خانه » اخبار روز » راز بزرگ ترین فساد مالی تاریخ ترکیه و میلیاردر ایرانی +تصاویر

راز بزرگ ترین فساد مالی تاریخ ترکیه و میلیاردر ایرانی +تصاویر

عملیات پلیس همزمان در دو شهر آنكارا و استانبول انجام شدو بنا بر اخباری كه رسانه های تركیه بیان كرده اند 49 نفر در این باره بازداشت شده اند. البته تعدادی از رسانه ها نیز تعداد این افراد را 57 نفر اعلام كرده اند اما به دلیل اینكه فرزندان وزرای كابینه نیز در بین بازداشتی ها حضور داشته اند، مخالفان دولت تركیه خواستار استعفای رجب طیب اردوغان، نخست وزیر این كشور شده اند

پلیس تركیه روز سه شنبه چهل و نه نفر را به اتهام دریافت رشوه، اختلاس و فساد مالی دستگیر كرد.از جمله بازداشت شدگان فرزندان سه وزیر كشور، محیط زیست و اقتصاد و نیز تجار مشهور نزدیك به دولت تركیه هستند. این عملیات برای دستگیری و محاكمه كسانی كه گفته می شود در جرایمی مانند پولشویی، رشوه و فساد مالی دست داشته اند به عنوان بزرگ ترین عملیات انتظامی و مبارزه با فساد در تركیه شناخته شده است.

راز بزرگ ترین فساد مالی تاریخ ترکیه و میلیاردر ایرانی +تصاویر

عملیات پلیس همزمان در دو شهر آنكارا و استانبول انجام شدو بنا بر اخباری كه رسانه های تركیه بیان كرده اند 49 نفر در این باره بازداشت شده اند. البته تعدادی از رسانه ها نیز تعداد این افراد را 57 نفر اعلام كرده اند و به دلیل اینكه فرزندان وزرای كابینه نیز در بین بازداشتی ها حضور داشته اند، مخالفان دولت تركیه خواستار استعفای رجب طیب اردوغان، نخست وزیر این كشور شده اند.

روزنامه حریت اما در این میان بیان كرده است كه در این پرونده 84 نفر از جمله فرزندان سه تن از وزرای كابینه، تجار و مسئولان یك شهردار بازداشت شده اند و تعداد زیاد مقام های مسئولی كه در این پرونده دستگیر شده اند باعث به وجود آمدن موج جدیدی از درخواست ها برای استعفای اردوغان از سمت خود شده است.

صحنه ای که در آن گفته می شود راننده رضا ضراب تاجر ایرانی در حال تبادل بسته پول است

به گزارش روزنامه حریت، این 84 نفر به اتهام پرداخت رشوه و همچنین فروش مجوز به ساخت وساز در مناطق حفاظت شده بازداشت شده اند. پسر وزیر كشور باریش گولر، پسر معمر گولر وزیر كشور، صالح كاگلایان، پسر ظفر كاگلایان وزیر محیط زیست و عبدالله بایراكتار، پسر اردوغان بایراكتار، وزیر شهر سازی به همراه رضا ضراب بازرگان معروف ایرانی وهمسر خواننده معروف در تركیه از جمله این بازداشت شدگان بوده اند. مدیر بانك هالك بانك سلیمان اصلان، مصطفی دمیر شهردار فاتح از شهرهای حومه استانبول، علی آقا اوغلو، عثمان آقجا و امرالله تورانلی مدیران عامل شركت های بزرگ ساخت وساز و همچنین مهمت علی كهرمان، مدیر اجرایی وزارت محیط زیست و صدیق سویلو، مشاور وزیر محیط زیست در این فساد دست داشته اند. گفتنی است وزرای كابینه كه پسرانشان در این پرونده دستگیر شده اند، برنامه های خود در دولت را روز سه شنبه كنسل كرده و دیگر در ملا عام ظاهر نشده اند.

راز بزرگ ترین فساد مالی تاریخ ترکیه و میلیاردر ایرانی +تصاویر

بازداشت گسترده عوامل این فساد بزرگ در تركیه در سه بخش انجام شده است. به نوشته روزنامه حریت، در اولین بخش به بازرگان ایرانی و عوامل او در تركیه پرداخته شده و رضا ضراب به جرم تلاش برای دستیابی به اسناد شهروندی تركیه برای خود و خانواده اش و همچنین تعدادی از كسانی كه با او همكاری می كرده اند وهمچنین پرداخت رشوه به اعضای كابینه برای لاپوشانی انتقال طلا و منابع مالی به صورت غیرقانونی به ایران دستگیر شده است. به گفته این روزنامه این كار از طریق مدیریت عامل و كارمندان اجرایی بانك هالك، بانك تركیه صورت گرفته است. این بانك در سال 2012 نیز به دلیل همكاری با ایران برای دور زدن تحریم ها، مورد بازرسی قرار گرفته بود. روزنامه های ترك گزارش داده اند كه در این میان به نظر می رسد پای تعدادی از وزرای كابینه نیز در میان باشد و بازرسان از دولت خواسته اند برای بازداشت یا احضار افراد کابینه به دادگاه، مجوز های لازم را به دستگاه قضایی تركیه بدهد.

راز بزرگ ترین فساد مالی تاریخ ترکیه و میلیاردر ایرانی +تصاویر

لحظه دستگیری تاجر میلیاردر ایرانی

البته پیش از این هالك بانك تركیه در ماه آوریل سال میلادی جاری نیز به كمك به دور زدن تحریم ها در ایران متهم شده بود اما این بانك در تاریخ 21 آوریل در بیانیه ای تمام این اتهامات را رد كرد. با این حال حدود 47 نماینده آمریكا در گزارش به وزارت خزانه داری این كشور خواستار تحریم شدن این بانك توسط ایالات متحده شده بودند.

فاز دوم دستگیری ها به بازرسی و بازداشت عبدالله بایراكتار بر می گردد كه به اتهام تشكیل یك گروه از خلافكاران و همچنین دریافت رشوه از شركت های بزرگ ساختمانی دستگیر شده و متهم است كه با دریافت این رشوه ها، اجازه ساخت وساز در محیط های حفاظت شده را به این شركت ها می داده است.

ضراب و “ابرو گوندش” همسرش در قایق تفریحی شان در ترکیه سومین گروه نیز مربوط به گروهی از محافظان زمین های حفاظت شده در شهر فاتح است كه با پرداخت رشوه به شهرداری این شهر، مجوز ساخت وساز در محیط های حفاظت شده را دریافت می كردند.

راز بزرگ ترین فساد مالی تاریخ ترکیه و میلیاردر ایرانی +تصاویر

واكنش اردوغان

اردوغان اما پس از دستگیری این افراد گفت: «كسانی كه حمایت مالی و رسانه ای برخی محفل ها را دارند نمی توانند مسیر كشور را عوض كنند. كسانی كه توسط محافل سیاه از داخل و خارج از كشور پشتیبانی می شوند، نمی توانند مسیر تركیه را عوض كنند.»

رسانه های تركیه ای همچنین اعلام كردند یك تاجر ایرانی به نام رضا ضراب كه از تاجران معروف و سرشناس ایرانی در تركیه است، به اتهام فساد و قاچاق در روز 17 دسامبر در تركیه بازداشت شده است.

وی با اتهاماتی از قبیل پولشویی، نقل و انتقال غیرقانونی مقادیر زیادی پول از ایران به تركیه، قاچاق شمش طلا، تهیه مدارك جعلی و ارتشاء مواجه است. این شخص كه پس از كسب تابعیت تركیه، نام خانوادگی خود را تغییر داده متهم است در انتقال 87 میلیارد یورو پول از ایران به تركیه از طریق شركت هایش كه در فاصله سال های 2009 تا 2012 تاسیس شده اند، دست داشته است.

راز بزرگ ترین فساد مالی تاریخ ترکیه و میلیاردر ایرانی +تصاویر

تحقیقات در مورد این پرونده روز 14 دسامبر 2011، یعنی زمانی كه 14.5میلیون دلار و 4 میلیون یورو پول از سه آذربایجانی و یك ایرانی در فرودگاه ونوكوو كشف شد، آغاز شد.

سرویس گمرك فدرال روسیه از تركیه خواست تا در مورد این پرونده تحقیق كند. ابتدا پلیس تركیه یك مالك و 14 كارمند یك صرافی در استانبول را بازداشت كرد. در تحقیقات انجام شده مشخص شد كه این افراد مبلغ 40 میلیون دلار و 10 میلیون یورو پول را در 37 نوبت به روسیه انتقال داده اند و این پول ها متعلق به سه تاجر آذربایجانی به نام های الف. نظامی، ح. سورخای و ب. ودادی بوده است.

همچنین فاش شد كه این پول از دوبی به تركیه منتقل شده و سپس به روسیه ارسال شده است. پلیس استانبول انتقال دهندگان را آزاد كرد و برای این سه تاجر آذربایجانی قرار تعقیب بین المللی صادر كرد.

بازرسان مالی، 3 شركت صوری تاسیس شده روی كاغذ در تركیه را بررسی كردند و دریافتند كه مقادیر زیادی پول نقل و انتقال شده است.

حساب های این شركت ها در بانك های مختلف تركیه مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد كه روزانه حدود 5 میلیون یورو پول به حساب هر كدام از این شركت ها واریز می شده است. بازرسان از اینكه هیچ كدام از این شركت ها بدهی مالیاتی ندارند متعجب شدند. آدم در اظهارات خود مدعی شدند آنها دستورالمعل های انتقال پول ها را از ایران دریافت می كردند.

پلیس تركیه كه از دسامبر 2011 در جست وجوی ر.ض بود، متوجه شد كه وی در صادرات غیرقانونی طلا نیز دست دارد. وی از طریق پرداخت رشوه به مقامات دولتی، 1.5 تن طلا به خارج از تركیه انتقال داده بود. وی ده ها میلیون دلار رشوه پرداخت كرده است.

سفر دیوید کوهن به ترکیه

نكته جالب در مورد این پرونده، سفر دیوید كوهن وزیر خزانه داری آمریکا به تركیه برای بررسی ابعاد این مسئله است.

دیوید كوهن كه قرار بود هفته جاری به كشورهای آلمان ، انگلیس و تركیه سفر كند، قرار است در این سفر در مورد جزئیات این پرونده نیز با مسئولان تركی دیدار و گفت و گو داشته باشد. دیوید كوهن اعلام كرده بود این سفر به منظور اطمینان حاصل كردن از درستی پیشرفت تحریم های ایران در اقصی نقاط دنیا و از جمله تركیه صورت می گیرد.

كوهن در سال 2011 نیز كه یك بار شایعه احتمال رد و بدل شدن طلا و منابع مالی بین بانك های ترك و ایران منتشر شده بود، اعلام كرده بود دولت تركیه باید نظارت بیشتری بر اقداات بانك های این كشور و فعالیت هایشان با افراد و شخصیت های ایرانی داشته باشد.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: اقتصاد ایران آنلاین


Loading...
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

بدون دیدگاه

  1. دولت پاک قبلیمون هم انگار این وسطا خوب نقشی داشتن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *