خانه » دانستنیهای خانواده » دومین فیلتر برای انتخاب همسر

دومین فیلتر برای انتخاب همسر

فیلتر دوم انتخاب همسر مهارت هایی هم چون: هوش هیجانی، مهارت تصمیم گیری، دقت و اندکی صبر را شامل می شود. با فیلتر دوم زمانی مواجه می شویم که تقریبا نظر مساعد و مثبت را نسبت به طرف مقابل داشته باشیم و بنابراین بخواهیم این شناخت را کامل تر نماییم. در این مرحله رفت و آمد خانواده ها با هم شروع می شود، ممکن است به مشاوره پیش از ازدواج بروند، خانواده ها درباره ی هم تحقیق نمایند، دختر و پسر از انتظارات و مسایل شخصی خود صحبت نمایند و …

البته این خیلی مهم است که خانواده ها و خود دختر و پسر وارد شدن در این فیلتر را به منزله پاسخ قطعی طرف مقابل ندانند و به عبارت دیگر تعهدی مبنی بر ازدواج نداشته باشند. به عنوان مثال، صرف رفت و آمد به جلسات مشاوره پیش از ازدواج باعث نشود خانواده آقا انتظار شنیدن پاسخ «نه» را نداشته باشند.

از آن جا که رسیدن به شناخت دقیق و تصمیم گیری نهایی مستلزم نداشتن استرس و فوریت زمانی است بهتر است در این مرحله دقت و در عین حال وسواسی نبودن در انتخاب را مراعات نماییم. شخصی که در مرحله اول به خوبی به ملاک ها و معیارهای خود در زندگی و ازدواج واقف شده است اکنون می تواند آن ها را به میزان دقیق تری در همسر آینده خود بررسی نماید.

معیارها را کوچک تر کنید

در این مرحله لازم است لیستی مفصل از هر یک از ملاک ها تهیه کنیم و به عبارت دیگر هرکدام از ملاک ها را جزیی تر کنیم. به عنوان مثال اگر ملاک دوم فردی شخصیت طرف مقابل باشد، باید آن را به اجزای کوچک تر تقسیم نماییم. حتی برای یک روانشناس هم غیر ممکن است که به عنوان مثال از یک تا بیست به شخصیت کسی نمره بدهد. اما اگر اجزای مهم آن را مشخص نماییم کار ارزیابی ساده تر است. مثلا ممکن است برای همان فرد ویژگی های شخصیتی زیر در ازدواج اهمیت داشته باشد:

کنترل خشم، معاشرتی بودن، کنترل استرس، ریسک پذیری، سلطه پذیر نبودن همسر آینده، علاقه مندی به تفریحات، علاقه مندی به بحث های فلسفی و …

ملاحظه می کنید که هرچه شناخت ما از خودمان و نیازهای مان بیش تر باشد این فهرست را نیز بیش تر می توان ادامه داد. اگر این فرد چنین فهرستی را برای خود تهیه نماید دیگر نیازی به پرسیدن سوالات بسته پاسخ ندارد، وی می داند برای هرکدام از اجزای لیست چه روشی را باید استفاده کند و در انتخاب همسر آینده خود و حتی در انتخاب گزینه هایی که برای رفتن به خواستگاری به وی پیشنهاد می دهند منطقی و عاقلانه عمل می نماید.

ملاک های دیگر را نیز به همین ترتیب می توان تفکیک کرد:

ایمان: صداقت، تعهد، چشم پاکی، به جا آوردن واجبات، به جا آوردن مستحبات و …

خانواده: تعداد افراد خانواده، هم کفو بودن از نظر فرهنگی، تحصیلات والدین و …

ظاهر: قد، جذابیت، رنگ پوست و …

در این مرحله لازم است لیستی مفصل از هر یک از ملاک ها تهیه کنیم و به عبارت دیگر هرکدام از ملاک ها را جزیی تر کنیم. به عنوان مثال اگر ملاک دوم فردی شخصیت طرف مقابل باشد، باید آن را به اجزای کوچک تر تقسیم نماییم

نکات مهم:

برخی دختران و پسران جوان، رازهایی دارند که ترجیح می دهند قبل از ازدواج آن ها را با طرف مقابل در میان بگذارند. دختر خانمی که در سن ازدواج بود همیشه تردید داشت که آیا باید به هر خواستگاری بگویم که پدرم قبلا معتاد بوده است، و یا آقایی را می شناختم که می خواست بداند چه زمان بهتر است راجع به نامزدی قبلی اش که به هم خورده بود در جلسه خواستگاری صحبت نماید. توصیه ای که به این عزیزان می شود این است که این گونه مسایل را ترجیحا در اوایل مرحله دوم مطرح نمایند چرا که خیلی از مواقع پیش می آید خواستگاری به دلایل دیگر به هم بخورد، آن گاه بی خود و بی جهت زندگی شخصی خود را برای دیگران برملا کردیم.

در این مرحله، طرفین باید همانند یک روانشناس عمل نمایند و به قولی مو را از ماست بیرون بکشند. لازم است در مورد ملاک های مهم و با اولویت خود طرف مقابل را محک بزنند.

از آن جا که ممکن است هیچ فردی پیدا نشود که تمام ملاک های ما را به طور صد در صد داشته باشد اولویت با کسی است که ملاک های حیاتی تر و یا تعداد بیش تری از ملاک های ازدواج ما را برآورده نماید.

یکی از روش هایی که می تواند به شناخت بیش تر طرف مقابل در این مرحله کمک نماید، دید و بازدید های خانوادگی است. در ازدواج های فوق العاده سنتی، اگر از طرف مقابل بپرسید چقدر به چشم پاکی اعتقاد دارید به احتمال زیاد پاسخی جز کاملا، صد در صد، آخرشم و … نمی شنوید و البته طبیعی هم است. اما در دید و بازدید های خانوادگی و یا رفت و آمد تحت نظر خانواده ها، همه سوالات خود را می توانید به صورت غیر مستقیم مشاهده نمایید.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: باشگاه مجردها

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

انواع پرده بکارت

انواع پرده بکارت و عکس پرده بکارت با توضیح

انواع پرده بکارت موضوع این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان است. پرده بكارت – …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.