خانه » اخبار روز » اعلام محلهای رصد خورشید گرفتگی استثنایی 12 آبان ماه

اعلام محلهای رصد خورشید گرفتگی استثنایی 12 آبان ماه

پدیده خورشید گرفتگی در روز 12 آبان ماه از قاره آمریکا آغاز و با ادامه مسیر در قاره آفریقا به آسیا می رسد و در زمان گرفت کامل خورشید در ایران در حال غروب کردن است و تنها 2 ساعت و 28 دقیقه این پدیده در بخش های غربی ایران قابل مشاهده است.

اسدالله قمری نژاد، عضو انجمن نجوم ایران با اشاره به جزئیات خورشید گرفتگی آبان ماه گفت: این خورشید گرفتگی در روز یکشنبه 12 آبان ماه از نوع هیبریدی (دوگانه) خواهد بود.

وی با بیان اینکه خورشید گرفتگی ها یا حلقوی است و یا کلی، اظهار داشت: در خورشید گرفتگی حلقوی ماه با قرار گرفتن در جلوی خورشید آن را به طور کامل خورشید را پوشش نمی دهد از این رو حلقه ای به دور خورشید ایجاد می شود.

قمری نژاد با بیان اینکه در خورشید گرفتگی هیبریدی خورشید هم به صورت حلقوی و هم به صورت گرفت کامل قابل مشاهده است، ادامه داد: در این نوع خورشید گرفتگی ماه به گونه ای خورشید را پوشش می دهد که فرصت مناسبی برای رصد مشعل های خورشیدی و عکسبرداری از دانه های بیلی است.

به گفته وی، دانه های بیلی معمولا به خاطر پستی بلندی های روی سطح ماه ایجاد می شود.

عضو انجمن نجوم ایران یادآور شد: به دلیل ویژگی های خاص، خورشید گرفتگی آبان ماه برای کسانی که علاقه مند به رصد خورشید جالب هستند، خواهد بود.

مسیر خورشید گرفتگی آبان ماه

قمری نژاد به بیان مسیر خورشید گرفتگی آبان ماه پرداخت و خاطر نشان کرد: این خورشید گرفتگی از جنوب شرقی آمریکا آغاز می شود و با عبور از قیانوس اطلس به قاره آفریقا می رسد.

وی ادامه داد: این خورشید گرفتگی در قاره آفریقا از کشورهای گابن، کنگو، اوگاندا، کنیا و اتیوپی عبور خواهد کرد و نهایتا در شرق آفریقا با غروب خورشید پایان می گیرد.

لیبریا کانون بیشترین زمان رصد خورشید گرفتگی

قمری نژاد با اشاره به زمان آغاز این پدیده نجومی یادآور شد: طولانی ترین زمان گرفت کامل در 330 کیلومتری جنوب غربی لیبریا است که مدت زمان آن یک دقیقه و 40 ثانیه است.

وی زمان گرفت کامل در این کشور را 12 و 46 دقیقه UT (وقت جهانی) دانست و یادآور شد: در این زمان عرض سایه 47 کیلومتر است به این معنا که در بازه 47 کیلومتری می توان خورشید گرفتگی را به طور کامل مشاهده کرد.

طولانی ترین گرفت ساروس بیست و سوم

عضو انجمن نجوم ایران با بیان اینکه خورشید گرفتگی آبان ماه بیست و سومین گرفت از ساروس 143 است، در این باره توضیح داد: هر ساروس عبارت است از یک رشته گرفت های خورشید که به طور معمول هر 18 سال و 11 ماه و 8 ساعت تکرار می شود.

وی با تاکید بر اینکه این ساروس از 72 گرفت تشکیل شده است، ادامه داد: از این تعداد 30 گرفت جزئی، 26 گرفت حلقوی، 12 گرفت کامل و تنها 4 گرفت به صورت هیبریدی است.

قمری نژاد تاکید کرد: خورشید گرفتگی آبان ماه طولانی ترین گرفت در ساروس بیست و سوم خواهد بود.

وضعیت رصد خورشید گرفتگی در ایران و آسیا

این منجم با تاکید بر اینکه این خورشید گرفتگی در بخشی از ایران قابل مشاهده است، اظهار داشت: این خورشید گرفتگی در مناطقی از غرب ایران به صورت جزئی قابل مشاهده خواهد بود ولی در زمان گرفت کامل خورشید در ایران غروب خواهد کرد.

وی به زمان آغاز و پایان این گرفت اشاره کرد و افزود: شروع گرفت در ایران به وقت شهر زنجان در ساعت 16 و 50 دقیقه آغاز می شود و بیشترین مقدار گرفت در ساعت 17 و 30 دقیقه قابل مشاهده است.

قمری نژاد انتهای این گرفت در شهر زنجان را در ساعت 19 و 8 دقیقه ذکر کرد و یادآور شد: این پدیده در ایران به صورت جزئی در بخش غربی ایران قابل مشاهده است.

وی خاطر نشان کرد: این گرفت در تهران با زمان تقریبی رصد در زنجان قابل مشاهده است

وی اضافه کرد: برای رصد این خورشید گرفتگی همراه با تیمی عازم کشور کنیا خواهیم  شد.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: خبرگزاری مهر

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

جوان ماندن

راز چگونه جوان ماندن با استفاده از ورزش ها

در این مطلب از مجله اینترنتی پارسی وان درباره ورزش و رابطه ان با جوان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.