خانه » اخبار روز » داغ شدن بازار قطعات قدیمی هواپیماها

داغ شدن بازار قطعات قدیمی هواپیماها

خبرگزاری رویترز در گزارشی به نقل از منابع هواپیمایی نوشت: هواپیماهای ایرانی با وجود تحریم های غربی و چالش تامین قطعات، از طریق قطعات تهیه شده از بازار غیررسمی، قطعات پیاده شده از هواپیماهای اسقاط شده یا قطعات تولید داخل همچنان به پرواز ادامه می دهند.

اکنون پس از توافق تاریخی میان ایران و کشورهای غربی در ژنو که تحت آن بخشی از تحریم ها لغو می شود، ایران می تواند به خرید محدود قطعات و تعمیر هواپیماهایش بپردازد.

بر اساس این گزارش، اولین مشکلی که ایران با آن روبرو است، احتمال پیدا نشدن قطعات به دلیل قدیمی بودن هواپیماهاست؛ از این رو نیاز ایران برای قطعات هواپیما ممکن است فرصت خوبی برای شرکت های بازیافت و عرضه کننده قطعات دست دوم فراهم کند.

به عنوان مثال هواپیمای 100-747 بویینگ که در ایران استفاده می شود، نخستین بار در سال 1966 به بازار عرضه شد و این شرکت از سال 1982 این مدل را نساخته است.

مارک گرگوری، رییس شرکت انگلیسی Air Salvage International، بزرگ ترین شرکت بازیافت هواپیما در اروپا اظهار می کند: آخرین هواپیمای 100-747 که مشاهده کردیم حدود 10 سال قبل بود.

به اعتقاد تحلیل گران به دلیل برداشته نشدن کامل تحریم ها علیه ایران، سود شرکت های هوافضای جهانی و سازندگان قطعات چندان قابل ملاحظه نخواهد بود اما تجدید روابط تجاری قدیمی، گام اولیه به سوی فرآیندی خواهد بود که می تواند بازاری را که به مدت یک دهه بسته بود، زنده کند.

ایران اعلام کرده که کاهش تحریم ها ممکن است شرایط را برای خرید هواپیما در آینده در صورت احیای کامل روابط اقتصادی مهیا کند و البته این به نتایج مذاکرات دیپلماتیک در ماه های آتی بستگی دارد.

این خبرگزاری انگلیسی به نقل از یک مقام ایرانی که حاضر نشد نامش مطرح شود، نوشت: ایران در صورت برداشته شدن تحریم ها 250 یا 400 فروند هواپیما از بویینگ یا ایرباس می خرد.

در مقابل سازندگان هواپیما و شرکت های بازیافت و عرضه کننده قطعات واکنش محتاطانه ای داشته و تاکید کرده اند که بدون تایید، کاری نمی تواند انجام شود.

یک سخنگوی ایرباس اظهار کرد: این شرکت ابتدا باید از تغییرات احتمالی در مورد وضعیت حقوقی آگاه شود و پیش از آن نمی تواند ارزیابی تجاری داشته باشد.

سخنگوی شرکت آمریکایی بویینگ نیز حاضر به اظهارنظر نشد.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: خبرگزاری ایسنا

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *