مثابه بسیاری دیگر از عبارات با نام محمود احمدی نژاد همراه شده است. امری که راه بسیاری از سیاسیون، مراجع و روحانیت را از مرد محبوب سال های قبل جدا کرد تا احمدی نژاد و جریان پیرامون او موسوم به جریان انحرافی در سال های بعد از آن همواره به سبب این اقدام مورد انتقاد قرار گیرند.

28 فروردین ۱۳۹۰، خبر استعفای حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات از سمت خود همراه با متن موافقت محمود احمدی نژاد با این استعفا رسانه ای شد. امری که بنا به اخبار منتشر شده به دلیل تصمیمات وزیر اطلاعات در برخی عزل و نصب های مربوط به معاونانش و مخالفت های رییس دولت صورت گرفته بود. این استعفا اما با مخالفت رهبری معظم مواجه شد و ایشان خواستار ابقای وزیر اطلاعات در سمت خود شدند.

یاران دیروز محمود احمدی نژاد و افشاگران امروز علیه او

محمود احمدی نژاد اما در واکنش به این خواسته رهبری در اقدامی بی سابقه و در اعتراض به حکم حکومتی در ابقای وزیر اطلاعات به منزل رفت تا در نهایت اعتراضات عمومی به این عدم تمکین رییس جمهور سابق از حکم حکومتی شبب شد وی پس از یازده روز خانه نشینی به محل کار خود بازگردد.

محمود احمدی نژاد گرچه یک سال بعد به سبب همین اقدام مورد سوال نمایندگان مجلس قرار گرفت اما هیچگاه حاضر نشد بپذیرد که در مقابل امر رهبری نظام خانه نشینی کرده است. وی در پاسخ به 11 روز خانه نشینی اش تنها به گفتن اینکه «اکثر مردم به من می گویند کمی استراحت کن و به خودت برس! 11 روز خانه نشینی هم از آن حرف هاست! احمدی نژاد و خانه نشینی؟ این حرف و وصله ها به من و دولتم نمی چسبد.» اکتفا کرد تا همچنان علامت سوال ها در خصوص علت این یازده روز خانه نشینی در ذهن عموم مردم باقی بماند.

روایت ها از خانه نشینی و سخنان رییس دولت در آن 11 روز در طی چندسال اخیر فراوان بوده است، آنگونه که برخی چون نزدیکان رییس جمهور خانه نشینی را قهر نمی دانند و روایت هایی متفاوت از مخالفان این اقدام رییس دولت از این ماجرا دارند. از جمله آن جوانفکر( مشاور رسانه ای احمدی نژاد) می گوید: «در مورد آن 11 روز اینطور نبوده که رئیس جمهور کار را رها و قهر کنند. ایشان داشتند فضای کشور را رصد می کردند. احمدی نژاد در آن شرایط به این نتیجه رسیده بود که توطئه ای شکل گرفته و هدف این است که دولت و رییس جمهور را تخریب کنند و به کشور آسیب بزنند. ایشان مدتی از منزلشان که چسبیده به ریاست جمهوری و بخشی از ریاست جمهوری است، خارج نشدند. اینطور نیست که بگوییم محیطی جدای از محیط کارشان است، بسیاری از برنامه هایشان را در روزهای عادی هم در منزلشان انجام می دهند. یک اختلاف نظر درباره وضعیت وزارت اطلاعات در آن برهه پیش آمد و این تغییرات صورت گرفت. ایشان از نظر مقام معظم رهبری که بعدا کتبا اعلام شد، تبعیت کردند و الان آقای مصلحی در کابینه حضور دارند.»

مرتضی آقا تهرانی نماینده مجلس و معلم اخلاق دولت احمدی نژاد نیز روایت دیگری از این خانه نشینی دارد. آقا تهرانی نقل می کند در دیداری که با احمدی نژاد در این یازده روز داشته رییس جمهور در حالی که بیمار بوده به وی گفته است «بنده نمی دانم شایعاتی که درباره من و شرط و شروطی که با رهبری گذاشتم از کجا سرچشمه می گیرد. بنده در دیدار با رهبری در اتاق تنها بودیم و چگونگی پخش این شایعات برایم عجیب است و نمی دانم این حرف ها را از کجا می گویند. بنده خدمت رهبر انقلاب رسیدم و به ایشان گفتم من با فشارهایی که بر دولت است به این نتیجه رسیدم که رسیدن به آرمان هایی که در این دولت تصمیم به اجرای آن را داشتیم غیرممکن است.»

در ادامه آقاتهرانی می گوید: «احمدی نژاد در حالی که گریه می کرد گفت بنده نمی بخشم افراد حزب اللهی را که به من تهمت زاویه داشتن با رهبری عزیز انقلاب را می زنند.»

در این میان اما بعد از پایان دولت دهم و دوران احمدی نژاد روایت های متفاوتی از 11 روز خانه نشینی رییس جمهور سابق از زبان وزرا و معاونان وی مطرح شده است. که در جدول زیر به برخی از آنها اشاره شده است.

روایات از 11 روز خانه نشینی احمدی نژاد بعد از دولت دهم

کامران دانشجو / وزیرعلوم : (درباره خانه نشینی 11 روزه احمدی نژاد) حالا اسمش را نمی دانم، ایشان می گویند خانه نشینی نبوده کارها را انجام می دادند، اما بعید می دانم هیچ کدام از وزرا این کار را تأیید کرده باشند، بالاخره من هم معترض بودم و هستم، به ایشان هم صراحتاً گفته بودم این چه کاری است می کنی؟ بعد از اینکه رفتند و نیامدند و در جلسه دولت حاضر نشدند پرسیدم از اطرافیان که ایشان کجاست و بالاخره رفتم مقابل درب خانه ایشان. دوستم بود، دوستم است، دوستش دارم، وقتی می گویم دوستش دارم، واقعاً قلبا دوستش دارم.

*رفتم درب منزل، بسیار متأثر بودم، بعد من از ایشان سوال کردم، اولین سؤالی که کردم این بود؛ گفتم فرض محال که محال نیست، در حالی که هر دو بغض کرده بودیم البته دفعه اول نبود این حالت پیش می آمد، وقتی پدر ایشان فوت کرده بود و من مسجد رفتم حدود یکی دو دقیقه من روی شانه ایشان و ایشان روی شانه من جلوی همه گریه می کردیم، این محبت و دوستی دوجانبه بود و هنوز هم هست. گفتم فرض محال که محال نیست، فرض کن من رئیس جمهور بودم تو هم که رفیق بیست و چند ساله من هستی، اگر من اینکار را کرده بودم تو چه نصیحتی به من می کردی برو همان کار را انجام بده. که بعدش آن صحبت را کرد که مگر من چه کار کرده ام و کاری نکرده ام. بماند؛ برای من هیچ وقت حل نشد هنوز هم حل نشده است.

سیدمحمد حسینی – وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: در سفر استانی کردستان که بودیم از طریقی خبردار شدم که ایشان (احمدی نژاد) قرار است بعد از بازگشت از این سفر در دفتر کارشان حاضر نشوند. همانجا که بودیم سعی کردم فرصتی پیش بیاید که با ایشان صحبت کنم و نظر خودم را بگویم که این تصمیم تبعات منفی غیر قابل جبرانی خواهد داشت. برنامه های سفر به گونه ای بود که نتوانستم صحبت کنم و برگشتیم تهران. از همان روز پنجشنبه که به تهران برگشتیم چون احتمال می دادم به ایشان دسترسی نداشته باشم که حضوری صحبت کنم، با افراد موثر و دوستان نزدیک احمدی نژاد از جمله آقای مشایی، تلفنی صحبت کردم و گفتم که اگر این تصمیم عملی بشود، بسیار آسیب وارد می کند و به هیچ وجه قابل قبول نیست. آنها هم گفتند که ما داریم صحبت می کنیم و ما هم نظر شما را داریم. ولی خب متاسفانه این اتفاق رخ داد. من چون برنامه سفر به شهرستان های یزد و کرمان را داشتم، نتوانستم بلافاصله با آقای احمدی نژاد صحبت کنم.

*روزهای اول فکر می کردیم مساله زود حل و تمام می شود. روز سه شنبه فرصتی فراهم شد تا با احمدی نژاد در منزلشان صحبت کنیم. آنجا ایشان مشغول صحبت بودند و گلایه هایی از وضعیت کشور داشتند و موارد متعددی را مطرح می کردند. چند نفر دیگر از اعضای دولت هم آنجا بودند. من وارد صحبت شدم و حرف ایشان را قطع کردم و گفتم که به هر حال ما آمده ایم که صحبت کنیم، حرف های شما به جای خودش، قرار است ما هم صحبت کنیم. ایشان داشت ماجرایی را تعریف می کرد گفت بگذار این موضوع تمام بشود. بعد که تمام شد به من گفتند که خب، حالا شما بفرمایید ارشاد کنید! من هم نکاتی که به ذهنم می رسید از جمله تبعات این موضوع را مطرح کردم.

*با توجه به شناختی که از ایشان داشتیم و ارادتی که به رهبری ابراز می داشتند و در جلسات اعلام می کردند، خلاصه بحث ما این بود که بازتاب بیرونی این کار به نوعی فاصله گرفتن و زوایه داشتن تلقی می شود. ایشان با قاطعیت این مطلب را رد می کردند و می گفتند من همین دیشب خدمت مقام معظم رهبری بودم و جلسه داشتیم و اگر بر فرض هم شائبه ای پیش بیاید و برخی احساس کنند نسبت به جایگاه رهبری و بحث ولایت فقیه مساله ای ایجاد شده، من بعدا در مورد ولایت فقیه و جایگاه آن صحبت می کنم و مساله حل می شود. من آنجا اشاره کردم که با یک سخنرانی نمی شود این مساله را جبران کرد و گفتم اگر شما امروز در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی شرکت بکنید بهتر از این است که صبر کنید فردا در جلسه هیأت دولت شرکت کنید. دیگر دوستان هرکدام مطلب متین و مستدلی را بیان داشتند که بیانگر دلسوزی و تعهد آنان و پای بندی و وفاداری به رهبر فرزانه انقلاب بود. به هر حال روز شنبه که در استان هرمزگان مراسم روز ملی خلیج فارس راداشتیم، ایشان پیام داد و موضوع فیصله یافت اما به هر صورت این واقعه به دولت و جایگاه احمدی نژاد یک لطمه بسیار جدی وارد کرد.

صادق خلیلیان – وزیر کشاورزی: دومین اشتباه احمدی نژاد در برخورد ها بود. برخی مواقع یک مسئله را می شود در رسانه ها اعلام کرد و برخی مواقع نمی شود. برخی مسایل را باید در جلسات با حضور مقام معظم رهبری و جلسات هماهنگی بین قوا مطرح کرد و از رسانه ای شدن آن جلوگیری کرد. در مورد خانه نشینی هم فکر می کنم اگر آن مسائل پیش نمی آمد بهتر بود.

*درباره اینکه ایشان چند روز خانه نشینی کردند هم والا ما که با ایشان ارتباط داشتیم و کار را دنبال می کردیم ولی گاهی اوقات دفتر کار آدم ملاک نیست.

سیدمرتضی بختیاری – وزیر دادگستری: درباره 11 روز خانه نشینی آقای احمدی نژاد باید عرض کنم تعداد قابل توجهی از وزرا در این خصوص موضع داشتند و بعضا با حضور در منزل ایشان (احمدی نژاد) به طور جد خواستار پایان دادن به خانه نشینی شدند و اکثرا تا مرز استعفا نیز پیش رفتند لیکن به دلیل رهنمودهای بزرگان نظام و توجه دادن به شرایط زمانی، اطاعت امر نمودند و به صورت فعال در انجام وظایف و امور محوله تلاش می کردند تا وقفه ای در برنامه های اجرایی و جاری کشور ایجاد نشود.

محمدرضا میرتاج الدینی – معاون پارلمانی و حقوقی دولت دهم- : در آن دوره یکی از افرادی که به طور مرتب با رئیس جمهور ارتباط داشت من بودم و بین مجلس و دولت ارتباط برقرار می کردم و پیام ها را به مجلس می بردم و اعلام می کردم که هیچ مسئله و جای نگرانی وجود ندارد و در نهایت مسئله حتما حل خواهد شد، یک سری صحبت های داخلی است. آقای احمدی نژاد در جلسات داخلی که برخی نمایندگان هم می آمدند و با رئیس جمهور ملاقات می کردند بارها این مسئله را گفته بودند که این مسئله قابل حل است و هیچ گونه بحث تعارض یا مخالفت با رهبری و ولایت فقیه وجود ندارد و در نهایت هم همین طور شد.

11 روز نبود. برخی روزها، روزهای تعطیل بود که به این 7-8 روز اضافه شد. در آن ایام آقای احمدی نژاد هر هفته روزهای دوشنبه در ملاقات با آقا شرکت می کردند. 2 تا 3 دیدار خارجی در آن ایام داشتند که از قبل تنظیم شده بود و رئیس جمهور این دیدار را لغو نکردند، ملاقات های متعدد با نمایندگان داشتند و حتی خود اعضای دولت هم در چند گروه آمده و مسائل مختلف مثل موضوعات اقتصادی را مطرح می کردند.

*برخی از روزهای این ایام را هم آقای رئیس جمهور مریض بودند در حالی که این چیزی است که تاکنون شاید کسی آن را نگفته است؛ یک روز یکی از فقهای شورای نگهبان به ملاقات آقای رئیس جمهور آمدند من پیگیری کردم تا این ملاقات انجام شود وقتی این عضو شورای نگهبان به دیدار آقای احمدی نژاد آمد زمانی بود که پزشک بالای سر وی و در حال مداوای رئیس جمهور بود.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: خبرگزاری ایسنا

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

بدون دیدگاه

  1. خیلی طولانی بود به هر حال حقشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.