خانه » اخبار روز » وداع زودهنگام فیلم «گذشته» اصفر فرهادی با اسکار 2014

وداع زودهنگام فیلم «گذشته» اصفر فرهادی با اسکار 2014

در حالی که پیش از این در ارزیابی های کار شناسان، فیلم گذشته، چهارمین شانس اسکار ۲۰۱۴ اعلام می شد، آکادمی اسکار ساعاتی پیش، نام 9 فیلم خارجی زبانی را که برای جایزهٔ اسکار در رقابت ها ماندند، اعلام نمود که در این میان، «گذشته» آخرین ساخته اصغر فرهادی و همچنین «وجده» محصول عربستان دیده نمی شوند!

وقتی فیلم «گذشته» اصغر فرهادی رونمایی شد، سطح تمجید ها نسبت به این اثر را قابل قیاس با «جدایی نادر از سیمین» کرد و همین امر امید ها را برای بردن یک جایزه دیگر توسط این کارگردان ایرانی افزایش داد و آن هنگام که کمپانی سونی پیکچرز با نامه نگاری به مسئولان ایران، تأکید کرد که این فیلم ظرفیت بردن اسکار را دارد، این امید دوچندان شد. فضا نیز چنین نشان می داد که سینمای ایران این فرصت را یافته که جزو معدود کشورهای قاره کهن باشد که صاحب دو جایزه اسکار شده است.

همان زمان پیتر بردشاو، منتقد سینمایی روزنامه گاردین از پنج ستاره، چهار ستاره داده و نوشته بود: «اصغر فرهادی با فیلمی پرجاذبه، میخکوب کننده و البته کمی تصنعی، به کن آمده است. فرهادی استیصال و خشمی را که در مبارزه با گذشته و خنثی کردن تصمیم های غلط زندگی وجود دارد به نمایش می گذارد. این فیلم درامی ظریف و در بیشتر لحظات استادانه و با بازی های کنترل شده و هوشمندانه است و شکل ظریف موزاییک گونه از جزئیات، تغییرهای غیرمنتظره طرح داستان، پیچش های تعلیق آمیز و رازگشایی ها را ستوده است. ساختار روایی شاید بیش از حد قاطعانه است و غیبت مستمر یک شخصیت مهم از صحنه ها شاید حدس زدن صحنه آخر را کمی ساده کرده باشد. بیشتر لحظه های این فیلم به گونه ای جالب و تازه، به «تئا تر صحنه ای» شبیه است. انرژی و هوش مستمر در فیلم سازی، اصغر فرهادی را «سخت تأثیرگذار» دانسته است. آیا اصغر فرهادی از جزئیات و غافلگیری های داستانی به صورتی بیش از اندازه استفاده کرده؛ آن گونه آن را در مرز باورپذیری و باورناپذیری قرار داده باشد ».

کیت میوئر منتقد سینمایی تایمز، از پنج ستاره به این فیلم، پنج ستاره داده بود و نوشته که اصغر فرهادی در این درام فوق العاده، درکی عمیق از ذات آشفته وضعیت انسانی را به نمایش می گذارد.

او در این باره نوشته بود: «این فیلم نمونه ای از علاقه اصغر فرهادی به ابهام و رازآلودگی است که در فیلم «جدایی نادر از سیمین» هم نشان داده بود. بازی سه شخصیت اصلی فیلم فوق العاده بود. آن ها خیزاب های احساسی ایجاد می کنند که مخاطب را به شکلی غیرمنتظره در خود غرق می کنند. هر یک از شخصیت های فیلم، همدردی مخاطب را بر می انگیزد و در عین حال، این همدردی را پس می زند. هیچ قهرمان یا برنده ای در این داستان نیست؛ داستانی که بر دوش مخاطب، بار رازی را می گذارد که هیچ یک از شخصت های داستان، هرگز آن را نخواهند دانست ».

«جاستین چانگ»، منتقد نشریه ورایتی، نیز نوشته بود: «اصغر فرهادی با اینکه وطن خود ایران را ترک کرده تا فیلمی در پاریس با بازی برنیس بژو بسازد، فیلم گذشته نمی توانسته حسی بیش از این، به خانه داشته باشد. این فیلم هم مثل جدایی نادر از سیمین، ملودرامی خانوادگی است که به شکلی بدیع، پیکرتراشی شده است. او فیلم را فرشی تافته از رازگشایی هایی توصیف کرده که به دقت طراحی شده است. با وجود اینکه حس ساختار روایی فرهادی در لحظاتی تقریبا بیش از حد قاطعانه است، او روی شخصیت ها، بازی ها و تم فیلم، توجهی ریزبینانه «داشته است ».

«جف اندرو»، منتقد سایت اند ساوند هم درباره فیلم نوشته بود: «مثل دو اثر قبلی اصغر فرهادی، گذشته فیلمی است که به شدت بر ریزه کاری های روان شناختی و اخلاقی در فیلم نامه متکی است. در واقع اگر به خاطر توجهی که فرهادی به جزئیات مشخصی از میزانسن می کند نبود، این فیلم ممکن بود که در برخی لحظات ، خیلی تئاتری حس شود. گرفتار شدن شخصیت های جدایی نادر از سیمین در راز ها و دروغ هایی مدام، به آن فیلم حسی کاملا ارگانیک و باورپذیر می داد، ولی در فیلم تازه فرهادی، برخی از رازگشایی ها ثقیل و حتی با حسی از تصنع به نظر می رسد. البته برخی «شلختگی ها» در روایت به چشم می خورد و فیلم طولانی است و سخت است که در پایان بگوییم که دقیقا قرار است فیلم درباره چه کسی یا چه چیزی باشد. بازی ها محکم و میزانسن ها استوار بود، ولی با این حال، گذشته، حتی در قیاس با چهارشنبه سوری و درباره الی، کمی ناامیدکننده است».

وداع زودهنگام فیلم «گذشته» اصفر فرهادی با اسکار 2014

با این حال «گذشته» نتوانست به لحاظ کمی و کیفی، موفقیت هایی شبیه به «جدایی نادر از سیمین» و حتی «درباره الی» در رویدادهای بین المللی به دست آورد و به رغم تأکید پخش کننده جهانی مبنی بر شانس بالای این فیلم برای بردن اسکار فیلم غیرانگلیسی زبان ۲۰۱۴ و درک این مسأله که پخش کننده تا چه میزان در برد جایزه اسکار می تواند نقش مثبتی داشته باشد، آهسته آهسته نگرانی ها درباره میزان شانس این فیلم برای بردن اسکار افزایش یافت، به ویژه که رقبای این دوره فیلم فرهادی به مراتب جدی تر از اسکار پیشینی بودند که فرهادی با «جدایی نادر از سیمین» برنده اش بود.

حضور «گذشته» میان نامزدهای گلدن گلوب، باعث شده بود بار دیگر بیم ها اندکی کاهش و امید ها تا اندازه ای افزایش یابد؛ اما از این رویداد، زمامن چندانی نگذشت و فرهادی با آخرین ساخته اش وداعی زودهنگام را با اسکار ۲۰۱۴ انجام داد. ساعتی پیش اما لیست ۹ فیلم راه یافته به بخش غیرانگلسی زبان اسکار معرفی شدند که «گذشته» در میان آن ها نبود و ظاهراً نماینده ایران از گزینش دو مرحله نگذشته و وارد مرحله سومی نشده که تعیین کننده پنج فیلم نهاییِ غیرانگلیسی زبانِ حاضر در مراسم اسکار پیش روی خواهد بود.

«کمیته عمومی» که نمایندگانی از همه بخش ها را در بر می گیرد، در دو ماه گذشته فیلم هایی که شرایط مقدماتی برای پذیرش را داشتند، دیدند و شش فیلم که بالا ترین امتیاز از ده امتیاز هر رأی دهنده این کمیته را داشتند، برگزیده شدند که دو سوم فهرست کوتاهی را شکل دادند و در نهایت پنجشنبه شب «کمیته اجرایی» بخش فیلم خارجی زبان که بیست عضو دارد، تشکیل جلسه داد و پس از آگاهی از شش فیلم برگزیده، سه فیلم را دیگر انتخاب کرد. دو کمیته های ویژه، یکی در نیویورک و دیگری در لس آنجلس ماه ژانویه، فیلم های فهرست کوتاه را در سه روز می بیند و بعد درباره پنج نامزد نهایی تصمیم می گیرد که نام آن ها پنجشنبه شانزدهم ژانویه (۲۶ دی) همراه نامزدان دیگر بخش ها اعلام خواهد شد. ۹ فیلم رسیده به این مرحله عبارتند از:

«فروپاشی حلقه شکسته / The Broken Circle Breakdown» (کارگردان: فلیکس فان گرونینگن؛ بلژیک)

«قسمتی از زندگی یک آهن جمع کن/An Episode in the Life of an Iron Picker» (کارگردان: دنیس تانوویچ؛ بوسنی و هرزگوین)

«تصویر گمشده/The Missing Picture» (کارگردان: ریتی پان؛ کامبوج)

«شکار/The Hunt» (کارگردان: توماس وینتربرگ؛ دانمارک)

«دو زندگی/Two Lives» (کارگردان: گئورگ ماس؛ آلمان)

«استاد بزرگ/Grandmaster» (کارگردان: وونگ کار وای؛ هنگ کنگ)

«دفتر یادداشت/The Notebook» (کارگردان: یانوش ساس؛ مجارستان)

«زیبایی بزرگ/The Great Beauty» (کارگردان: پائولو سورنتینو؛ ایتالیا)

«عُمر/Omar» (کارگردان: هانی ابو اسد؛ فلسطین)

نامزدهای هشتاد و ششمین جوایز آکادمی به صورت زنده در روز پنجشنبه، شانزدهم ژانویه ۲۰۱۴ (۲۶ دی ۹۲ به وقت ایران) در سالن ساموئل گولدوین آکادمی اعلام شده و جوایز آکادمی در روز یکشنبه، دوم مارس ۲۰۱۴ (اسفند ۹۲ به وقت ایران) در سالن دالبی هالیوود اهدا شده که این مراسم زنده از شبکهٔ ABC پخش خواهد شد.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: تابناک

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.