چهارشنبه 30 مرداد 1398
خانه » کودک و والدین » تعلیم و تربیت » کودک تان را به زور وادار به رعایت انضباط نکنید

کودک تان را به زور وادار به رعایت انضباط نکنید

یک دکترای روانشناسی کودک و نوجوان گفت: با استفاده از روش اجبار بچه ها ابتدا مقاومت می کنند و سپس خواسته های والدین را برآورده می کنند ولی این مقاومت در نوجوانی بیشتر می شود.

دکتر محمد زارع نیستانک در گفت وگو با خبرنگار ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت: مشکلات بی انضباطی در دوران نوجوانی فرزندان، بستگی به این دارد که در زمان کودکی با رفتارهای غلط او چگونه برخورد شده باشد.

وی با بیان اینکه روش های مختلفی برای آموزش انضباط و تربیت فرزندان وجود دارد، گفت: یکی از این روش ها، به کارگیری زور و اجبار مطلق است. در این روش، والدین فرزندان را به زور وادار به انجام دادن کاری می کنند که خود می خواهند و فرزندان کمتر حق انتخاب دارند، ولی در سال های نوجوانی تا حد یک آدم آهنی تنزل پیدا می کند.

این دکترای روانشناسی کودک و نوجوان در ادامه افزود: با استفاده از این روش کودکان ابتدا مقاومت می کنند و سپس خواسته های والدین را برآورده می کنند ولی این مقاومت در نوجوانی بیشتر می شود و گاه به طغیانی آگاه و صریح تبدیل می شود.

دکتر زارع نیستانک گفت: یک روش انضباطی کاملا متفاوت وجود دارد که این روش تربیت متضاد روش سختگیرانه است، در این روش هیچ نوع نظارتی وجود ندارد و کودک تقریبا دارای آزادی مطلق است، آن هم در زمانی که قادر به اتخاذ تصمیم های مناسب نیست.

وی گفت: وقتی کودک در محیطی رشد می کند که والدین نسبت به او کم توجه هستند، دوره نوجوانی وی تبدیل به مرحله ای می شود که نوجوان در خیلی از موارد تصمیم های بالقوه خطرناکی می گیرد و حتی بدتر از این نوجوان احساس می کند که کسی دوستش ندارد.

دکتر زارع نیستانک با اشاره به اینکه برخی از والدین نیز با بچه همانند یک شیء مقدس برخورد می کنند، گفت: اغلب در این راه میان والدین اختلاف نظر ایجاد می شود و گاه یکی واقع بینانه تر از دیگری عمل می کند.

وی تصریح کرد: به رغم وجود اختلاف نظر میان والدین و فرزندان، خوشبختانه اختلاف نظرها بدون به جای گذاشتن هیچ مشکلی فروکش می کند، ولی والدین باید مراقب باشند که فرزندان را منضبط بار بیاورند.

این دکترای روانشناسی در خاتمه یادآور شد: نوجوانان به یک انضباط همیشگی از جانب والدین که دوستشان داشته باشند، نیاز دارند و در حقیقت انضباط یکی از بهترین راه های نشان دادن عشق والدین است، فقدان انضباط می تواند باعث طغیان جدی نوجوان شود.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع:شهرزاد

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

شکستگی استخوان در کودک

شکستگی استخوان در کودک و کمک های اولیه

حوادث اغلب منجر به پیدایش زخم و یا شکستگی استخوان در کودک میگردند. این زخمها گاهی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.