خانه » اخبار روز » سقوط آزاد غول آهنی اروپا به زمین

سقوط آزاد غول آهنی اروپا به زمین

ماهواره ازکار افتاده آژانس فضایی اروپا که به بزرگی یک خودروی شورلت ساب اوربان است در زمانی نامشخص در نقطه ای نامشخص از زمین سقوط خواهد کرد.

براساس گزارش فاکس نیوز، به گفته متخصصان احتمال دارد این ماهواره مرده اواخر شب یکشنبه یا صبح روز دوشنبه با نقطه ای نامشخص و غیرقابل پیشبینی از زمین برخورد کند، به گفته متخصصان هیچ راهی وجود ندارد که بتوان منطقه برخورد این زباله بزرگ فضایی با زمین را تعیین کرد.

ماهواره GOCE اروپا یا کاوشگر چرخش های اقیانوسی ماه گذشته به دلیل اتمام سوخت از کار افتاد و مسیر سقوط به سوی زمین را آرام آرام در پیش گرفت. این ماهواره برای انجام ماموریت خود در ارتفاع بسیار کمی از زمین، 260 کیلومتری، پرواز می کرد، فاصله این ماهواره تا زمین به اندازه ای کم است که از لبه های اتمسفر زمین نیروی گرانش را برروی خود احساس می کند.

با این همه با کمک وب سایت ردیاب ماهواره ای N2YO.com می توان حرکت این ماهواره را دیده و مسیر سقوط آن را از میان آسمان مشاهده کرد.

مشخص کردن اینکه یک ماهواره چه زمان و در چه موقعیتی با زمین برخورد می کند، نیازمند دانشی بسیار پیچیده و دقیق است. برای محاسبه مدار حرکت این ماهواره N2YO.com با استفاده از اطلاعات مرکز کنترل فضایی نیروی هوایی آمریکا الگوریتم هایی را اجرا کرده و با تطبیق دادن آنها با داده های نقشه های گوگل مسیر را مشخص کرد. به گفته مارک هاپکینز رئیس انجمن ملی فضایی آمریکا این ماهواره یکی از معدود ماهواره ها با مدار قطبی است و تقریبا می تواند در هرنقطه ای از زمین فرود بیاید.

پس از ورود به اتمسفر ماهواره در 25 تا 45 تکه متلاشی خواهد شد و بزرگترین قطعه نیز وزنی در حدود 90 کیلوگرم وزن خواهد داشت. احتمال اینکه تمامی این قطعات در یکی از اقیانوس های زمین فرود بیایند بسیار زیاد است. طول این ماهواره حدود 5 متر بوده و وزن آن یک سوم وزن خودروی شورلت ساب اربان است.

ارتفاع ماهواره GOCE تا زمین در روز جمعه 168 کیلومتر بوده است و انتظار می رود طی یک روز هشت کیلومتر کاهش ارتفاع یافته باشد.

زمانی که ماهواره های ناسا و روسیه در سال های گذشته به زمین سقوط کردند،  درون اقیانوس  آرام مدفون شدند و احتمال تکرار این رویداد باز هم وجود دارد، از سویی دیگر، آژانس فضایی اروپا امیدوار است بتواند دقت تخمین مکان و زمان احتمالی برخورد ماهواره با زمین را در زمان کوتاهی که پس از عبور ماهواره از اتمسفر در اختیار دارد، افزایش داده و آن را پیش بینی کند.

تاجایی که در تاریخ به ثبت رسیده،  سقوط زباله های فضایی تاکنون نتوانسته به انسان ها آسیبی وارد کند، زیرا بیشترین بخش زمین را آب فراگرفته و احتمال فرود زباله های فضایی برروی خشکی بسیار کمتر از فرود آنها در میان آب است.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: تابناک

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

جوان ماندن

راز چگونه جوان ماندن با استفاده از ورزش ها

در این مطلب از مجله اینترنتی پارسی وان درباره ورزش و رابطه ان با جوان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *