خانه » سلامت » بیماری ها » اطلاعات و شرح کامل از بیماری ام اس ( MS )

اطلاعات و شرح کامل از بیماری ام اس ( MS )

با پيشرفت علم و صنعت و ماشيني شدن جامعه كنوني رفتار و كردار و طرز تفكر انسانها نيز دستخوش تغيير و تحول شده است.

يكي از دستاوردهاي مهم صنعتي شدن جامعه كنوني, افزايش بي حد و اندازه آلودگيها، از جمله آلودگي آب و هوا, و آلودگي كليه مواد غذايي است. ممكن است سؤال شود آلودگي مواد غذايي چرا؟

امروزه با افزايش جمعيت و به قول جامعه شناسان غرب, كمبود مواد غذايي باعث شده است كه در صنعت كشاورزي و ژنتيك تغييرات عظيمي صورت گيرد و با تغييرات ژنتيكي گياهان و استفاده از انواع كودهاي شيميايي براي افزايش محصول, اين امر باعث شده تعادل مواد در خاك به هم خورده و بيشتر موادي كه در كود شيميايي وجود دارد جذب گياهان شده و تعادل مواد غذايي گياه هم دستخوش دگرگوني شود در نتيجه با مصرف اين نوع مواد غذايي تعادل بدن انسان نيز مسلماً بهم خواهد خورد. آلودگي هوا, فكر مي كنم كه نيازي به توضيح نباشد, چيزي كه عيان است چه حاجت به بيان است. ولي توضيح مختصري را خدمت عزيزان عرض مي كنم.

امروزه با افزايش بي حد و حساب انواع اتومبيلها و اتوبوسها و ميني بوسهاي نفت و گازسوز و افزايش بي رويه كاميونهاي ديزلي موجب آلودگي هوا شده و مونوكسيد كربن بمقدار زياد در هوا پخش مي شود و از طرفي وجود كارخانجات صنعتي و اضافه شدن پسابهاي صنعتي به آبهاي جاري و درياها و درياچه ها نگراني انسانها را دو چندان كرده است. متأسفانه كاري هم در مورد رفع آن صورت نگرفته است و مهمتر و ا سف بار تر از همه تبليغ غذاهاي غربي با آب و رنگ زيبا و محتواي پوچ نگراني را بيش از پيش از حد و اندازه افزايش داده است.

از طرفي پائين بودن ارزش مواد غذايي, مانند: سوسيس و كالباس و اضافه نمودن مواد نگهدارنده اي بنام سديم نيتريت وضع را خراب تر كرده است. و جاي بسي تاسف است كه امروزه تبليغاتي فراوان در مورد غذاهاي سرپايي ( Fast Food ) انجام مي شود و مردم را تشويق به استفاده از اين نوع غذاها مي كنند. اگر شبي در سطح شهر گشتي بزنيم مي بينيم كه اكثر افراد از غذاهاي سرپايي و انواع ساندويچ استفاده مي كنند كه اين نوع غذاها عاملي است مهم براي انواع بيماريها از قبيل ناراحتيهاي عصبي, بيماريهاي بدخيم از قبيل انواع سرطانها و كيستهاي جور وا جور و در نتيجه براي درمان هم مشخص است كه چه بايد كرد!

اول جراحي سپس شيمي درماني و در نهايت راديو تراپي, آيا شكم ارزش اين همه بدبختي و بيچارگي را دارد؟ غذاهاي سنتي خودمان چه اشكالي دارد كه پناه بر غذاهاي غربي و كنسرو شده برده ايم؟

يكي از بيماريهاي قرن حاضر كه متاسفانه اكثرا جوانها خصوصا دختران و زنان جوان به اين بيماري مبتلا مي شوند بيماري ( MS ) مي باشد كه هنوز از نظر پزشكان متخصص دنيا علت آن مشخص نيست و متاسفانه نظريات گوناگوني را عنوان مي كنند كه پايه و اساس علمي درستي ندارد.

اين بيماري را اتوايميون يا ويروسي مي نامند و دليل قانع كننده اي هم براي آن ندارند و جالبتر اينكه ويروسي بودن اين بيماري را يكي از دلائل مي دانند در حاليكه هنوز براي خودشان هم اثبات نشده است ولي اينترفرون درماني را شروع مي كنند و هزينه گزافي را به بيمار درمانده تحميل مي كنند.

توجه: در مسائل علمي نظريه زماني ارزش پيدا مي كند كه اثبات شده باشد در غير اينصورت ارزش علمي نخواهد داشت.

سوال اينجاست كه اين اصل هنوز اثبات نشده چگونه بخود اجازه درمان با ضد ويروس را مي دهند؟

در حاليكه بنده حقير سالها روي اين بيماري ( MS ) كار كرده و علت و درمان آن را كشف كرده ام چون پزشك نيستم و هر جا علت بيماريها را مطرح مي كنم اولين سوالي كه از من مي پرسند اين است كه تخصص شما چيست؟

بنده هم كه دروغ نمي توانم بگويم حقيقت را عنوان مي كنم و ميگويم بنده سرمتخصص موتورهاي جت فوق مدرن هواپيماي شكاري هستم!

با شنيدن اين مساله براي پزشكان محترم خيلي گران تمام مي شود و در جواب مي گويند موتور چه ربطي به پزشكي دارد؟

ولي بنده سوالي كه از اين عزيزان دارم اين است كه چه كار به تخصص من داريد؟ به حرفي كه مي زنم توجه كنيد! اگر علمي نيست براحتي رد كنيد.

ديگر عصبي شدن و از دست دادن تعادل چه معني و مفهومي دارد. مگر علم پزشكي علم آزمايش و تجربه نيست؟ از عزيزان تقاضا مي كنم كه كمي منطقي باشند. سوال ديگري كه مطرح مي شود اين است كه چرا علم پزشكي، خود را محدود به دارو كرده و درمان كليه بيماريها را در تجويز دارو مي دانند و بس.

حال اگر روزي دارو در دسترس پزشك نباشد, پزشك محترم چه بايد بكند و تكليف بيمار چيست؟ با اين همه تجهيزات و بالا بودن فن و تكنيك آزمايشگاهي، چرا دنبال علت بيماريها نيستند؟

آيا براي بيماري ( MS ) علم پزشكي راه پيشگيري هم دارد يا خير؟

اگر هست پس چرا ارائه نمي كنند تا اين همه جوانها از اين بيماري نجات پيدا كنند و اما بنده حقير علتي كه براي اين بيماري كشف كرده ام از اين قرار است:

۱ـ عصبي شدن و حساس بودن و زودرنج شدن و پيله كردن افراد:

۲ـ استفاده از غذاهاي سردي بخش (اسيدي مانند لبنيات و ترشيجات) بطور مداوم در افرادي كه از نظر ژنتيكي داراي طبع سردي هستند.

۳- يبوست مزاج.

MS چيست؟

ام اس يعني: Multiple Sclerosis

اين بيماري مختص اعصاب مركزي بوده ( مغز و نخاع ) و ايجاد لكه هاي سفيد يا پلاكهاي متعددي در مغز مي كند.

پلاكها گوياي سفت شدگي غلافهاي سلولهاي (ميلين ها) عصبي مغز مي باشند, كه اين سفت يا سخت شدگي جلوگيري از انتشار جريان الكترو شيميايي رشته هاي عصبي و اختلال در حركات مي شود.

در نتيجه فرماني كه از مغز صادر مي شود براحتي به اعضاء و ماهيچه ها نمي رسد و كار براحتي انجام نمي شود. مغز فرمانده, كل بدن بوده و در جايگاه رفيعي قرار دارد. شخص بايد دقيقا اين اندام مهم و حياتي را بشناسد و حداكثر مراقبت را از اين اندام مهم بنمايد.

زيرا هر عضوي از بدن كار خاصي را انجام مي دهد و تغذيه خاصي را نيز دارد.

مساله مهم و حياتي اين كه كليه اندامهاي انسان تحت نظارت و كنترل اين عضو مهم يعني مغز مي باشد و كوچكترين عصبيت ها و نگراني هاي بي مورد در اين عضو اثر مخربي داشته و كار كرد اين اندام را مختل خواهد كرد.

درآينده د رمورد حساسيت ها, عصبيت ها و نگراني ها صحبت كرده و علت آن را بيان خواهم كرد. شما عزيزان با رعايت نكات بيان شده, از حساسيت و عصبي شدن و نگران بودن بلطف پروردگار ايمن خواهيد شد. تا اين عضو حاكم بر جهان تن و بدن سالم بماند و در واقع با اين روش از بسياري از بيماري ها پيشگيري مي شود.

امروزه بر همگان روشن و مسجل است كه پيشگيري مهمتر از درمان بوده و هزينه اي در بر ندارد و اما عدم رعايت مسائل گفته شده انواع بيماريهاي جسمي خصوصا بيماري هاي اعصاب و روان را ايجاد خواهد نمود از جمله بيماري قرن حاضر يعني بيماري ( MS ) كه از نظر علم پزشكي روز ( مدرن ) ناشناختـــــــه باقي مانده و تاكنون درماني بر آن نيافته اند. در واقع اين نوع بيماري علائم و خصوصيات خاص خود را دارد از جمله: بيمار مبتلا به اين مرض نمي تواند براحتي حركت كند. اين بيماري مثل ساير بيماري ها داراي علائم باليني خاصي مي باشد كه شخص مبتلا به اين بيماري چنين علائمي را در خود مي بيند و آن را حس مي كند.

علائم بيماري MS

دوبيني, مورمور شدن انگشتان دست يا پا, بي حس شدن و كرخ شدن بعضي انگشت هاي دست يا پا, حالت برق گرفتگي لحظه اي در بدن, يخ زدگي قسمتي از بدن، داغ شدن قسمتي از بدن, عدم هماهنگي اعضاء خصوصا پاها هنگام راه رفتن, عصبي شدن بي مورد, خواب زياد, لخت شدن بدن, تنبلي و بي حسي, خستگي زودرس, ضعف عمومي بدن, اسپاسم ماهيچه اي, عدم هماهنگي بين كلمات در سخن گفتن, سنگيني سر و بدن, دفع بيش از حد ادرار نسبت به ديگران, دير هضم شدن غذا, حساس و زود رنج شدن, يبوست مزاج, ديدن كابوس در بعضي افراد, علاقه به خوردن غذاهاي سردي بخش (اسيدي) مانند لبنيات مخصوصا ماست و بستني, در صورت پيشرفت بيماري عدم كنترل ادرار, يا از دست دادن كامل بينايي, عدم تحمل هواي گرم و آب گرم, عدم تحمل آب سرد و هواي سرد كم شدن ميل جنسي, در صورت داشتن همبستري ضعف شديد خصوصا در آقايان, زود انزالي در آقايان, افسردگي و خودخوري, انزوا طلبي و گوشه گيري, نداشن تعادل, داشتن لرزش هنگام حركت, ياري نكردن ماهيچه هاي پا هنگام راه رفتن, سرما سرما شدن استخوانهاي بدن خصوصا پاها.

انواع بيماري MS

بيماران ( MS ) را مي توان به دو گروه عمده تقسيم كرد:

۱ـ بيماراني كه ابتدا از طريق بينايي مورد حمله قرار مي گيرند.

۲ـ بيماراني كه ابتدا از طريق پا مورد حمله قرار مي گيرند.

گروه اول:

اين نوع بيماران اگر سريع تشخيص داده شوند, بسرعت به درمان جواب مي دهند, و در مدت زمان كوتاهي بهبودي كامل به لطف خداوند متعال حاصل مي شود.

اين گروه بيماران بايد از خوردن بستني و مواد غذايي يخ زده و سرد مطلقاً پرهيز نمايند

گروه دوم:

اين نوع بيماران نيز اگر سريع تشخيص داده شوند به درمان جواب خوبي را مي دهند و اگر در درمان كوتاهي شود, اين گروه در معرض حملات متعددي قرار مي گيرند و هر چقدر كه اين حملات ادامه يابد, درمان نيز به همان نسبت دشوارتر مي شود.

بيماران بايد بيشتر رعايت كنند تا سريعتر درمان شوند. ضمنا اگر بيمار علت بيماري خود را بداند مي تواند به راحتي با اين بيماري كنار آمده و آن را درمان كند و سلامتي خود را هر چه سريعتر بدست آورد. حال علت اين بيماري را براي عزيزان شرح مي دهم.

چه كساني دچار بيماري MS مي شوند؟

عموما دو گروه از اشخاص دچار اين بيماري ( MS ) مي شوند:

۱ـ گروه اول:

اين نوع افراد عموما اشخاصي هستند فوق العاده حساس, زودرنج و عصبي و با كمترين ناملايمات از حالت عادي خارج شده و تعادل خود را از دست مي دهند و ساعت ها فكر خود را مشغول كرده و به خود و ديگران پيله مي كنند.

۱ـ گروه دوم:

افرادي هستند كه از نظر ژنتيك داراي طبع سردي بوده و مدام از غذاهاي سردي بخش (غذاهائي با pH اسيدي) به حد وفور استفاده مي كنند و علاقه زيادي به خوردن ترشي, سركه, تمبر هندي, ماست, قره قورت و امثالهم دارند.

حال اين دو گروه افراد را مورد بررسي و مطالعه دقيق قرار مي دهيم تا علت هاي اين بيماري دقيقا مشخص شود و سپس به درمان اين بيماري لاعلاج و يا صعب العلاج از نظر علم پزشكي روز (مدرن) كه شناخته شده نيست مي پردازيم, تا شما عزيزان متوجه شويد كه اين بيماري غير قابل علاج از نظر پزشكي، در واقع علاج پذير بوده و مي توان آن را به لطف خداوند درمان كرد.

البته هر چه سريعتر شناخته شود به همان نسبت به درمان سريعتر جواب مي دهد و شخص از اين گرفتاري نجات پيدا مي كند.

متاسفانه علم پزشكي روز در دنياي مدرن امروزي فقط و فقط درمان را در دارو مي بيند و بس! خصوصا علم پزشكي در كشور عزيز ما ايران چشم به دست پزشكان غرب خصوصا دكتران دارو ساز غرب دوخته و منتظرند كه چه زماني آنان اعلام كنند كه داروي فلان بيماري كشف و ساخته شد و پزشكان ايران از آن استفاده نمايند .

در اينجا سوالي پيش مي آيد كه آيا اين امكان وجود ندارد كه بيماريها را بدون استفاده از دارو درمان كرد؟

چرا پزشكان محترم به جاي اينكه وقت با ارزش خود را صرف كشف و ساختن دارو نمايند اين وقت را صرف تشخيص و كشف علت بيماري ها نمي كنند؟

در حقيقت بيماري علت نيست كه مي خواهيم با دارو از بين ببريم بلكه معلول است اگر علت را كشف كرديم و آن را از بين برديم معلول نيز از بين خواهد رفت يعني بيماري ديگر مفهومي ندارد و مسلماً با اين روش بيماري براحتي از بين خواهد رفت.

ضمنا پيشگيري مهمتر از درمان است! چرا پيشگيري نكنيم؟ در حاليكه پيشگيري هزينه اي ندارد.

علت بيمار شدن گروه اول:

۱ـ حساس بودن , زودرنج شدن و عصبي بودن و پيله كردن:

يكي از عمده ترين علت هاي اين بيماري عصبي شدن افراد است كه آن را مورد مطالعه و بررسي قرار ميدهيم. يكي از عمده علتهاي عصبي شدن در واقع كمبود مواد غذايي يا مواد معدني و ويتامين ها در بدن بوده و همچنين مواد زائد در سلولها و بافتها ست.

هرگاه شخص از نظر فيزيولوژي دچار اختلال شود از نظر سيستم عصبي نيز دچار ناراحتي روحي و رواني خواهد شد و با كمترين برخوردي عكس العمل نشان خواهد داد. براي درك بهتر اين مساله مي توانيم (همو ستاز) را مورد بررسي قرار دهيم.

هموستاز چيست؟

اصطلاح هموستاز در فيزيولوژي به معناي ثابت نگاه داشتن مواد موجود در محيط داخلي بدن است اساساً تمام اندام ها و بافت هاي بدن اعمالي را انجام مي دهند كه به حفظ اين شرائط ثابت كمك مي كند.

ريه ها اكسيژن مورد نياز سلول ها را تهيه مي كنند, كليه ها غلظت هاي يوني را ثابت نگاه مي دارند دستگاه گوارش مواد غذايي اندامها را تامين مي كند.

مادامي كه اكسيژن, گلوكز, يون هاي مختلف, اسيدهاي آمينه و ذرات چربي به مقدار كافي و با غلظت هاي مناسب در محيط داخلي وجود داشته باشند سلولها مي توانند به زندگي, رشد و انجام وظائف خود ادامه دهند باز براي درك بيشتر اين مساله ( پروتوپلاسم) را توضيح مي دهم.

پروتوپلاسم چيست؟

پروتوپلاسم شامل پنج بخش مي باشد كه عبارتند از:

آب, الكتروليت ها, پروتئين ها, لپيدها و كربوهيدرات ها مي باشد.

الكتروليت ها, موجب انتقال امواج الكتروشيميايي در رشته هاي عصبي و عضلاني مي شوند و همچنين فعاليت واكنشهاي مختلف آنزيمي را براي متابوليسم سلولي تضمين مي كنند.

براي پي بردن به علت دقيق عصبي شدن لازم است علاوه بر اين توضيحات مايعات بدن را نيز توضيح مختصري بدهم تا مساله كاملا مشخص شود. از عزيزان تقاضا مي شود به مطالبي كه گفته مي شود دقيقاً عنايت فرمايند تا مساله مشخص شود.

مايعات داخل و خارج سلولي:

حدود دو سوم بدن انسان را مايع تشكيل مي دهد اگر چه قسمت اعظم اين مايع در داخل سلول ها قرار دارد كه آن را مايع داخل سلولي مي نامند.

حدود يك سوم آن در فضاهاي خارج سلولي قرار داشته و آن را مايع خارج سلولي مي نامند.

مايع داخل سلولي, اختلافات قابل ملاحظه اي با مايع خارج سلولي دارد.

بعنوان مثال:

يونهاي سديم و كلر در مايع خارج سلولي بيشتر از مايع داخلي سلولي و غلظت يونهاي پتاسيم, منيزيم و فسفات به عكس در مايع داخل سلولي بيشتر از مايع خارج سلولي است.

هيچ سلولي نيست كه فاصله اش تا مويرگها از ۲۵ تا ۵۰ ميكرون بيشتر باشد. همين امر تقريباً انتشار هر نوع ماده اي را از مويرگهاي به سلول در ظرف چند ثانيه تضمين مي كند.

مايع خارج سلولي: محتوي مقدار زيادي يونهاي سديم, كلر و بيكربنات, مواد غذايي لازم براي سلول ها از قبيل اكسيژن, گلوكز, اسيدهاي چرب و اسيدهاي آمينه و انيدريد كربنيكي كه مي بايد از طريق ريه ها دفع شود. ( مواد زائد)

و فرآورده هاي سلولي ديگري كه مي بايد از راه كليه ها دفع شوند ( مواد زائد)

نتيجه: مطالبي كه بيان شد نشان مي دهد كه هر نوع كمبود موادي در مايعات بدن موجب عدم انتشار امواج الكتروشيميايي رشته هاي عصبي مي شود كه اين امر موجب عصبي شدن در افراد مي شود.

۲ـ علت حساس و زود رنج بودن:

وقتي كه تعادل املاح معدني در بدن بهم مي خورد, انسان با كمترين برخوردي عصبي مي شود و هم چنين كار غدد درون ريز در بدن مختل مي شود. همين امر موجب مي شود كه ترشحات طبيعي معده مختل شده و دو برابر حد طبيعي اسيد ترشح شود.

روزانه معده يك انسان بالغ حدود ۲ ليتر اسيد كلريدريك ترشح مي كند كه در هضم غذا نقش اصلي را ايفا مي كند. وقتي كه انسان دچار عصبيت مي شود اين مقدار اسيد به دو برابر حجم واقعي و طبيعي خود مي رسد كه در واقع روزانه 4 ليتر اسيد معده كه فوق العاده قوي است ترشح مي شود. همچنين با عصبي شدن كار غدد درون ريز از جمله: غده هيپوفيز در مغز, غده تيروئيد در جلوي گردن و غدد پاراتيروئيد و غده مهم و حياتي لوزالمعده (پانكراس) و غده فوق العاده حياتي فوق كليه كه اپينفرين و نوراپينفرين و كورتيزول ترشح مي كنند مختل شده و تخمدان ها در خانم ها و بيضه ها در آقايان نيز كارشان مختل مي شود.

اختلال در غدد درون ريز موجب مي گردد كه سيستم داخلي بدن بهم ريخته و انسان از حالت تعادلي روحي و رواني خارج گردد اگر بخواهيم همه غدد درون ريز را بطور مفصل و جداگانه توضيح دهيم از حوصله اين مقاله خارج است و به همين مقدار اشاره بسنده مي كنيم تا علت روشن شود. چون غدد درون ريز در بدن يك حالت پس خورد ( FeedBack ) را دارد و با سيستم عصبي و محركهاي شيميايي كار مي كند اگر اين سيستم مختل شود، نتيجه مشخص است و آن عدم هماهنگي بين اندام هاي بدن است و اين عدم هماهنگي يعني اختلال در كليه سيستمهاي بدن انسان، در نهايت خارج شدن انسان از حالت تعادل و بيماري است.

يكي از عوارض مهم عصبي شدن اثرات مخرب روي سيستم گوارش است كه مقداري در اين باره صحبت مي كنم تا علت پيله كردن در افراد مشخص شود و شما عزيزان به اين مساله آگاه شويد.

۳ـ علت پيله كردن در افراد عصبي و حساس و زود رنج چيست؟

همان طور كه قبلا بيان شد بر اثر عصبي شدن اسيد معده دو برابر حجم طبيعي خود ترشح مي شود و همين امر موجب مي شود كه ناراحتي هاي گوارشي افزايش يابد و در نهايت شخص دچار زخم معده و زخم اثني عشر شده و بيشتر عصبي مي شود و همين امر موجب مي گردد كه مواد لازم به اندازه كافي به سلول ها و در نهايت به اندام ها نرسد.

يكي از شايع ترين بيماري هاي گوارشي يبوست مزاج است كه همين امر باعث مي شود كه شخص مبتلا به بيماري يبوست شود در اين حال بيمار فوق العاده عصبي و حساس و زودرنج مي شود. علي الخصوص به خود و يا به ديگران پيله مي كند.

حال يبوست مزاج چطور چنين كاري را موجب مي شود.

بر اثر يبوست توقف غذا در روده بزرگ ( كولون) بيش از حد طبيعي شده و همين امر موجب مي گردد كه تخمير زيادي توسط باكتري ها بوجود آيد و انواع گازهاي سمي و سم خطرناك پتومائين در روده بزرگ افزايش يابد و آسيب هاي جبران ناپذيري را متوجه شخص نمايد. بر اثر يبوست اين گازها و سموم خطرناك دفع نشده و دوباره از طريق جداره روده جذب شده و وارد خون مي شود در واقع خون را آلوده كرده و مي توان گفت تا حدود زيادي خون را مسموم مي كند در نتيجه خون مسموم در كليه اندام ها به جريان در آمده خصوصا از اين مواد آلوده سلول هاي مغز و اعصاب استفاده كرده و از حالت طبيعي خارج مي شوند.

همين امر موجب مي گردد كه شخص تعادل روحي و رواني خود را از دست دهد و بيمار گردد و اما سمومي كه در روده بزرگ ايجاد مي شوند عبارتند از:

گازهاي سمي مانند: اندل, اسكاتل, فنل, سولفور و هيدروژن و سم خطرناك پتومائين كه بر اثر تخمير در روده بزرگ ايجاد مي شود.

همان طور كه گفته شد اين سموم وارد خون شده و سلول هاي مغز و اعصاب از اين خون تغذيه مي كنند حال خود در اين مورد قضاوت كنيد تا نتيجه بر شما مشخص شود. مطالبي كه بيان شد عوارض يبوست بود. يبوست عوارض بي شماري را در بر دارد كه به چند تاي آنها اشاره مي كنم تا خود بر صحت گفتار اين حقير پي ببريد و در رفع آن كوشا باشيد تا انشاء اله حالت هائي كه اين بيماري در پي دارد بر آن فائق شده و نجات پيدا كنيد.

علائم باليني كه اين گونه افراد ( يبوست مزاج ) دارند عبارتند از:

بوي بد و تنفر آميز دهان, تلخ بودن دهان, داغ شدن بدن خصوصا ناحيه شكم و روده ها, ريزش مو, موخوره, كم اشتهايي و بي اشتهايي, حالت تهوع, عصبي شدن بي مورد, پيله كردن و گير دادن, جوش صورت و پشت در قسمت شانه ها, ناراحتي هاي پوستي از قبيل لكه هاي سفيد در صورت يا لكه هاي قهوه اي در بدن, شوره سر, سردردهاي ميگرني ( قسمتي از سريا نيمه سر) , ضعيف شدن چشم, تار شدن بينايي يا حالت دوبيني, بي حوصلگي و امثالهم …

افرادي كه دچار چنين ناراحتي هائي هستند با مراجعه مكرر به انواع متخصصين در نهايت به نتيجه مطلوبي نرسيده و سردرگم مي شوند و مهمتر اين كه علت مسائلي را كه برايشان پيش آمده نمي دانند. البته يبوست علائم عديده اي دارد و بنده به چند مورد اساسي آن اشاره كردم و الا خود نياز به جزوه جداگانه است.

در حالت يبوست مواد غذايي داخل خون كم شده و انواع سموم در آن افزايش مي يابد و در حقيقت بدن شخص خصوصاً سلول ها و اندام ها دچار فقر غذايي مي شوند و ناخودآگاه شخص حساس, زود رنج و عصبي مي شود و به خود يا ديگران پيله مي كند.

زيرا مواد غذايي كافي به سلول ها و اندام ها نرسيده و آنان به خوبي نمي توانند وظائف خود را انجام دهند.

نتيجه: نتيجه اي كه از گفتار بالا بدست مي آيد اين است كه يبوست در بيماران مبتلا به ( MS ) فوق العاده خطرناك بوده و تعادل روحي و رواني و حركتي آنها را مختل كرده و موجب مي گردد كه حملات يكي پس ديگري متوجه اين بيماران شده زيرا اينگونه افراد به انرژي زيادي نياز دارند و قبلا بيان شد كه يبوست فقر غذايي ايجاد مي كند و همين امر موجب شدت بيماري خواهد شد و خداي ناكرده اين گونه بيماران زمينگير خواهند شد.

يكي از مهمترين مسائلي كه اين گونه بيماران بايد توجه نمايند كنترل سيستم گوارشي است خصوصاً يبوست مزاج كه بايد از ان بر حذر باشند در غير اين صورت كار مشكل تر خواهد شد.

عزيزان بايد دقت نمايند تا از اجابت مزاج خوبي برخوردار شوند تا مساله اي پيش نيايد پس با رژيم غذايي مناسب و طبيعي مي توانند سيستم گوارش خود را فعال نگه دارند و اجازه ندهند كه چنين معضلي به سراغشان بيايد در غير اين صورت بيماران مبتلا به ( MS ) كه داراي يبوست مزاج هستند هنگام راه رفتن از تعادل فيزيكي برخوردار نخواهند شد.

باور نداريد؟ امتحان كنيد، تا به اين مهم پي ببريد

مژده به بيماران مبتلا به ( MS ) در مورد تغذيه روزانه خويش:

بنده حقير در مورد مزاج غذاها در جزوه اي مختصر كليه غذاهاي مصرفي را بيان كرده ام كه هر مواد غذايي از چه طبعي برخوردار است و شما عزيزان با مراجعه به آن جزوه مي توانيد غذاهاي انرژي زا و مفيد را انتخاب كرده و مصرف كنيد تا دچار مساله اي نشويد. به اميد روزي كه همه عزيزان بيمار را در نهايت سلامتي و تندرستي ببينيم كه انشاء الله آن روز نزديك است عزيزان سعي كنند كه مطالبي كه عرضه مي شود با نهايت دقت و صبر و حوصله مطالعه كنند.

تا به مطالب مندرج پي ببرند و عمل نمايند تا هر چه سريعتر از اين بيماري نجات پيدا كنند عزم و اراده شما عزيزان بيش از نيمي از درمان است سعي كنيد كه مايوس و نا اميد نشويد زيرا نا اميدي بزرگترين گناه است.

علم پزشكي فعلا دنبال داروي اين بيماري است نه علت آن و اگر به اميد دارو بنشينيد وقت از دست خواهد رفت ولي بنده دنبال علت بوده ام نه دارو و به همين منظور خداوند عزيز لطف كردند و علت را شناختم پس جاي نگراني نيست.

با مطالعه اين جزوه و عمل به آن خود به اين مساله پي خواهيد برد كه چرا بيمار شده ايد و الان مي توانيد خود را درمان كنيد. درمان اين بيماري فوق العاده ساده و عملي است نااميد نشويد و توكل بر خدا كنيد تا هر چه سريعتر شفاي عاجل نصيب شده چون شفا فقط دست خدا است. متاسفانه علم پزشكي درمان خيلي از بيماري ها را هنوز نشناخته و به علت آن ها پي نبرده است. مگر بيماري ميگرن تا كنون از نظر علم پزشكي شناخته شده كه MS شناخته شود.

در حاليكه علت ميگرن كاملا مشخص بوده و در حداقل زمان حدود يك هفته به لطف الهي درمان مي شود چون علت مشخص است در واقع درمان ما, خلاصه مي شود در از بين بردن علت, نه تجويز دارو.

علت بيمار شدن گروه دوم:

افرادي هستند كه از نظر ژنتيك داراي طبع سردي بوده و مدام از غذاهاي سردي بخش (غذاهايي با pH ا سيدي) به حد وفور استفاده مي كنند. قبل از اين كه در مورد گروه دوم صحبتي شود براي روشن شدن افكار شما عزيزان مطالبي را بايد عنوان كنم تا شما عزيزان متوجه شويد كه گروه دوم چگونه افرادي هستند و چرا دچار اين بيماري مي شوند. اگر كليه انسان هاي موجود در كره خاكي را دقيقا مورد بررسي و مطالعه قرار دهيم به چنين نتيجه اي خواهيم رسيد انسان ها را به 3 گروه عمده تقسيم مي كنيم

۱ـ افرادي كه داراي طبع سردي هستند.

۲ـ اشخاصيكه از طبع گرمي برخوردارند.

۳ـ كسانيكه داراي طبع معتدلي هستند.

طبع چيست؟

حالتي است كه عواملي چون محيط زيست شرائط آب و هوايي, نوع تغذيه، عوامل جغرافيايي, دماي محيط و نحوه زندگي و نژاد حالتي را از نسلي به نسل ديگر انتقال مي دهد و آن حالت ارثي است اين حالت ها در افراد مختلف متفاوت بوده و بعضي از افراد بدنشان گرايش به حالت اسيدي داشته كه اين حالت را از نظر طب قديم (طبع سرد) مي نامند. و اين طبع تا آخر عمر با شخص بوده و تغييري نمي كند.

و اما افرادي كه بدنشان گرايش بسوي بازي (قليايي) دارند به آن دسته از افراد مي گوييم كه از طبع گرمي برخوردارند.

و اما طبع معتدل طبعي است ميان سرد و گرم كه در واقع حالت تعادل را دارد و عموما اينگونه افراد نسبت به دو گروه ديگر كم بوده و كمتر دچار انواع بيماري ها مي شوند. يعني pH بدن اينگونه افراد بيشتر حالت تعادل را دارد و براحتي تغيير نمي كند.

نتيجه: پس طبع سرد كه ارثي است و افرادي كه داراي چنين طبعي هستند اگر در مورد غذاي مصرفي روزانه خود دقيق نباشند بيشتر در معرض بيماري ( MS ) قرار مي گيرند. زيرا مواد غذايي هم مثل انسان داراي طبايع مختلف بوده و بايد مورد مطالعه و بررسي قرار گيرد تا طبع مواد غذايي مشخص شود در غير اين صورت افراد دچار انواع بيماري ها خواهند شد.

بعنوان مثال: آيا تاكنون انديشيده ايد كه فرق ماست با ترشي و خرما چيست؟

هر كدام چه اثرات مفيد يا مخربي را در مغز و ساير اندام هاي بدن ايجاد مي كنند يا خير؟

بدن انسان هم از اندام هاي مختلفي تشكيل شده و هر كدام داراي طبع مختلفي هستند كه مختصري به آن مي پردازيم. جالب توجه اين كه بدن انسان از اندام هاي مختلفي تشكيل شده است مانند:

مغز, كليه ها, كبد, استخوان ، سيستم گوارش و امثالهم… از نظر طب قديم هر كدام از اين اندام ها داراي طبع خاصي بوده كه بايد مورد شناسايي قرار گيرد, تا اشخاص در نوع غذاي مصرفي خود دقت بيشتري را مبذول دارند.

بعنوان مثال سيستم مغز و اعصاب (اعصاب مركزي) از طبع سردي برخوردار است يعني اين اندام گرايش بحالت ا سيدي دارد و اگر افراد از غذاهاي سردي بخش ( اسيدي) مرتب استفاده نمايند اين عضو حساس را دچار اختلال و بيماري خواهند نمود از جمله ( MS ) , براي درك بيشتر اين مطلب ناچاراً اصطلاح (pH ) را بايد توضيح دهم تا مسائل براي شما عزيزان روشن تر شود و علت بيماري خود را بدانيد و با رعايت مسائل بيان شده خود را از اين حالت نجات دهيد.

pH چيست؟

pH يعني غلظت يون هيدروژن در مايع خارج سلولي است.

بر اثر نوع تغذيه در بدن انسان حالتي بوجود ميآيد ( كاهش يا افزايش يون هيدروژن) كه گرايش بحالت اسيدي يا بازي دارد كه آن حالت را pH گويند. كه در بدن بايد حالت ثابتي را داشته باشد. غلظت يون هيدروژن در مايع خارج سلولي بطور طبيعي در حد ثابت تقريبا اكي والان در ليتر مي باشد اين مقدار مي تواند تا بدون ايجاد مرگ تغيير كند در واقع pH براي بيان غلظت هيدروژن مورد استفاده قرار مي گيرد.

اگر بخواهيم بطور ساده تر بيان كنيم چنين مي شود:

pH طبيعي خون در حالت عادي ۳/۷ است و گاهي اوقات بر اثر نوع تغذيه تغيير مي كند اگر تغييرات كاهش يابد و pH بطرف ( ۴/۷ – ) برود اين حالت را ( اسيدوز) مي نامند و اگر افزايش يافته بطرف ( ۴/۷ + ) برود آن حالت را ( آلكالوز) گويند.

عموما در بيماران مبتلا ( MS ) pH اكثراً گرايش به حالت اسيدي داشته و اگر اين حالت بر اثر نوع تغذيه تكرار شود بيمار در معرض حملات مداوم قرار خواهد گرفت, و حال بيمار بمرور رو به وخامت خواهد رفت. جالب توجه اينكه غذاهائي كه اين حالت (اسيدوز) را ايجاد مي كنند اين نوع بيماران علاقه وافري به مصرف آن نشان مي دهند.

مانند: ماست, بستني, ترشي, تمبر هندي, ماهي و امثالهم…

توجه: اين گونه بيماران بايد از مصرف غذاهاي اسيدي دوري جسته و رعايت حال خويش را بنمايند.

اسيد و باز چيست؟

تعريف اسيد: اسيد مولكول يا يوني است كه مي تواند يك هيدروژن به محلول اضافه كند يا بهتر و ساده تر بگويم اسيد دهنده هيدروژن مي باشد.

تعريف باز: باز مولكول يا يوني است كه بتواند با يون هاي هيدروژن تركيب شود و يا بهتر بگويم بازگيرنده هيدروژن است.

تعادل اسيد و باز

منظور از تعادل اسيد و باز تنظيم غلظت يون هيدروژن در مايعات بدن است.

توجه: تغييرات مختصري در غلظت يون هيدروژن نسبت به مقدار طبيعي موجب تغييرات بارز در سرعت واكنشهاي شيميايي در سلول ها مي گردد.

به اين معني كه بعضي از واكنشها را آهسته و بعضي را تسريع كند, به همين دليل تنظيم غلظت يون هيدروژن يكي از جنبه هاي مهم هموستاز است هموستاز را قبلا توضيح داده ام كه يعني ثابت نگاه داشتن مواد لازم در محيط داخلي بدن است. كه اين كار را اندام هاي مختلف بدن انجام مي دادند تا بدن دچار اختلال نشود. حال براي درك بهتر و بيشتر مطالب فوق اثرات اسيدوز و آلكالوز را توضيح مي دهم تا شما عزيزان به علت بيماري خود پي ببريد.

اثرات اسيدوز و آلكالوز بر روي بدن

اسيدوز: اثر عمده اسيدوز تضعيف سيستم عصبي مركزي است هنگامي كه pH خون از ۲/۷ كمتر مي شود سيستم عصبي آنقدر تضعيف مي گردد كه شخص در ابتدا حواس خود را از دست داده و بعداً دچار اغماء مي شود.

بيماري ( MS ) چون بيماري اعصاب مركزي است با هر اسيدوزي اين سيستم تضعيف شده و به مرور پلاك هاي متعددي در مغز يا نخاع به وجود مي آيد, اين نوع بيماران جدا از حالت اسيدوز بايد بدور باشند تا درمان شوند در غير اين صورت بيماري پيشرفت كرده و درماني نخواهد داشت زيرا بر اثر پيشرفت بيماري غلاف هاي نرون يعني ( ميلين ها) از بين رفته و بدن به راحتي نمي تواند آن را ترميم كند.

آلكالوز: اثر عمده آلكالوز بر روي بدن افزايش تحريك پذيري است كه سيستم عصبي را تحريك مي كند اين اثر هم در سيستم عصبي مركزي و هم در سيستم عصبي محيطي حادث مي شود.

معمولا اعصاب محيطي قبل از سيستم عصبي مركزي مبتلا مي شوند. بطور اتوماتيك و مكرر امواج عصبي از خود صادر مي كنند در نتيجه عضلات وارد يك حالت تتاني يعني يك حالت اسپاسم تونيك مي شوند. تتاني معمولا در ابتداء در عضلات ساعد ظاهر شده و به سرعت به عضلات صورت و سرانجام به سراسر بدن منتشر مي شود.

توجه: عموما افرادي كه دچار اسيدوز يا آلكالوز شديد مي شوند ابتدا به حالت اغماء فرو رفته و بعد در آن حال مي ميرند.

در واقع اسيدوز و آلكالوز نتيجه نوع تغذيه بوده و افزايش يا كاهش يون هيدروژن ( pH ) عامل اصلي اين جريانات مي باشد.

در بيماران مبتلا به ( MS ) اكثرا دچار اسيدوز شده و بمرور تعادل خود را از دست مي دهند مصرف غذاهاي سردي بخش (اسيدي ) اين حالت را ايجاد كرده و اگر همين طور ادامه يابد تشديد مي شود و همين امر موجب حملات به شخص مي شود. آيا بدن مجهز به سيستمي نيست كه اين حالت را كنترل كند؟ و آنها كدامند؟

در جواب عرض مي شود كه چرا، اندام هايي هستند كه اين حالت را تا حد امكان كنترل مي كنند و تا حدي كاهش مي دهند بشرطي كه ما هم با آن اندامها همكاري نزديكي داشته باشيم و سعي كنيم كه باري را از روي دوش آن اندامها برداريم نه اين كه بر خلاف آنها عمل كنيم.

فعلا اين سيستم را توضيح ميدهم و شما عزيزان بدقت مطالعه كرده تا مسائل روشن شود.

اندامهاي كنترل كننده اسيدوز و آلكالوز

دو اندام مهم و حياتي در بدن وجود دارند بنام هاي ريه ها و كليه ها, اين اندام ها تلاش مستمري را انجام مي دهند تا حالت هاي اسيدوز و آلكالوز را كنترل نمايند و ( PH ) را به حد طبيعي برسانند البته ناگفته نماند تلاش اين اندامها بستگي به مقدار يون هيدروژن در بدن مي باشد كه در اين حال ريه ها وارد عمل شده (اسيدوز يا آلكالوز تنفسي) و بمرور هيدروژن را از طريق بازدم به بيرون دفع مي كنند اما كليه ها در اين حالت (اسيدوز يا آلكالوز متابوليسمي) بايد كار مداوم و طاقت فرسايي را تحمل كنند تا هيدوژن اضافي موجود از طريق ادرار دفع شود. به همين دليل است كه ادرار هميشه اسيدي است و همين امر سالم بودن كليه را نشان مي دهد.

كليه ها قادرند در ظرف يك تا سه روز ( pH ) مايعات بدن را مجددا به مقدار تقريبا طبيعي بازگردانند.

توجه: حال اگر فردي هر روز از غذاهاي سردي بخش (ا سيدي) مرتب استفاده نمايد و مرتب بدن وي دچار اسيدوز شود, هر چقدر هم كه ريه ها و كليه ها وارد عمل شوند قادر نخواهند بود كه pH بدن را به حالت طبيعي برگردانند زيرا همانطور كه بيان شد كليه ها حدود 1 تا 3 روز متوالي بايد تلاش كنند تا حالت اسيدوز يا آلكالوز را خنثي نمايند.

پس در نتيجه اسيدوزهاي مكرر بر روي اعصاب مركزي اثر گذاشته و آن را به مرور تضعيف نموده و عاملي است مهم در ايجاد پلاك ها و عدم فعاليت نرون ها.

توجه: هر نوع اسيدي فعاليت هاي نرون هاي مغزي را شديداً كاهش مي دهد.

پس مهمترين علت بوجود آمدن ( MS ) در افراد وجود طبع سرد و خوردن غذاهاي سردي بخش و همچنين عصبيت هاي مكرر و حساسيت و زود رنجي است. با آگاهي به اين مطالب و شناخت طبع خود و شناخت طبع مواد غذايي مي توانيد از اين بيماري لا علاج به قول پزشكان نجات پيدا كرده و به زندگي عادي خود ادامه دهيد. پس عزيزان با در نظر گرفتن مطالب گفته شده سعي كنيد اراده اي محكم و آهنين پيدا كرده و خود را به راحتي درمان كنيد.

متابوليسم مغز

مغز و متابوليسم مغز ويژگيهاي خاصي دارد كه توضيح مختصري بيان مي شود.

ميزان كل متابوليسم و ميزان متابوليسم نورون ها:

متابوليسم مغز در حال استراحت ۱۵ درصد متابوليسم كل بدن را تشكيل مي دهد با وجودي كه جرم مغز فقط 2 درصد جرم كل بدن است.

بنابراين متابوليسم مغز در حال استراحت حدود ۵/۷ برابر متابوليسم بقيه بدن ا ست قسمت اعظم بافت هاي بدن مي توانند براي چندين دقيقه و بعضي تا نيم ساعت بدون اكسيژن به كار خود ادامه دهند. در اين مدت سلول هاي بافتي انرژي خود را از طريق متابوليسم بي هوازي بدست مي آورند كه به معني آزاد شدن انرژي تجزيه نسبي گلوكز و گليكوژن اما بدون تركيب با اكسيژن ا ست.

اما متاسفانه مغز قادر به انجام متابوليسم بي هوازي زيادي نيست, زيرا متابوليسم بسيار زياد نرون ها اجازه چنين كاري را نمي دهند زيرا انرژي بسيار زيادي كه براي هر سلول مغز در مقايسه با بيشتر بافتها مورد نياز است. دليل ديگر مقدار گليكوژن انبار شده در نورون ها بسيار مختصر است.

سومين دليل به ذخائر اكسيژن در بافتهاي مغزي نيز بسيار اندك است بنابراين فعاليت نورون هاي مغز بستگي به رسيدن ثانيه به ثانيه اكسيژن خون دارد. با كنار هم گذاشتن اين عوامل مختلف مي توان براحتي درك كرد كه چرا قطع ناگهاني جريان خون به مغز يا كمبود ناگهاني اكسيژن در خون مي تواند در ظرف ۵ تا ۱۰ ثانيه موجب از هوش رفتن انسان شود.

نتيجه: افرادي كه مبتلا به بيماري MS هستند بايد از غذاهاي انرژي زا مانند عسل و ليموترش تازه مرتب استفاده نمايند واز هواي پاك كه داراي اكسيژن كافي است همچنين برخوردار شوند.

تا اين بيماري بسرعت از بين برود با آگاهي از شرائط مغز بيماران از خوردن غذاهاي سردي بخش يا (ا سيدي) و يا غذاهاي كم انرژي پرهيز نمايند. زيرا نتيجه عكس خواهد شد و اين گونه بيماران دچار كمبود انرژي شده و بسرعت خسته خواهند شد. زيرا خوردن ماست يا برنج سفيد آن انرژي لازم را براي مغز ايجاد نمي كند و به همين دليل اكثر بيماران مبتلا به ( MS ) از كمبود انرژي و خسته شدن شكايت دارند. براي جبران اين نتيجه بايد از عسل بمقدار 200 گرم روزانه مصرف نمود, زيرا يكي از مهمترين شگفتي هاي عسل اين است كه براي جذب نياز به انسولين ندارد. ثانيا بسرعت جذب سلولهاي مغزي مي شود ثالثاً چون از نوع قندهاي چپ گرا مي باشد در ساختمان اسيد آمينه ها بكار مي رود و الا آخر.

غذاي اصلي سلولهاي مغز

در شرائط طبيعي تقريباً تمام انرژي مصرف شده توسط سلولهاي مغز بوسيله گلوكز تامين مي شود كه از خون گرفته مي شود همانطور كه در مورد اكسيژن نيز صدق مي كند. قسمت اعظم اين گلوكز دقيقه به دقيقه و ثانيه به ثانيه از خون مويرگي گرفته مي شود و كلا حدود 2 دقيقه ذخيره گلوكز بطور طبيعي بصورت گليكوژن در نورون ها در هر زمان معين انبار مي شود يك صفت ويژه حمل گلوكز به نورون ها اين است كه انتقال گلوكز به داخل نورون ها از طريق غشاء سلول بر خلاف تقريبا تمام سلول هاي بافتي ديگر بستگي به انسولين ندارد انجام مي شود.

حتي در بيماراني كه ديابت شديد دارند و ترشح انسولين در آنها صفر است گلوكز كماكان به آساني بداخل نورون ها انتشار مي يابد كه جاي بسي خوشوقتي است. زيرا اين روش مانع از اين مي شود كه عمل مغز در بيماران ديابتي مختل شده و از بين برود. در بيماران مبتلا به ( MS ) هم اگر انرژي كافي به مغز نرسد همان طور كه قبلا متذكر شدم دچار كمبود انرژي و خستگي زودرس خواهند شد و مشكلات زيادي بسراغ آنان خواهد آمد. و دچار عدم تعادل خواهند شد پس عزيزان در غذاي مصرفي روزانه خود كمال دقت را مبذول دارند تا دچار مساله اي نشوند.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: طب قرآنی

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.