خانه » دانستنیهای خانواده » چرا دختران دوست دارند با پسران کوچکتر از خود ازدواج کنند؟

چرا دختران دوست دارند با پسران کوچکتر از خود ازدواج کنند؟

چند سال پیش اگر پسری با دختر بزرگتر ازدواج می کرد همه تعجب می کردند و برای افراد چندان قابل قبول نبود. در بیشتر موارد خانواده ها به خصوص خانواده پسر نیز مخالفت می کردند زیرا معتقد بودند این گونه اقتدار پسرشان به عنوان مسئول خانواده زیرسۆال می رود. اما این مسئله امروز مانند گذشته خیلی حساسیت برانگیز نیست.

ازدواج پسران با دختران مسن تر رقمی بین 10 تا 11 درصد است که نشان می دهد این قبیل ازدواج ها رواج یافته است. در این شرایط برخی معتقدند نباید از این نوع ازدواج ها نگران شد و درمقابل عده ای دیگر نمی توانند ازدواج پسران با دختران مسن تر را بپذیرند و هر گروه هم دلایل و استدلال های خود را دارد.

همسر به جای مادر

برخی پسران هیچ گاه یاد نمی گیرند که زندگی مشترک با دوران تجرد متفاوت است و مادر و همسر هرکدام جایگاه مختلف دارند. آنها به اندازه ای به حمایت های مادر خود وابسته هستند که پس از ازدواج انتظار دارند این حمایت را از طرف همسر خود دریافت کنند. ترجیح می دهند همیشه زیر چتر حمایتی یک نفر قرار داشته باشند و خودشان مسئولیت نپذیرند از این رو مایل هستند همسرشان مسن تر باشد تا از آنها مراقبت کند و اگر در این راه ذره ای خلل وارد شود دچار مشکل می شوند.

تفاخر دختران به ازدواج با مرد جوان تر

برخی دختران ازدواج با مرد کم سن تر را مایه تفاخر و پز می دانند و گمان می کنند به این شکل می توانند ارزش بیشتری پیدا کنند درحالی که طبق نظر روانشناسان این نوع ازدواج در حالت کلی اشتباه است هرچند که نباید موارد استثنا را از نظر دور داشت. گسترش سیطره شبکه ها و سریال های ماهواره ای منجر به ایجاد یک نوع فرهنگ ماهواره ای میان دختران و پسران جوان شده است. آنها با استدلال به چیزهایی که ماهواره به خوردشان می دهد دچار نوعی سردرگمی شده اند. از طرفی با ملاک های خانواده روبه رو می شوند و از طرف دیگر هجمه وسیع برنامه های ماهواره احاطه شان کرده است به این شکل دچار تعارض شده و گمراه می شوند.

با کی ازدواج کنیم؟

توصیه روانشناسان ازدواج همسالان است. قدیم، جامعه پذیری یک فرد از ابتدا تا به انتهای عمر به یک شکل ادامه پیدا می کرد. پدیده ای به اسم نو ناخواهی در زندگی شان جاری بود؛ به عبارت دیگر میلی به ایجاد تغییر در زندگی شان نمی دیدند. پدر بزرگ ها و مادربزرگ ها باوجود اصرار های نوه پنج ساله شان که به کامپیوتر وارد است، هیچ میلی به نشستن پای کامپیوتر ندارند اما امروز این طور نیست. به خاطر همین است که توصیه می شود کسانی که می خواهند با هم ازدواج کنند، متولد یک سال یا در یک محدوده سنی باشند.

اگر دو نفر بخواهند با هم زیر یک سقف زندگی کنند و دنیای هر کدام برای دیگری غریبه باشد، دیر یا زود زندگی شان به بن بست خواهد رسید. اما اختلاف سنی یک عامل قطعی و صددرصد برای شکست یک زندگی مشترک نیست. اختلاف سنی همان قدر می تواند باعث شکست یک زندگی شود که دیگر عوامل می توانند.

یک زن تمایل دارد تا در زندگی به کسی تکیه کند. یک زن هر قدر مستقل، به تکیه گاه احتیاج دارد؛ کی یک مرد می تواند تکیه گاه خوبی برای همسرش باشد؟ وقتی که از نظر رشد عقلی یا هم سطح با زن باشد، یا کمی رشدیافته تر. اما نمی شود قاعده مشخصی برایش تعریف کرد؛ ممکن است مردی آن قدر در زندگی تجربه کسب کرده باشد که حتی اگر سنش کمتر از زن باشد، در اداره مشکلات و مسایل جاری زندگی از او قدرتمند تر عمل کند.

البته یک شرط دیگر هم وجود دارد. این که این تفاهمی که طرفین به خاطر آن ازدواج می کنند، ساختگی و دروغین نباشد؛ یعنی وقتی طرفین می گویند که علایق مشترک دارند، تظاهر نکرده باشند. چون بعد از مدتی که عشق کم رنگ تر می شود، افراد به زندگی های طبیعی و پیشین خود باز می گردند. در این حالت خیلی زود اختلاف ها آشکار می شوند و در بیشتر موارد زندگی از هم می پاشدسن ازدواج و فاصله سنی مناسب میان زن و مرد یکی از عوامل مهمی است که رضایت از زندگی مشترک را تحت الشعاع قرار می دهد. متخصصین امر ازدواج معتقدند که اگر زوجین از نظر سنی با هم تناسب داشته باشد یعنی مرد با فاصله سنی مشخصی (بین 3 تا 7 سال) از زن بزرگتر باشد؛ از نظر عقلی، فیزیکی، تجربی، جنسی، هیجانات روانی و رفتارهای اجتماعی ـ اخلاقی نیز به هم نزدیک شده و با هم هماهنگ تر می شوند.

فاصله سنی

همین امر موجب افزایش تفاهم و کاهش اختلافات و درگیری ها در زندگی زناشویی شان می شود. با همه این تفاسیر آنچه امروزه در جامعه ما باب شده است و روز به روز در حال افزایش می باشد ازدواج هایی است که در آن سن دختر خانم از آقا پسر بیشتر است. افرادی که به چنین ازدواچ هایی رو می آورند معمولاً بر این باورند که سن امری شناسنامه ای بوده و هیچ تاثیری بر زندگی مشترک و موفقیت یا عدم موفقیت در آن ندارد. از دید این افراد موفقیت در زندگی مشترک تنها و تنها با تفاهم و درک متقابل حاصل می شود و این امور هیچ ربطی به سن و سال ندارند.

در حالی که گمان این افراد صددر صد اشتباه است. حتماً می پرسید چرا؟

همانگونه که قبلاً اشاره شد تناسب سنی دختر و پسر با یکدیگر یکی از عوامل ایجاد تفاهم و تناسب بیشتر میان آن دوست. هر چقدر این فاصله سنی بیشتر و بیشتر شود میزان تفاهم میان زن و مرد کمتر می شود. چه برسد به اینکه تفاوت سنی از طرف دختر خانم باشد یعنی سن دختر خانم از آقا پسر بیشتر باشد. البته در این امر نیز مثل اصول و امور دیگر استثناهایی وجود دارد. یعنی ممکن است در اطراف شما چنین ازدواجی اتفاق افتاده باشد و طرفین هم از زندگی شان راضی باشند ولی به صرف این چند مورد نمی تواند ریسک کرد. شاید شما نتوانید مانند آنها درست انتخاب کنید و خوشبخت شوند.

چرا پسر باید از دختر بزرگتر باشد؟ زیرا

– دختر خانم ها به طور میانگین 2 الی 3 سال زودتر از آقا پسرها به بلوغ جسمی و جنسی و رشد عقلی، فکری، عاطفی، اجتماعی، اقتصادی و… می رسند، به همین دلیل زودتر از آقا پسرها به پختگی های لازم برای زندگی مشترک دست می یابند.

– همانگونه که دخترها زودتر به بلوغ جنسی می رسند از آن طرف هم، نیازهای جنسی شان زودتر از مردان فروکش می کند. معمولاً خانم ها در میانسالی دچار سردی در روابط زناشویی می شوند. حال اگر سن مرد از زن کمتر باشد دوران سردی زن دقیقاً مصادف می شود با دوران گرمی و هیجان مرد و همین امر ستون های زندگی مشترک شان را متلاشی می کند.

– خانم ها به علت زایمان، زودتر طراوت جسمی و شادابی خود را از دست می دهند. در نتیجه اختلاف سن مناسب باعث ایجاد توازن فیزیکی و موازنه در شکستگی صورت و اندام می شود.

زمانی که زن از همسرش خیلی بزرگتر باشد چون بسیاری از امور را تجربه کرده است در دام پند و اندرز و بکن نکن دائمی می افتد. یعنی به جای نقش همسری، نقش مادری را در زندگی ایفا می کند. همین امر باعث ایجاد حس کودکی در مرد و سپس خشم و عصبانیت در وی می گردد.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: جام نیوز

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

انواع پرده بکارت

انواع پرده بکارت و عکس پرده بکارت با توضیح

انواع پرده بکارت موضوع این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان است. پرده بكارت – …

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.