خانه » گوناگون » چطور می‌شود از اتلاف ۵۰ درصدی مواد غذایی در جهان جلوگیری کرد؟

چطور می‌شود از اتلاف ۵۰ درصدی مواد غذایی در جهان جلوگیری کرد؟

در حالی که مردم کشورهای توسعه یافته نزدیک به نیمی از موادغذایی خریداری شده را دور می ریزند و حمل  ونقل غیراصولی موادغذایی و سبزی ها در کشورهای دیگر باعث اتلاف بیش از نیمی از منابع غذایی می شود، نزدیک به 1میلیارد انسان از فقر غذایی و عدم دسترسی به موادغذایی کافی رنج می برند. چطور می شود از اتلاف این مواد همراه با آب، نیروی انسانی و انرژی قابل توجهی که برای تولید آنها صرف می شود جلوگیری کرد و دورریز موادغذایی را در جهان به حداقل رساند؟

 

برای شروع باید دید چه بخشی از موادغذایی سالم و قابل خوردن در خانه ها و رستوران ها دور ریخته می شوند؟ محققان می گویند سهم دورریز این موادغذایی باارزش در کشورهای توسعه یافته و ثروتمند بین 30 تا 50درصد است و از نزدیک به 4میلیارد تن ماده غذایی که در سال تولید می شود، بین 1.2 تا 2میلیارد تن آن اصلا خورده نمی شود.

 

به گزارش نیوساینتیست، نزدیک به 870میلیون نفر در کشورهای در حال توسعه یا توسعه نیافته زندگی می کنند که به غذای کافی دسترسی ندارند و باید هزینه ناشی از سوء تغذیه آنها را نیز به هزینه جبران ناپذیر استفاده از منابع گوناگون، نیروی انسانی، آب و زمین برای تهیه غذایی که هرگز استفاده نمی شود، اضافه کرد.

 

محققان مؤسسه مهندسی مکانیک در لندن طی گزارشی به علل از بین رفتن موادغذایی در کشورهای گوناگون پرداخته اند و در نهایت راهکارهایی را برای مبارزه با این حجم از اتلاف انرژی و منابع دیگر معرفی کرده اند. راهکارهای آنها می تواند تا زمان عملی شدن راه حل هایی برای افزایش بهره وری یا نگهداری بهتر موادغذایی که امروزه تنها در حد ایده و تجربیات آزمایشگاهی است، به حفظ بخش قابل توجهی از این موادغذایی کمک کند. آنها می گویند به اندازه خرید کردن و دور نریختن غذاهای سالم فراوری شده در کشورهای ثروتمند یکی از ساده ترین راه های جلوگیری از اتلاف موادغذایی در جهان است.

 

این گزارش نشان می دهد در کشور ثروتمندی مانند ایالات متحده، تقریبا نیمی از موادغذایی سالم، مخصوصا توسط رستوران های سلف سرویس که مشتریان می توانند هر حجمی از غذا را با خود به سر میز ببرند، فقط به این دلیل دور ریخته می شود که خریداران نمی توانند حجم غذای مصرفی خود را به درستی مدیریت کنند. در انگلستان این تاریخ انقضای بسیارمحافظه کارانه موادغذایی و فروش مواد فاسدشدنی به شکل «یکی بخر، دوتا ببر» است که بخش اعظمی از دورریز موادغذایی سالم را باعث می شود. مطابق این گزارش اغلب زمان مصرف کالاهای فاسدشدنی در این کشور به نحوی تعریف شده که از مصرف احتمالی غذای رو به فساد توسط مصرف کنندگان و شکایت علیه فروشندگان جلوگیری شود. همین موضوع باعث می شود این موادغذایی در حالی که هنوز سالم و قابل استفاده هستند، توسط خریداران دور ریخته شود. از سوی دیگر بسیاری از مصرف کنندگان نمی توانند موادغذایی فاسدشدنی زیادی را که خریداری کرده اند، به مصرف برسانند و ناچار سبزی ها و میوه هایی را که اضافی خریده اند، دور خواهند ریخت.

 

 

 

سبزیجاتی که خریدار ندارند

 

یکی از مسائل دیگری که در کشورهای ثروتمند به چشم خورد، اجتناب مشتریان از خرید سبزیجاتی است که ظاهر چندان زیبایی ندارند. این موضوع باعث می شود چیزی حدود 30درصد از سبزیجاتی که به فروشگاه های بزرگ حمل می شوند، برگشت داده شوند.

 

در کشورهای در حال توسعه این سیستم ضعیف حمل ونقل و انبارش موادغذایی است که به اتلاف حجم قابل توجهی از محصولات کشاورزی منجر می شود. به عنوان مثال حدود 45درصد از محصول برنجی که در چین تولید می شود و نزدیک به 80درصد این غله در کشور ویتنام پیش از رسیدن به دست مصرف کنندگان از بین می رود. در کشورهای فقیر علاوه بر حمل ونقل و انبارش غیراصولی، ضعف در کشاورزی نیز به اتلاف بخشی از محصول منجر می شود.

 

این اعداد و ارقام به قدر کافی باورنکردنی هستند؛ اما زمانی که به منابع از دست رفته بابت دورریز هر لقمه غذا فکر کنیم اوضاع به مراتب بدتر خواهد شد. بررسی ها نشان می دهد چیزی حدود 70درصد از آب شیرین موجود در جهان برای تولید موادغذایی مورد استفاده قرار می گیرد و تولید هر کیلوگرم گوشت نسبت به هر کیلوگرم سبزی و میوه به مراتب به مصرف آب بیشتری نیاز دارد. به عنوان مثال برای تولید هر کیلوگرم گوشت گاو 15,415 لیتر آب باید استفاده شود، در حالی که برای تولید هر کیلوگرم کلم به  237 لیتر آب نیاز خواهیم داشت. جالب است بدانید آب مورد نیاز برای تولید شکلات نیز بسیار قابل توجه است و برای تولید هر کیلوگرم از آن 17,196 لیتر آب مصرف خواهد شد.

 

 

 

سهم انرژی

 

به ازای هر کالری که از موادغذایی می گیریم باید بین 7 تا 10 کالری انرژی مصرف شود. این میزان تقریبی برای تولید سبزیجات حدود 3 کالری انرژی به ازای هر کالری غذا و در مورد گوشت ها 35 کالری انرژی به ازای هر کالری انرژی تولیدشده توسط گوشت است. در کشورهای توسعه یافته بخش قابل توجهی از این انرژی صرف تولید آفت کش ها و کودهای زراعی می شود. به عنوان مثال نیمی از انرژی مورد نیاز برای تولید گندم در این کشورها صرف تأمین آفت کش ها و کودهای زراعی برای بهره وری بالاتر می شود.  

 

شاید روزی برسد که غلات و محصولات زراعی دیگر بتوانند مانند اغلب گیاهان لگوم ازت مورد نیاز خود را مستقیما از هوا دریافت کنند؛ اما تا آن زمان که احتمالا چندین دهه دیگر خواهد بود، اتلاف انرژی ناشی از دورریز موادغذایی در آمریکا می تواند از انرژی تأمین شده توسط منابع نفت و گاز ساحلی این کشور به مراتب بیشتر شود.

 

دورریختن موادغذایی سالم همزمان می تواند استفاده از زمین های زراعی جهان را نیز تحت الشعاع قرار بدهد. در حال حاضر حدود 50درصد از 100میلیون کیلومترمربع زمین زراعی جهان دارد برای تولید موادغذایی مورد استفاده قرار می گیرد. کارشناسان می گویند هر هکتار از این زمین های زراعی اگر برای تولید برنج یا سیب زمینی استفاده شود، می تواند غذای مورد نیاز برای 19 تا 22 نفر را تأمین کند. این در حالی است که علوفه کشت شده در این یک هکتار برای تغذیه دام های کافی خواهد بود که می توانند نیاز غذایی یک تا 2 نفر را تأمین کنند.

 

شاید روزی برسد که تأمین بافتی شبیه به گوشت در ظرف های بزرگ تخمیر بتواند از استفاده از حجم  قابل توجهی از زمین های زراعی و آب شیرین برای تولید این فراورده بکاهد؛ اما در حال حاضر باید به راه حل های دیگری فکر کرد.

 

 

 

کاهش دورریز

 

بهترین، سریع ترین و ساده ترین شیوه ای که کارشناسان در شرایط کنونی پیشنهاد می کنند، کاهش خرید موادغذایی در کشورهای ثروتمند و استفاده بهینه از موادغذایی تهیه شده است. در کشورهای در حال توسعه و کشورهای فقیر می توان با بهبود شرایط حمل ونقل میوه ها، سبزی ها و موادغذایی فاسدشدنی، استفاده از فناوری روز برای بهبود بهره وری زمین های زراعی و کاهش ضایعات در مرحله داشت، برداشت و انبارش اتلاف موادغذایی را کاهش داد.

 

کارشناسان می گویند با به کارگیری این راه حل های ساده می توان 60 تا 100درصد موادغذایی بیشتری را برای مردم جهان تأمین کرد و همزمان زمین های زراعی و آبی که پیش از این اتلاف می شده برای مقاصد دیگر به کار گرفت.

 

شاید در آینده بتوان از موادغذایی دورریخته شده برای تأمین غذای دام ها استفاده کرد؛ اما امروزه که هنوز خبری از فناوری های آینده نیست، راهی ساده تر از به اندازه خریدن موادغذایی و تلاش برای کاهش دورریز آنها وجود ندارد.


Loading...
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

جهت مطالعه

محیط مناسب جهت مطالعه چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

ایجاد محیطی که برای شخص و جهت مطالعه مناسب باشد، اهمیت بسیار زیاد دارد. ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *