خانه » اخبار روز » گزارش سی ان ان از زندگی مربی آمریکایی تیم ملی فوتبال ایران

گزارش سی ان ان از زندگی مربی آمریکایی تیم ملی فوتبال ایران

مربی دروازه بان های تیم ملی فوتبال ایران در گفتگو با CNN صحبت های جالبی درباره حضور سه ساله اش در ایران انجام داده است. پایگاه اینترنتی CNN در گزارشی علاوه بر گفتگو با دن گاسپار به شرایط زندگی این مربی آمریکایی در ایران پرداخته است.

در این گزارش آمده است: “همسرش به او توصیه کرد نرود. همچنین دوستانش گفتند که این سفر خیلی خطرناک است. اما در سال 2011 مربی سابق فوتبال آمریکا یعنی دن گاسپار هشدارها را نادیده گرفت و به سمت جمهوری اسلامی ایران (دشمن سیاسی دیرین واشنگتن) پرواز کرد تا به تیم ملی فوتبال ایران برای صعود به جام جهانی 2014 برزیل کمک کند.

گاسپار می گوید: ورزش همه زندگی من است. وقتی به ایران آمدم هیچ کاری با مسائل سیاسی نداشتم. شخصیت من به گونه ای است که ماجراجو و کنجکاو هستم. دوست داشتم فرهنگی را در قسمت جدیدی از جهان که تا به حال نبوده ام، تجربه کنم.

سفر این مربی دروازه بان ها به ایران می تواند آخرین قسمت از حرفه بین المللی این مربی باشد که در سن 58 سالگی رخ داده و او را از فوتبال آماتور لیگ های آمریکا به پایتخت های فوتبال جهان آورده است.

در کارنامه این مربی پرتغالی – آمریکایی حضور در تیم های معتبر آمریکا مثل نیویورک، نیوجرسی و مترو استارلز و همچنین تیم ملی فوتبال پرتغال در جام جهانی 2010 دیده می شود.

در سال 2011 دوست و همکار قدیمی گاسپار یعنی کارلوس کی روش به عنوان سرمربی جدید ایران انتخاب شد. بعد از آن کی روش خیلی زود از گاسپار برای حضور در کادر فنی ایران دعوت کرد. در آن زمان دولت ایران در یک بن بست سیاسی با واشنگتن بود. ایران بیشتر اوقات آمریکا را “شیطان بزرگ” می دانست.

دولتمردان آمریکا هم ایران را به عنوان یک رژیم رادیکال که مخفیانه به دنبال ساخت بمب اتمی است، توصیف می کردند.

با وجود اینکه در آن زمان رابطه دو کشور چندان خوب نبود، گاسپار پیشنهاد کی روش را برای حضور در ایران پذیرفت؛ تصمیمی که همسرش به هیچ عنوان با آن احساس راحتی نمی کرد.

خود گاسپار در این باره می گوید: او شوکه شده بود و مثل سایر اعضای خانواده نگران بود. البته من خودم هم نگرانی هایی داشتم. وقتی برای اولین بار به ایران آمدیم نمی دانستیم که باید چگونه رفتار کنیم.

در طول ماه های اول حضور گاسپار در ایران، او چندان در جامعه حضور پیدا نمی کرد و به ندرت آپارتمان خود را ترک می کرد. به غیر از مواقعی که برای تمرین از خانه خارج می شد. اما او معتقد است که به تدریج در ایران احساس راحتی کرده است.

او می گوید چیزهایی که در ایران دید، به هیچ عنوان با تصویری که رسانه از این کشور ترسیم کرده بود هماهنگی نداشت.

مربی دروازه بان های تیم ملی ایران در این رابطه می گوید: وقتی شما به اخبار گوش می دهید، چیزهایی می بینید. بعضی مواقع از بالکن خانه ام بیرون را نگاه می کنم و می بینم شرایط آنطور نیست که گفته می شود. چیزی که می بینم با مسائلی که در اخبار می شنوم یا می خوانم مطابقت ندارد.

گاسپار می گوید آنچه او در مدت حضورش در ایران دیده، ملتی پر از افراد خوشرو است که کشورشان، غذایشان و تیم ملی فوتبالشان را دوست دارند.

یکی از خاطره انگیزترین لحظات برای او، دیدار با رییس جمهور قبلی ایران محمود احمدی نژاد بوده است.

گاسپار می گوید: احمدی نژاد وارد زمین شد و از همه خواست که روی زمین بنشینند و بعد خودش هم روی چمن نشست. در آن زمان به ذهنم رسید که چقدر جالب است که او خود را در سطحی یکسان با بقیه قرار می دهد. در پایان آن روز من او را به عنوان یک انسان متفاوت یافتم.

در ماه های گذشته اقامت گاسپار در ایران با تغییر در رابطه میان ایران و واشنگتن همراه شده است تا جایی که رییس جمهور جدید و میانه روی ایران یعنی دکتر حسن روحانی به دنبال رفع مساله هسته یی ایران با غرب است.

مربی دروازه بان های تیم ملی می گوید: در حال حاضر بیشتر از هر زمان دیگری امیدواری و خوش بینی و همچنین یک حس پر از انرژی وجود دارد که می گوید مسائل بهتر می شود. من همیشه به صلح اعتقاد داشته ام و اگر نتیجه همه کارها صلح باشد، دنیای بهتری خواهیم داشت.

اما نقطه عطف حضور دن گاسپار در ایران، در شب 18 جون رقم خورد، زمانی که تیم ملی فوتبال ایران با پیروزی یک بر صفر برابر کره جنوبی برای چهارمین بار به جام جهانی صعود کرد. بردی که جشن های متفاوتی را در خیابان های ایران رقم زد.

دن گاسپار می گوید: در آن زمان اشک های زیادی ریخته شد و همه یکدیگر را در آغوش می گرفتند. نمی توانم آن لحظه را توصیف کنم. فقط افراد کمی این شانس را داشتند که از کوه بالا بروند و به موفقیت بزرگ یعنی حضور در جام جهانی 2014 برزیل برسند.

گاسپار گفت که تنها ناراحتی اش در آن شب این بوده که نتوانسته خوشحالی خود را با همسر و خانواده اش در آمریکا تقسیم کند.

قرارداد او با ایران تا پایان جام جهانی در برزیل خواهد بود.

او می گوید تمرکزش روی این است که ایران بتواند در این تورنمنت بدرخشد و بعد می خواهد با خاطراتی خوب به آمریکا بازگردد.

گاسپار در پایان گفت: اگر می خواستم به کارشناسان، دوستانم و خانواده ام گوش دهم، هیچ وقت به ایران نیامده بودم. اما حالا این سه سال تبدیل به قسمتی از زندگی من شده و خاطره هایش تا همیشه باقی خواهد ماند.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: خبرگزاری ایسنا

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

ثبت نام وام ازدواج

شرایط ثبت نام وام ازدواج 20 میلیونی و مبلغ قسط

وام ازدواج یکی از وام های خوب دولت است که به زوجهای جواب برای تشکیل …

بدون دیدگاه

  1. اصلا ما ایرانی ها همچین آدمای با معرفتی هستیم.رسانه های اونورم دارن جرتو پرت در مورد ایران میگن.
    زنده باد ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *