خانه » اخبار روز » واکنش های داخلی به توافق هسته ای

واکنش های داخلی به توافق هسته ای

پس از چند دور مذاکرات نفس گیر سرانجام توافق شکل و بیانیه نهایی توسط طرفین مذاکرات به امضا رسید. حصول توافق هسته ای با واکنش های متفاوتی در داخل روبرو شد.

دور سوم مذاکرت هسته ای از روز چهارشنبه در ژنو در حالی که حصول نتیجه با هاله ای از ابهام روبرو بود سرانجام به اتمام رسید. در مذاکرات ژنو 2 اگرچه توافق نزدیک بود اما به یکباره فرانسه در نقش برهم زننده مذاکرات ظاهر شد و از توافق جلوگیری کرد. در دور جدید مذاکرات نیز همین احتمال داده می شد، اما پس از چند دور مذاکرات نفس گیر سرانجام توافق شکل و بیانیه نهایی توسط طرفین مذاکرات به امضا رسید.حصول توافق هسته ای با واکنش های متفاوتی در داخل روبرو شد. مجموعه واکنش ها تا لحظه تنظیم خبر به قرار زیر است.

پیام رئیس جمهور و پاسخ رهبری

در همان ابتدای صبح رئیس جمهور با ارسال پیام تبریکی محضر مقام معظم رهبری این دستاورد را به ایشان تبریک گفت. مقام معظم رهبری نیز در پاسخ اعلام فرمودند« دستیابی به آنچه مرقوم داشته اید، در خور تقدیر و تشکر از هیأت مذاکرات هسته ای و دیگر دست اندر کاران است و می تواند پایه اقدامات هوشمندانه بعدی قرار گیرد. بی شک فضل الهی و دعا و پشتیبانی ملت ایران عامل این موفقیت بوده و در آینده نیز خواهد بود ان شاء الله. ایستادگی در برابر زیاده خواهی ها همواره باید شاخص خطّ مستقیم حرکت مسئولان این بخش باشد و چنین خواهد بود ان شاء الله. »

آیت الله هاشمی رفسنجانی(رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام):

به رغم آن که فشارهای داخلی را شاهد بودیم که هر روز گوشه کنایه می زدند و تیم هسته ای را متهم می کردند اما تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان کار بسیار دشواری انجام دادند.اگر دستور آقا نبود که ما از تیم مذاکره کننده حمایت می کنیم، آن ها را دچار لکنت زبان می کرد و نمی توانستند در ژنو کار کنند . رهبر معظم انقلاب پشت تیم مذاکره کننده را محکم کرد که آن ها نیز با خیال راحت حرفشان را در ژنو بیان کردند.

آیت الله مرتضی مقتدایی(عضو مجلس خبرگان رهبری)

هیات مذاکره کننده هسته ای ایران نیز در دورهای مختلف مذاکرات زحمات زیادی کشیدند. این تیم با عقلانیت و ایستادگی بر خطوط قرمز حقوق ملت ایران و اصول خدشه ناپذیر آن تلاش قابل تقدیر و ارزشمند داشتند که قابل ستایش است. این توافق آغازی بر توافق های دیگر باشد تا مشکلات و تحریم های ظالمانه بر ضد ملت ایران برچیده شود. توفیق الهی یار هیات مذاکره کننده هسته ای بود تا بتوانند به توافقی که رضایت ملت ایران و رهبری در آن است دست پیدا کنند.رهبری داهیانه و حکیمانه رهبر معظم انقلاب و مقاومت و تلاش خستگی ناپذیر دانشمندان هسته ای را زمینه ساز این پیروزی بزرگ است. اگر توصیه های رهبری عزیز نبود و ملت شریف نیز در مسیر فرامین ایشان حرکت نمی کردند این پیروزی عظیم حاصل نمی شد.

آیت الله سیدیوسف طباطبایی نژاد (نماینده ولی فقیه در اصفهان)

حمایت حضرت آیت الله خامنه ای راه را برای تیم مذاکره کننده هسته ای ایران باز کرد و اکنون نیز شاهد این موفقیت بزرگ برای ملت ایران هستیم. مذاکرات این دور نسبت به دوره های قبلی بسیار متفاوت بود. مذاکرات قبلی به صورت تشریفاتی برگزار می شد، در حالی که مذاکرات این دوره بسیار جدی، سخت و منطقی بود. با توافق ایران با گروه 1+5 دریچه خوبی برای تعامل با غرب فراهم شد. غرب وقتی مشاهده کرد که وضع تحریم های متعدد هیچ تاثیری در خلل و عزم ایرانیان ندارد، با دیدگاهی جدید و معقول حاضر به پذیرش این توافق شد.

علی اکبر ولایتی( رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک) :

همکاران ما یعنی آقایان ظریف، عراقچی و نیروهای دیگر قدم بزرگی را برداشتند. این آقایان از نیروها و محصولات باسابقه وزارت امورخارجه هستند. هنوز در گام های اولیه هستیم و امیدواریم با شایستگی این همکاران و تلاشگران عرصه دیپلماسی در قدم های بعدی هم موفق باشیم. همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند ایستادگی مهمترین شاخصه است. از این رو باید با ایستادگی مردم رهنمودهای مقام معظم رهبری و با انسجام کامل در مقابل زیاده خواهی های استکبار ایستاد تا بتوانیم بقیه قسمت مربوط به احقاق حقوق هسته ای را به پیش ببریم انشاءالله که همین طور خواهد شد.

علی اکبر صالحی (رئیس سازمان انرژی اتمی)

سال 92 سال فتح قله های سیاسی شد و در زمینه دستاوردهای اخیر هسته ای نیز به نتایج خوبی رسیدیم. این آغاز راهی بر پایان موضوع هسته ای است و ان شا الله سرانجام آن نیکو خواهد بود

محمد نبی حبیبی (دبیر کل حزب موتلفه اسلامی):

پایه حقوقی همه تحریم های ظالمانه این است که ملت ما حق غنی سازی اورانیوم را ندارد لذا در حال حاضر این حق به رسمیت شناخته شده و مبنای حقوقی تحریم ها ابطال می شود. مقاومت ملت و هوشمندی رهبر معظم انقلاب و تدبیر دولت کنونی این پیروزی را نصیب می کرد و باید خداوند را به خاطر این همه لطف شاکر باشیم.

محمدرضا نقدی (رییس سازمان بسیج مستضعفین)

به جز برطرف شدن مشکلات گردش مالی در بانک های دنیا و مساله فروش نفت ایران مشکلات اقتصادی دیگر ما با مذاکرات برطرف نمی شود.

یحیی آل اسحاق (رئیس اتقاق بازرگانی تهران):

اینکه بعد از سالیان دراز، گروه 1+5 از حالت تخاصمی به نوعی از تعامل با ایران رسیده اند، امری مثبت در به نتیجه رسیده مذاکرات به شمار می آید، چراکه آنها حق غنی سازی ایران را به رسمیت شناخته اند و این نکته مثبتی به شمار می رود.

محمدکاظم انبارلویی (از چهره های رسانه ای اصولگرا):

« این نعمت الهی را که با تدبیر مقام معظم رهبری و تلاش های دولت به دست آمده، باید قدردان باشیم و خداوند را به خاطر لطف بیکرانش شکر گوییم. همین مقدار که نتانیاهو توافق ژنو را بد توصیف کرده و گفته ایران هر چه می خواست در این مذاکرات به دست آورد نشان می دهد دستاوردهای ژنو 3 مثبت و قابل تقدیر است.»

واکنش نمایندگان مجلس

محمدحسن ابوترابی فرد

نمایندگان مجلس با تاکید بر حق مسلم ملت ایران در برخورداری از حق غنی سازی اورانیوم برای اهداف مشروع و حقوق مسلم خویش از اقدامات و گام های بلندی که در این راه برداشته شده حمایت می کند.

محمدرضا باهنر

نمایندگان مجلس دغدغه تبعیت و پا برجا ماندن در نظرات مقام معظم رهبری را دارند که در این قضیه فصل الخطاب است. این مذاکرات قراردای امضا نمی شود. این یک پیش نویس تفاهمنامه است 6 ماه طرفین فرصت دارند که نشان دهند به آیا به تفاهمات عمل می کنند یا نه. عمل به تفاهمنامه به عهده هیات مذاکره کننده نیست بلکه بر عهده مقامات رسمی کشور و در راس آنها مقام معظم رهبری است. ما مطمئن هستیم که عزیزان مذاکره کننده تمامی ملاحظات را رعایت کردند.

علاءالدین بروجردی

باید اولین موفقیت جمهوری اسلامی ایران درمصاف نابرابر و چالش بیش از 10 ساله هسته ای، تثبیت حق غنی سازی و آغاز لغو تحریم ها را تبریک گفت، ایران در اولین گام خود در جهت تحقق اهداف تعیین شده موفق عمل کرد؛ عصبانیت رژیم صهیونیستی و عربستان از این توافق ها نشان دهنده تاثیرگذار بودن و مهم بودن این توافقات دارد. این توافقات حق غنی سازی ایران تثبیت شده و غنی سازی ادامه دارد، این درحالی است که تحریم های پتروشیمی، نفت و طلا در مذاکرات این دوره ایران با 1+5 برداشته شد که تمام این موارد در گام اول یک موفقیت بزرگ برای جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود، ازاین رو تیم مذاکره کننده ایرانی دراین مذاکرات با پشیتبانی از حق هسته ای ملت ایران پیروز گفتگو ها با غرب بود.

احمد توکلی

اطلاعاتی که تاکنون رسیده است مثبت ارزیابی می شود. بزرگترین سدی که شکسته شده این است که آنهادر برابر حق غنی سازی ایران سر تسلیم فرود آورده اند. جمهوری اسلامی ایران با هدایت رهبر معظم انقلاب بر سر حق مسلم هسته ای خود مقاومت کرد و در نهایت نتیجه بزرگی گرفت البته فعلا نمی توان قضاوت کرد تا اطلاعات بیشتری به دست آوریم.

غلامعلی حدادعادل

تصور می کنم این نتایجی که در مذاکرات هسته ای به دست آمده است در گام اول مثبت بوده است و این گام اول را نباید نفی کرد و برای برداشتن گام های بعدی با حفظ حقوق ملت باید اقدام کرد. بعد از انتشار متن موافقت نامه و ترجمه آن بهتر می شود درباره جزئیات این توافق داوری کرد، مخصوصاً که مقام معظم رهبری هم در پاسخی که به رئیس جمهور دادند، از تلاش گروه مذاکره کننده ایرانی اظهار رضایت کردند، این در واقع قدری به نمایندگان آرامش می دهد اما نگرانی نمایندگان درباره ماهیت توافق یک امر قابل درک است.

غلامرضا مصباحی مقدم

آنچه که امروز در ژنو انجام گرفته است نشاندهنده این است که از موضع عزت، ملت ایران توانست حق هسته یی خود را به دشمنانش تحمیل کند و به آنها بقبولاند. آمریکایی ها به این سادگی ها پای میز مذاکره نمی آمدند ولی ایران بدون اینکه رابطه ای با آنها برقرار کند، توانست مشکل تحریم های خود را برطرف کند.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.