چهارشنبه 1 فروردین 1397
خانه » گوناگون » دجال در سرزمین های اشغالی متولد شد +تصاویر(+۱۸)

دجال در سرزمین های اشغالی متولد شد +تصاویر(+۱۸)

اخيرا کودکي در سرزمين هاي اشغالي متولد شده که صورتش شکل بسيار عجيبي دارد و يک چشم بيشتر ندارد.

تصوير اين کودک تازه متولد شده، طي دو روز گذشته به طور گسترده در فضاي مجازي جهان عرب منتشر شده و کاربراني که به انتشار اين تصوير کمک مي کنند، مدعي شده اند که او “دجال” است که در آخرالزمان متولد خواهد شد.

دجال در سرزمین های اشغالی متولد شد +تصاویر(+۱۸)

گفته مي شود اين کودک يهودي است و در سرزمين هاي اشغالي به دنيا آمده و طبق روايت هاي موجود در مورد آخرالزمان، قرار است همزمان با ظهور حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف، “دجال” نيز متولد شود.

دجال در سرزمین های اشغالی متولد شد +تصاویر(+۱۸)

دجال در لغت:

دَجَل به معنای روکش نمودن یک شئ است که باطن آن کم ارزش باشد ولی روی آن را زرق و برق داده یا طلاکاری کنند بنابراین وقتی دجال را برای کسی بکار می برند یعنی آن شخص منافق، دروغگو و فریبنده است البته معانی متعددی که گاه به ده معنا می رسد برای این واژه ذکر شده است، که به عنوان نمونه به یکی از آنها اشاره شد.

او چشم راست ندارد ، و چشم دیگرش در پیشانی اوست ، و مانند ستاره صبح می درخشد، چیزی در چشم اوست که گویی آمیخته به خون است. وی در یک قحطی سختی می آید .

پیشینة دجال:

تاریخچه دجال به قبل از اسلام برمی گردد در کتاب انجیل نام دجال نیز به میان آمده است از آیات انجیل استفاده می شود که دجال به معنای دروغگو و گمراه کننده است و چنین استفاده می شود که داستان خروج دجال و زنده بودنش در آن زمان هم در بین نصاری شایع بوده و در انتظار خروجش بوده اند[۲] در اسلام نیز سخن از دجال به میان آمده است و روایاتی در این موضوع از فریقین (سنی وشیعه) وارد شده است، که روایات اهل سنت در این باب به مراتب بیشتر از روایاتی است که در منابع شیعه موجود می باشد و اکثر روایات شیعه نیز در این موضوع برگرفته شده از منابع حدیثی اهل سنت می باشد.

حتمی بودن خروج او :

حضرت علی (علیه السلام) از پیامبر اکرم (ص) نقل می کند که فرمود:«پیش از قیامت ده امر حتمی واقع می شود ، که خروج سفیانی و دجال از امور حتمیه ای است که اتفاق می افتد.

روایات اهل سنت در این باب به مراتب بیشتر از روایاتی است که در منابع شیعه موجود می باشد و اکثر روایات شیعه نیز در این موضوع برگرفته شده از منابع حدیثی اهل سنت می باشد

نام و نسب او :

عده ای گویند که نام دجال؛ صائد بن صید یا ابن صیاد است ،و برخی مخالف این امر هستند در لغت دجال به معنی کذاب (بسیار دروغ گو) است، و فعل آن را به معنی «آب طلا و آب نقره دادن» دانسته اند. دجال را در زبان های انگلیسی و فرانسه،«آنتی کریست» نامیده اند که به معنی دشمن و ضد مسیح است.

خصوصیات فردی او :

حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام) می فرماید: «او چشم راست ندارد ، و چشم دیگرش در پیشانی اوست ، و مانند ستاره صبح می درخشد، چیزی در چشم اوست که گویی آمیخته به خون است. وی در یک قحطی سختی می آید ، و بر الاغ سفیدی سوار است»

در صحیح مسلم در کلام رسول خدا (ص) دجال چنین توصیف شده است:«او مردی چاق، سرخ روی ، با موی سر مجعد و اعور (چپ چشم) است ،چشمش همچون دانه انگوری است که بر روی آب قرار گرفته باشد»

عقیده او :

امیرالمؤمنین(علیه السلام) می فرماید:«او با صدای بلندی فریاد می زند که بین مشرق و مغرب ، صدایش را جن و انس و شیطان می شنوند (ممکن است این عمل به وسیله رسانه های موجود از قبیل ماهواره ، اینترنت و شبکه های رادیویی صورت بگیرد) و می گوید: ای دوستان من! به سوی من آیید. من هستم کسی که آفریده است؟ پس استوار ساخته و مقرر کرده و هدایت نموده است. (و مردم را به شرک فرا می خواند) و می گوید (انا ربکم الاعلی یعنی: من پروردگار برتر شما هستم).

او مردی چاق، سرخ روی ، با موی سر مجعد و اعور (چپ چشم) است ،چشمش همچون دانه انگوری است که بر روی آب قرار گرفته باشد

مکان خروج :

امیرالمؤمنین (علیه السلام) می فرمایند:«او از شهری(در آن سوی ماوراء النهرین) و قریه ای که معروف به «یهودیه» است بیرون می آید» و در روایات دیگر مکانهای مختلفی برایش نقل شده است از جمله اصفهان، خراسان، سجستان

مرگ او :

رسول خدا (ص) می فرمایند:«دجال در امت من بیرون می شود در چهل روز ، پس خداوند عیسی بن مریم را مأمور می کند، او را طلب می کند و از بین می برد. و حضرت علی (علیه السلام) ضمن یک خطبه طولانی فرمود:«مهدی (علیه السلام) با یارانش از مکه به بیت المقدس می آیند، و در آن مکان بین آن حضرت با دجال و ارتش او، جنگ واقع می شود، دجال و ارتش او مفتضحانه شکست می خورند ، به طوری که از اول تا آخر آنها به هلاکت می رسند و دنیا آباد می شود و حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) عدالت و قسط را در جهان به پا می دارد، و طبق روایتی آن حضرت، دجال را در کناسه کوفه به دار می زند.

هر مؤمنی که دجال را ببیند، آب دهان خود را بر روی او بیندازد و سوره مبارکه حمد را بخواند، تا سحر آن ملعون دفع شود و در او اثر نکند چون او ظاهر شود، عالم را پر از فتنه و آشوب نماید

بعضی از علما چون شیخ صدوق(ره) با استناد به پاره ای از روایات از جمله روایت امیرالمومنین معتقدند که غرض و هدف الهی ، بر این تعلق گرفته است که دجال زنده باشد و کسی نتواند او را بکشد.

مرحوم محدث قمی (رحمه الله) می گوید: در روایت ابو امامه است که رسول خدا (ص) فرمودند: «هر مؤمنی که دجال را ببیند، آب دهان خود را بر روی او بیندازد و سوره مبارکه حمد را بخواند، تا سحر آن ملعون دفع شود و در او اثر نکند چون او ظاهر شود، عالم را پر از فتنه و آشوب نماید، و میان او و لشکر قائم (علیه السلام) جنگ واقع شود و بالاخره آن ملعون به دست مبارک حضرت حجت (عجل الله تعالی فرجه الشریف) یا به دست عیسی بن مریم (علیه السلام) کشته شود.

البته عقیده شیعه بر این است که امام مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) است که دجال را می کشد نه حضرت عیسی(علیه السلام)

نتیجه گیری:

باتوجه به خصوصیاتی که ذکر شد و در بعضی موارد با هم اختلاف دارند، بعضی از جمله مرحوم صدر معتقدند: همان گونه که از ریشه لغت دجال از یک سو و از منابع حدیث از سوی دیگر استفاده می شود، دجال منحصر به فرد معینی نیست ، بلکه عنوانی است کلی برای افراد پر تزویر و حیله گر که برای کشیدن توده های مردم به دنبال خود از هر وسیله ای استفاده می کنند، اما حقیقت این است که این حرف وجاهت علمی ندارد و با فرمایشات معصومین (علیهم السلام) سازگار نیست، چنانکه در ابتدای کلام گذشت و پیامبر اکرم (ص) نیز فرموده اند:«هر پیامبری بعد از نوح قوم خود را از فتنه دجال بر حذر داشت و من نیز شما را بر حذر می دارم، پس دجال آن بوده که از ابتدای تاریخ مردمان را از فتنه ای او بیم می داده اند و چنانچه کسی اشکال کند ، که اخبار مربوط به دجال ، اخبار آحاد و خبر واحد بوده و خبر واحد از اعتبار کافی برخوردار نیست ، در پاسخ به او می گوییم : اولا اخبار آحاد بر اساس آنچه در کتب اصولی آمده ، چنانچه سایر شرائط را داشته باشد ، از اعتبار کافی بر خوردار است و در ثانی ، محتوای حدیث دجال اگر از تواتر و فراوانی لفظی برخوردار نباشد ، حتماً از تواتر در معنا برخوردار است و این کافی است در صحت احادیث آن ، پس دجال از علائم قطعیه ای است که حتماً رخ خواهد داد، ولی برخی از تعریفات و توصیفاتی که درباره اش در برخی کتابها شده است مدرک قابل اعتمادی ندارد. و این قضیه بدون تردید با افسانه هایی آمیخته شده است که صورت حقیقی خود را از دست داده است.

در عین حال پاره ای از دانشمندان از جمله ؛ مرحوم علامه سید محمد صدر در جلد سوم موسوعة ارزشمند الامام المهدی با عنوان «تاریخ الغیبة الکبری» بحث مفصلی را به بررسی دجال اختصاص داده است ایشان معتقدند که اخبار دجال مبتلا به دو اشکال جدی هستند. اول ضعف سندی دوم دلالت بر ایجاد معجزات مضلّه که به لحاظ قوانین کلامی محال است. که خداوند سبحان قدرت خرق عادت و اظهار معجزه را به افراد گمراه و گمراه کننده واگذار نماید.

و بعضی از محققین دیگر ریشة تعریفات و توصیفاتی که در رابطه با دجال به ما رسیده است را به دو روایت برمی گردانند که در کتاب بحارالانوار و کتب دیگر نقل شده است که از دیدگاه علم رجال سند این دو روایت ضعیف می باشد و نمی شود به این توصیفات اعتماد نمود.

به قول بعضی از محققین بزگوار روایات را اگر حمل بر معنای رمزی کنیم از کنار گذاشتن آن روایت بهتر است، مخصوصاً روایات دجال که بعضی از آنها به شخص حضرت رسول ـ صلی الله علیه و آله ـ می رسد و متعین است که بگوییم رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ به یک سلسه معانی حقیقی گسترده اجتماعی با این عبارت اشاره فرموده اند. .

در مجموع می توان بیان نمود که دو دیدگاه راجع به دجال وجود دارد.

۱ . دجال شخصی: که در برخی روایات توصیفاتی برای او ذکر شده است مانند دجال مردی چاق، سرخ رو، موی سر مجعّد، چشم راست او اعور، چشم او مانند دانه انگوری است که بر روی آب قرار دارد ، که بیان شد .

و در روایت دیگر آمده است در زمان پیامبر ـ صلی الله علیه و آله ـ دجال موجود بوده است و نامش عبدالله یا صائد بن صید است. پیامبر ـ صلی الله علیه و آله ـ و اصحابش به قصد دیدار او به خانه اش رفتند او مدعی خدائی بود عمر خواست او را به قتل برساند ولی پیامبر ـ صلی الله علیه و آله ـ مانع شدند.

قابل توجه است که محمد ابن یوسف گنجی در کتاب البیان صفحه صد و هشت در این مطلب تردید کرده روایتی را نقل می کند که فرزند صائد، دجال بودن خود را انکار می کند، اشاره می نماید به روایتی که مسلم از قول او نقل کرده است که می گوید: پیامبر ـ صلی الله علیه و آله ـ فرمود: دجال فرزند ندارد و من دارم و همچنین پیامبر فرمود دجال وارد بر مکه و مدینه نمی شود ولی من در مدینه به دنیا آمدم و اکنون می خواهم به مکه بروم.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: شیعه آنلاینهراز نیوز


Loading...
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

جهت مطالعه

محیط مناسب جهت مطالعه چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

ایجاد محیطی که برای شخص و جهت مطالعه مناسب باشد، اهمیت بسیار زیاد دارد. ولی …

بدون دیدگاه

 1. انشالله آقا امام زمان ضهور کند و بی تاب نباشیم انشالله..

 2. خیلی دوست دارم عکسه الان شو ببینم

 3. واقن جالب بود..ولی قضاوت زوده،،ایشالله هر چه زودتر معلوم شه!

 4. محمد حسین حاافظی

  توروایات آمده دجال سواربرالاغ سفید میاد اگراین نوزاد دجال باشه حالا منتظرباشیم که او به سن برسد که بألاع سفید بیاد

 5. احمد بابایی

  مطالبتون خوبه

 6. جالبه دجال شبیه پایپه که باهاش شیشه میکشند ، یه چشم داره ، پوشاننده حقیقته، اختیار رو از آدما میگیره و کاملا بهشون فرمان میده
  و جالبه حضرت علی گفته خورشید همراهش حرکت مکنه که همون آتش میتونه باشه ، به دریا فرو میرود که همون تو آب کردن پایپ بعد از حرارت دادنشه ، در مقابلش کوهی سفید که همون سنگ شیشه و در مقابلش کوهی دود آلود که مردمان آن را غذا میپندارند جالبه که بعد از مصرف شیشه فرد به مدته 2_3 روز میل به خوردن غذا نداره.

 7. خیلی منطقی بود.
  منم موافقم با حرفایی که زدی.
  اگه دجال عمرش زیاده و از اون موقع تا حالا زنده اس پس یعنی حالا بین خودمونه و ما خبر نداریم.
  منظور همین ماهواره و تلویزیون و دلاره.به نظر من دجال آدم نیست همیناییه که گفتم.

 8. ﻣﻠﻴﺤﻪ ﺭﺿﺎﻳﻲ

  ﺳﻼﻡ. ﺩﺟﺎﻝ ﻫﺮﭼﻲ ﻫﺴﺖ ﺑﺎﺷﻪ ..ﻣﻬﻢ اﻳﻨﻪ اﮔﺮﻓﻜﺮﺵ ﻫﻢ ﺑﺮاﻣﻮﻥ ﻧﺎﺭاﺣﺖ ﻛﻨﻨﺪﻩ اﺳﺖ اﻣﺎﺑﺮاﻱ ﻣﻦ ﻳﻚ ﻣﻮﺿﻮﻉ ﻣﻬﻤﻪ ….اﻗﺎاﻣﺎﻡ ﺯﻣﺎﻥ ﺧﻴﻠﻲ ﺯﻭﺩﺑﻴﺎﺩ…ﻇﻠﻢ اﻳﻨﻘﺪﺭﺯﻳﺎﺩﺷﺪﻩ ﻛﻪ ﺣﺎﺿﺮﻡ ﺻﺪﺩﺟﺎﻝ ﺑﻴﻨﻤﻮﻥ ﺑﺎﺷﻪ ﻭﻟﻲ ﺁﻗﺎﻇﻬﻮﺭﻛﻨﻪ,اﻣﻴﺪﻭاﺭﻡ اﺯﺧﺪاﻫﻤﻪ ﻣﺎﻳﺎﺭاﻣﺎﻡ ﺯﻣﺎﻥ ﺑﺎﺷﻴﻢ .

 9. با نظرتون موافقم دجال یک جریان فکری می باشد

 10. مگه دجال چی کی میخواد چی کنه

 11. دجال هم یه طرز فکر جهانیه هم یه شخصه.ولی دلیل نمیشه که به هر بچه ای که بر اثر یه بیماری یه چشمش ناقص شده لقب دجال رو بدیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *