خانه » اخبار روز » جواد ظریف: مهم ترین بخش تفاهم به رسمیت شناختن غنی سازی ایران است

جواد ظریف: مهم ترین بخش تفاهم به رسمیت شناختن غنی سازی ایران است

رییس هیات مذاکرات هسته ای ایران با 1+5 گفت: ما باید براساس اصول برابری، احترام متقابل و نفع مشترک برای پایان دادن به بحران غیرضروری حرکت کنیم.

دکتر محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران بامداد یکشنبه در یک نشست خبری افزود: روزهای سختی را پشت سرگذاشتیم. برای حل موضوعی که سال ها مورد مذاکره بود به پیش می رویم با توجه به احترام متقابل و برابری. باید به یک بحران غیرضروری براساس احترام به حقوق ایرانی ها و برداشتن هرگونه تردیدی نسبت به برنامه هسته یی صلح آمیز ایران حرکت کرد.

او ادامه داد: این اولین قدم برای رسیدن به هدف اصلی است. ما باید براساس اصول برابری، احترام متقابل و نفع مشترک برای پایان دادن به بحران غیرضروری حرکت کنیم. آماده هستیم که احترامی که از داست داده بودیم را احیا کنیم‎ و حق و شان خود را داشته باشیم.

ظریف گفت: توافق امروز چند حوزه مهم دارد. مهم ترین بخش آن به رسمیت شناخته شدن برنامه غنی سازی ایران است.

وزیر خارجه ایران گفت: کمیته مشترکی تشکیل داده ایم که به اجرای توافق ها نظارت می کند. جهتی که پیشبرد ما را مدیریت کند تا بتوانیم اعتماد ایرانی ها را به دست آوریم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا این اقدام آغاز بازگشت مصالحه بین کشورهاست؟ گفت: هدف ما حل مساله هسته یی بوده و این موضوع ما را از پرداختن به مسائل مهم باز می دارد. در این جهت حرکت می کنیم و امیدوارم علاوه بر مساله هسته یی گام هایی برای احیای اعتماد ایرانی ها بردایم. این گام خوبی بود.

ظریف گفت: معتقدم که مهم است که بتوانیم مانع عمل فراقانونی شویم. استفاده از زور برای تهدید دیگران مدت های زیادی است که روی میز قرار دارد. استفاده از زور برای تهدید غیرقانونی است. اگر قانون ان. پی. تی را بخوانید اشاره کرده که کشورها می توانند در چارچوب ان. پی. تی غنی سازی کنند و دیگر کشورها باید به آن احترام بگذارند.

برنامه عمل فعلی در دو مرحله متفاوت است و اشاره مستقیمی به برنامه عمل غنی سازی ایران در حال و آینده دارد.

وزیر خارجه ایران در پاسخ به این پرسش که ان. پی. تی به حق غنی سازی اشاره ای نکرده است گفت: این حق نیازی به شناسایی مستقل ندارد. برنامه هسته یی ایران صلح آمیز است و این شناسایی در آن آمده است وقتی که درباره برنامه هسته یی صلح آمیز صحبت می شود

وی گفت: این موافقت نامه در جهت حل مشکلی است که سایه خود را برتمام دنیا و منطقه گذاشته است؛ توجیهی برای مخالفت با حل این موضوع نمی بینیم. منطقه ما و خلیج فارس اولویت ماست. این اولویت حفظ خواهد شد و ما این موضع را به آن ها اعلام کرده ایم. امنیت منطقه ما و همسایگان ما همیشه حفظ خواهد شد.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: خبرگزاری ایسنا

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.