چهارشنبه 28 اردیبهشت 1401
خانه » سلامت » بیماری ها » در مورد آفت دهان و دلایل به وجود آمدن آن چه می دانید؟

در مورد آفت دهان و دلایل به وجود آمدن آن چه می دانید؟

آفت دهان هم مانند هر نوع زخم دیگری، نوعی ضایعه است که به علت از بین رفتن بخشی از پوشش داخلی دهان یا لثه و در قسمت داخلی گونه ها به وجود می آید. گزگز یا سوزش، ممکن است یک روز قبل از بروز ضایعه آفت وجود داشته باشد. این بیماری به طور معمول در خانم ها بیشتر دیده می شود.

علایم شایع زخم در دهان با خصوصیات زیر: کوچک ، بسیار دردناک ، و کم عمق هستند و توسط یک غشای خاکستری پوشیده شده اند. حاشیه آنها توسط یک هاله قرمز پررنگ احاطه شده است . این زخم ها می توانند روی لب ها، لثه ها، داخل گونه ها، زبان ، کام و گلو ظاهر شوند. به هنگام حمله آفت معمولاً ۳-۲ زخم به وجود می آیند، اما ظهور یک باره ۱۵-۱۰ زخم با هم دیگر خیلی بعید نیست . زخم ها ممکن است در ۳-۲ روز اول بسیار دردناک باشند به نحوی که فرد موقع خوردن یا صحبت کردن دچار ناراحتی می شوند. گاهی قبل از بروز زخم ، برای ۲۴ ساعت احساس مورمور یا سوزش وجود دارد.

علل علت دقیق آن ناشناخته است اما علل زیر محتمل تر به نظر می رسند: استرس عاطفی یا جسمانی ، اضطراب ، یا ناراحتی و عصبی بودن پیش از عادت ماهانه آسیب به مخاط دهان در اثر خشن بودن دندان های مصنوعی ، غذای داغ ، مسواک زدن ، یا کار دندانپزشکی آزردگی و تحریک ناشی از غذاهایی مثل شکلات ، غذاهای ترش و اسیدی (سرکه ، غذاهای دودی )، آجیل ها یا چیس های نمک زده شده عفونت های ویروسی عوامل افزایش دهنده خطر کار دندانپزشکی اخیر.

پیشگیری دندان های خود را روزانه حداقل دوبار مسواک بزنید و مرتباً از نخ دندان استفاده کنید تا تمیزی و سلامتی دهان و دندان ها حفظ شود. حتی المقدور سعی کنید استرس نداشته باشید. از تماس نزدیک با افراد دچار عفونت خودداری کنید. دقت کنید که آفت ، بیشتر بعد از خوردن چه نوع غذایی رخ می دهد. از خوردن غذاهایی که به نظر باعث آغاز حمله می شوند خودداری کنید. عواقب مورد انتظار اکثر زخم های آفتی بدون برجای گذاشتن جوشگاه در عرض ۲ هفته خوب می شوند. حملات مکرر آفت شایع هستند.

آفت ممکن است به صورت یک زخم حداکثر ۳-۲ بار در سال تا بروز بدون وقفه چندین زخم در سال رخ دهد. عوارض احتمالی در موارد شدید که خوردن و آشامیدن سخت می شود امکان دارد بدن کم آب شود. درمان اصول کلی امکان دارد توصیه به کشت زخم شود تا بتوان آفت را از زخم هرپسی افتراق داد، یا احیاناً اگر عفونت باکتریایی ثانویه وجود داشته باشد آن را تشخیص داد. دهان را روزانه ۳ بار یا بیشتر با محلول نمک (نصف قاشق چایخوری نمک در حدود یک لیوان آب حل شود) شستشو دهید، البته به شرط این که خیلی دردناک نباشد. زخم ها را مرتباً با کمک گوش پاک کن یا چیزی شبیه آن که آغشته به پراکسیدهیدروژن ۲% باشد پاک کنید.

اگر آفت در اثر خشن بودن دندان ، بریس یا دندان مصنوعی ایجاد شده باشد، به دندانپزشک مراجعه کنید. تا زمانی که این نوع مشکلات برطرف نشود آفت دهان خوب نمی شود. داروها بی حس کننده های موضعی برای تخفیف درد خمیر حاوی یک مشتق استرویید به همراه تریامسینولون استوناید. اگر به محض شروع زخم مالیده شود، می تواند از بروز درد جلوگیری کند. دارویی که برای حمله قبلی آفت تجویز شده است را نگاه دارید. در صورت بروز مجدد آفت ، بلافاصله آن را مصرف کنید. درمان هر چقدر زودتر آغاز شود، آفت خفیف تر خواهد بود. فعالیت محدودیتی برای آن وجود ندارد. رژیم غذایی محدودیتی برای آن وجود ندارد، مگر پرهیز از غذاهایی که آفت را بدتر می کنند. به هنگام بهبود آفت ، هر چقدر می توانید مایعات زیادتر بنوشید و یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید. برای کم کردن درد، مایعات را با نی بنوشید. مواد غذایی که کمتر باعث درد می شوند عبارتند از: شیر، ژلاتین مایع ، ماست و بستنی

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: دکتر سلام

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *