خانه » اخبار روز » اجتماعی » چرا موتورسیکلت 1000 در ایران ممنوع است؟

چرا موتورسیکلت 1000 در ایران ممنوع است؟

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ ضمن اشاره به روند صدور مجوز موتورسیکلت های سنگین گفته است: صدور مجوز برای تردد این گونه موتورسیکلت ها که حجم موتور بالاتری نسبت به موتورسیکلت های معمول دارند بر عهده استانداری تهران است و در اختیار پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ نیست.

سردار حسین رحیمی با اشاره به تغییرات مورد نظر پلیس راهور تهران بزرگ تاکید کرده است: ما به دنبال آن هستیم که رفت و آمد و صدور پلاک ملی برای این موتورسیکلت ها آزاد شود.

وی همچنین خاطرنشان کرده است: ما در انتظار پاسخ شورای امنیت کشور به این مساله هستیم و تعیین حجم موتور مجاز این موتورسیکلت ها در حال بررسی است.

بر اساس این گزارش، چند سال پیش وزارت کشور در پاسخ به نامه دادگاه انقلاب آورده بود که تردد کلیه موتورسیکلت های سنگین در سطح شهرهای کشور و محدوده آنها ممنوع است اما این ممنوعیت شامل خارج از شهرها نمی شود.

این ممنوعیت، قانون مصوب مجلس یا هیات دولت نیست بلکه یک بخشنامه است که در زمان قبل صادر شده و البته هنوز اجرا می شود اما این موضوع ارتباطی به ورود قانونی موتورسیکلت های سنگین ورزشی و پرداخت عوارض و همچنین شماره گذاری آنها ندارد.

از زمان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون جمعاً حدود دو هزار موتورسیکلت سنگین پلاک دار در کشور وجود داشته که تردد در خارج از محدوده شهرها فعلاً برای این دسته از موتورسیکلت ها آزاد و قانونی است.

برای داخل شهرها، صرفاً داشتن پلاک، مجوز تردد نیست و مجوز تردد این موتورسیکلت ها را در شهرها، دستگاه های امنیتی و انتظامی صادر می کنند.

دارندگان موتور سیکلت های سنگین پلاک دار می توانند خودرو را به وسیله وانت به بیرون از شهرها ببرند، سوار شوند و دوباره با استفاده از وانت بار، آن را به داخل شهر انتقال دهند.

نکته قابل توجه است این است که در حال حاضر توریست های خارجی با موتورسیکلت های پرحجم خود به راحتی می توانند مقابل دیدگان شهروندان ایرانی به خصوص جوانان موتورسوار موتورسنگین تردد کنند و در هر نقطه ایران اقامت گزیده و از جاذبه های کشور عزیزمان استفاده کنند.

گفتنی است پس از ممنوعیت تردد با موتورسنگین در دهه شصت به علت ترورهای منافقین، اولین مورد ترور با موتور سنگین، ترور سعید حجاریان در سال 87 نیز توسط سعید عسگر با موتور هزار صورت گرفت.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: پارسینه


Loading...
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

بدون دیدگاه

  1. این چه دلیلی دیگه با موتور 125 هم ترور میکنن اونارم جمع کنین پس شما فقط صورت مسئله رو پاک میکنین همه مردم میشناسنتون بهونه نیارید بیخود

  2. تو ایران برای هیچی نباید دنبال دلیل گشت فقط باید اطاعت کرد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *