خانه » سلامت » بیماری ها » استرس و بیماری های پوستی

استرس و بیماری های پوستی

بین استرس، سیستم عصبی مرکزی، سیستم ایمنی بدن و پوست یک مکانیسم بسیار پیچیده ارتباطی وجود دارد. در استرس های مزمن معمولا سیستم دفاعی بدن سرکوب می گردد. از سوی دیگر استرس باعث کاهش سرعت التیام زخم ها در سطح پوست نیز می شود. بنابراین استرس ها چه به صورت حاد و چه به صورت مزمن می توانند باعث تشدید بیماری های موجود پوستی و یا علامت دار شدن آنها گردند.

مشاهدات نشان داده است که استرس می تواند باعث ایجاد بیماری و یا تشدید علائم پسوریازیس گردد. از سوی دیگر استرس می تواند باعث شعله ور شدن و تشدید علائم بیماری هایی نظیر آکنه، درماتیت سبورئیک، لک و پیس (برص)، ریزش موی سکه ای، زونا، تب خال، کهیر و آنژیوادم، پمفیگوس، تعریق بیش از حد، کیست ها و زگیل های پوستی گردد. از سوی دیگر استرس با مکانیسم کاهش سطح ایمنی بدن منجر به افزایش استعداد ابتلا به انواع بیماری های عفونی در پوست نظیر عفونت های قارچی سطحی و عفونت های باکتریال می گردد.

مطالعات حیوانی نشان داده است که استرس با مکانیسم اختلال در عملکرد سلول های لنفوسیت و سلول های NK می تواند زمینه ایجاد سرطان های پوستی نظیر سرطان سلول بازال را فراهم نماید. استرس همچنین با مکانیسم تخریب عملکرد سلول های فیبروبلاست پوستی می تواند منجر به افزایش چین و چروک پوستی و تسریع روند پیری پوست گردد. بنابراین به منظور پیشگیری از بیماری های پوستی و برای داشتن پوستی شاداب و سالم توصیه می گردد از روش های کنترل استرس در زندگی روزمره استفاده گردد و در غیر این صورت با مراجعه به پزشک از درمان های لازم استفاده گردد.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: وب سایت رسمی دکتر عباس انتظاری


Loading...
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

درد پشت بدن

درد پشت بدن و روش های بهبود آن

بسیاری از ما سوزشی ناشی از درد در قسمت تحتهانی و درد پشت بدن را احساس …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *