چهارشنبه 1 فروردین 1397

ملاک ظاهری

پسند ظاهر یكی از ملاك های اساسی در همسرگزینی است. بخش عمده ای از سهم ازدواج در حفظ و افزایش پارسایی و خویشتن داری، به این خاطر است كه مرد یا زن، از هم نشینی و ارتباط با همسرش لذت می برد و كشش غریزی او با پیوندی گرم و عاشقانه، ارضاء می شود.

ظاهر هم سفری كه قرار است مسیر طولانی زندگی را با او بپیماییم باید برایمان شوق برانگیز و جذاب باشد وگرنه چگونه می توان در كنار كسی كه تمایلی به دیدن و لذت بردن از چهره و صدا و رفتارش نداریم به آسودگی و آرامش رسید؟ اما نگرانی شما، همان گونه كه توضیح داده اید، از جهاتی درست است:

1- ظاهر، ملاك سطحی و غیر اختیاری انسان است و نمی تواند نشانگر صفات اصلی و اختیاری او باشد.

2- ظاهرهای زیبا، انسان را در دام خود می كشاند و چهره های غیر جذاب رماننده و دوركننده هستند و در هر دو صورت این ظاهربینی، فرد را از ژرف نگری دور می كنند. زیبارویان مشكل دار محبوب می شوند و نازیبایان پاكدامن و خیرخواه كنار می روند!

3- اگر دختر جوانی مكرر در معرض دید خواستگاران قرار گیرد و انتخاب نشود از نظر روحی آسیب می بیند و بیم آن می رود كه دیگر در به روی خواستگاری باز نكند و در عرصه های دیگر زندگی نیز با اعتماد به نفس گام برندارد و پسر جوانی به این وسوسه بیفتد كه در شهر پر كرشمه ای كه خوبان از شش جهت معرفی می شوند، یا خریدار هیچ كس نشود و یا هر شش را برگزیند!

چه باید كرد؟

راه حل این نیست كه چشم از دیدن چهره دختر معرفی شده برگیرید و آرام و سربه زیر به بررسی دیگر ملاك ها بپردازید! این هم نمی تواند درست باشد كه مادر پسر با سلیقه های خاص خود، یكی را بپسندد و دیگری را رد كند!

در همسرگزینی توجه به سیرت طرف مقابل، یعنی صفات اخلاقی كه عناصرسازنده شخصیت هستند، باید بیش از حساسیت به چهره و اندام او باشد. زیرا صفات درونی، عوامل فعال و جهت دهنده رفتارند اما قیافه ظاهری وضعیتی ایستا و غیرمۆثر در اعمال آدمی دارد. قرآن، از مسلمان تربیت شده، چه زن و چه مرد، می خواهد كه ایمان و دینداری طرف مقابل را بر زیبایی شگفت انگیز او برتری دهد و به مدد باورهای عمیق خود، انتخابی عقلانی كند.

پسند ظاهر باید در مرحله میانی قرار بگیرد. اگر بتوان نخست و قبل از دیدار و یا قبل از پیشنهاد برای ازدواج، به معیارهای سن، تحصیلات، فرهنگ و سطح اقتصادی خانواده ها توجه کرد و سپس در مرحله دوم، علاوه بر توجه به ظاهر، سایر ملاك ها موردبررسی قرار گیرد و در مراحل بعد دو نفر با انجام تحقیقات و كمك خواستن از روان شناسان آگاه و با تجربه، هماهنگی ها و سلامت روان و شخصیت یكدیگر را ارزیابی كنند.

ملاک ظاهری

ظاهر خواستگارتان را نمی پسندید؟

یافته های علمی، آموزه های دینی و تجربه های خود ما ثابت می كند كه بین زیبایی ظاهر، پاكی و سلامت درون رابطه مستقیم و مثبتی وجود ندارد. علی (ع) در خطبه 234 نهج البلاغه، در تفاوت آدمیان می فرماید: «یكی زیباروی و كم خرد است، دیگری بلندقامت و كم همت، یكی زشت روی نیكوكار و دیگری كوتاه قامت خوشفكر!»

از این رو دختر و پسری كه می خواهند تشكیل خانواده دهند و همسفر راه دراز زندگی را برگزینند، سزاوار است به خردمندی، دینداری، خوش اخلاقی و شایستگی خانواده پسر خواستگار یا دختر مطلوب، اهمیت فراوان و ویژه ای دهد.

البته این سفارش و هشدار به معنی بی توجهی كامل به زیبایی همسر آینده و یا پذیرش او با بی میلی و اكراه نیست. به گفته دوست فرزانه ای: چهره یك نفر می تواند پنج حالت را برای طرف مقابل به وجود آورد: اشتیاق، تمایل، تردید، اكراه و انزجار. معلوم است كه اشتیاق و تمایل به پذیرش می رسند و اكراه و انزجار به قبول نكردن و كنار گذاشتن.

اگر به راستی نسبت به چهره خواستگار خود اكراه دارید یعنی خوشتان نمی آید، نباید او را انتخاب كنید حتی اگر دارای صفات و ویژگی های مثبت زیادی باشد. چگونه می توان شب و روز با آسودگی در كنار كسی زندگی كرد كه از او خوشمان نمی آید و همنشینی او را بر خود تحمیل می كنیم؟ اما اگر اكراه ندارید و دچار تردید هستید، می توانید جلسات دید و بازدید را بیشتر كنید و با هم در مورد مسائل مختلف گفت وگو کنید شاید او را بپسندید و بر تردید خود غلبه كنید.

حواستان باشد بی میلی شما تحت تأثیر دوستان و آشنایانی نباشد كه ظاهر خواستگارتان را برایتان بد جلوه می دهند. انسان هدفدار برای مردم و جلب رضایت آنان زندگی نمی كند.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: بیداری


Loading...
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

انواع پرده بکارت

انواع پرده بکارت و عکس پرده بکارت با توضیح

انواع پرده بکارت موضوع این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان است. پرده بكارت – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *