خانه » اخبار روز » زندگی بابک زنجانی از زبان خودش …

زندگی بابک زنجانی از زبان خودش …

این روز ها نام «بابک زنجانی»، صاحب ثروت افسانه ای را از زبان این و آن فراوان می شنویم و در مطبوعات و فضای مجازی می خوانیم؛ برخی او را «دلال نفتی»، «رانتخوارِ دانه درشت» و «مفسد اقتصادی» می خوانند و گروهی بر این باورند که او در چند سال اخیر به دولت گذشته کمک می کرده تا تحریم ها را دور بزند! و در واقع به کشورش خدمت می کرده است.

علی ورسه ای با ارسال مطلبی برای «تیک» آورده است: این روز ها نام «بابک زنجانی»، صاحب ثروت افسانه ای را از زبان این و آن فراوان می شنویم و در مطبوعات و فضای مجازی می خوانیم؛ برخی او را «دلال نفتی»، «رانتخوارِ دانه درشت» و «مفسد اقتصادی» می خوانند و گروهی بر این باورند که او در چند سال اخیر به دولت گذشته کمک می کرده تا تحریم ها را دور بزند! و در واقع به کشورش خدمت می کرده است.

وقتی از خودش بپرسی، می گوید: نه دلال نفتی ام، نه رانتخوارِ دانه درشت، نه مفسد اقتصادی، بلکه بسیجی اقتصادی ام!

در هر صورت ما نمی توانیم و نباید در این مورد به قضاوت بنشینیم و حکمی صادر کنیم؛ چرا که هنوز همه چیز در مظان اتهام است و باید منتظر بود و دید که آیا اتهام های او احراز می شود یا خیر.

در این میان یک چیز بسیار جالب است و آن اینکه از سوی اشخاص و جریان خاص ـ که در عملیات روانی و تخریب، بسیار حرفه ای عمل می کنند ـ تلاش می شود که آقای بابک زنجانی را مورد حمایت آقایان هاشمی و روحانی جلوه دهند و حتی عکسی از او را با این دو بزرگوار در سیما مکرر نشان دادند و نیز در رسانه های مجازی از سوی سایتهای و خبرگزاری های همسو، در سطحی وسیع و گسترده انتشار یافت!

بسی جای شگفتی است کسانی که خود را حامیان اسلام و ارزش های دینی، و دلسوزان ولایت می خوانند، به اینجا ها که می رسند، می لنگند، تا آنجا که باید ها و نبایدهای دینی را به کناری می نهند و متوسل به اخلاق ماکیاولی می شوند و برای حفظ چند روزه قدرت و موقعیت، به هر وسیله ای متوسل می شوند، غافل از اینکه به فرموده شهید مطهری (رضوان الله علیه): «تهمت زدن، حتی به نفع دین، بی دینی است!»

برای اینکه بدانیم این حضرات چگونه آدرس غلط می دهند، بخشهایی از مطالب و گفته های بابک زنجانی در مصاحبه با هفته نامه آسمان را مرور می کنیم تا ببینیم انباشت ثروت افسانه ای آقای بابک زنجانی (حلال باشد یا حرام) در دوره کدام دولت بوده است:

زندگی بابک زنجانی از زبان خودش:

متولد راه آهن تهران هستم. پدرم راه آهنی بودند و بنیانگذار شرکت تی. بی. تی هم بودند. در هنرستان رسالت، مهندسی برق خوانده ام. فکر می کنم در سال ۷۳-۷۲ دیپلم گرفتم. بعد وارد دانشگاه «اگ یونیورسیتی» ترکیه شدم. (سؤال: آیا خروج وی از کشور و پذیرشش در دانشگاه کشور خارجی پیش از انجام خدمت سربازی ممکن است؟!)

همزمان با تحصیلم، کار هم می کردم. به بازار می رفتم. در کار سکه و طلا و جواهر بودم. در بازار کارگاهی داشتم که طلاسازی می کردم.

زمانی که در بازار طلا و سکه کار می کردم مغازه ای را در حدود ۱۴-۱۳ میلیون تومان از شهرداری به صورت قسطی خریداری کردم. حدود یک میلیون تومان پول اولیه اش را دادم و بقیه اش اقساط ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان… سال ها را الآن دقیقا یادم نیست. اما قبل از رفتن به سربازی بود.

محلی که مغازه گرفته بودم تبدیل به بورس خرید و فروش سکه و ارز و طلا شد. دو سال بعد از آن مغازه ام را بیش از ۱۰۰ میلیون تومان فروختم. با این پول سکه و دلار و ارز می خریدم و می فروختم تا اینکه به سربازی رفتم. فکر کنم سال ۷۵ بود.

زمانی که به سربازی رفتم در سپاه تقسیم شدم. من را به اردکان یزد فرستادند. سه ماه اول آموزشی ام آنجا بود. از آنجا به پادگان ولیعصر تهران منتقل شدم. در بین سرباز ها، مرتب تر بودم و تمیز تر می نوشتم. بنابراین من را به قرارگاه فرماندهی سپاه فرستادند. حدود ۱۴ ـ ۱۳ ماه آنجا بودم. زمانی که در آن مجموعه بودم یادم هست آقای هاشمی رفسنجانی، برای بازدید به آنجا آمدند. گفتند تعدادی سرباز برای ریاست جمهوری، بانک مرکزی و جاهای مختلف انتخاب کنید.

(یک نکته جالب: اگر آقای بابک زنجانی در ماههای نخست سال ۷۵ مثلا ماه دوم (اردیبهشت) به سربازی رفته باشد و ۳ ماه آموزشی را در اردکان بگذراند در واقع تا آخر تیر ماه ۷۵ در اردکان بوده و ۱۳ تا ۱۴ ماه هم در قرارگاه فرماندهی سپاه حضور داشته که مصادف می شود با مرداد یا شهریور ۷۶. بنابراین، آن ایام، یا روزهای آخر ریاست جمهوری آیت الله هاشمی بوده و یا دیگر ایشان رییس جمهور نبوده است، فتأمّل!)

جالب است که وقتی خبرنگار می گوید: در نیمه دوم سال ۷۶، آقای هاشمی رئیس جمهور نبود!

بابک زنجانی که احتمال نمی داده با چنین پرسشی مواجه شود، از این شاخه به آن شاخه می پرد و اینگونه پاسخ می دهد:

ایشان برای بازدید آمده بودند. حالا خاطرم نیست که آن موقع رئیس جمهور بودند یا خیر. نمی دانم چه سمتی داشتند. اسامی اشخاص و تاریخ ها هیچ وقت یادم نمی ماند. چون این ها برایم مهم نیست. مهم این است که چکار می خواهم بکنم. چه حرکتی باید انجام دهم. اگر شما الان درباره ریز مسائل شرکت هایم از من بپرسید به خاطر دارم. تمام مصوبات آن ها به دقت به ذهنم هست. من چکار داشتم که رئیس جمهور آن زمان چه کسی بوده یا چه کار می خواهد انجام دهد. آن موقع تمام فکر و ذکر من این بود که کاسبی کنم. کاسبی ام هم خوب باشد. جز این چیز دیگری برایم مهم نبود.

از بابک زنجانی سؤال می شود: چطور برای ادامه خدمت سربازی در بانک مرکزی انتخاب شدید؟

او می گوید: از آنجا [قرارگاه فرماندهی سپاه] مرا انتخاب کردند که به بانک مرکزی بروم… وقتی به عنوان سرباز به بانک مرکزی رفتم، گفتند شما باید به عنوان راننده، آقای نوربخش را جابه جا کنید. من راننده آقای نوربخش شدم. آخرِ خدمت سربازی ام بود. حدود ۵ ماه مانده بود (سربازی ام تمام شود).

در اینجا خبرنگار با تردید و دو دلی می گوید: بالاخره رئیس کل بانک مرکزی، محافظ دارد. راننده قابل اعتماد دارد که استخدام بانک یا نهادهای حفاظتی است. چطور می توان باور کرد که یک سرباز را برای رئیس کل بانک مرکزی انتخاب کرده باشند؟ باورش کمی برایم دشوار است!؟

زنجانی می گوید: نمی دانم پذیرش این مساله برای مردم هم سخت باشد یا نه. اما این اتفاقی، برایم رقم خورد. واقعا اتفاق بود. همین الآن در مجموعه کاری ما، افراد خیلی با استعدادی هستند که وقتی روز اول آمدند، خیلی به آن ها اعتماد نمی کردیم. اما امروز حساب های میلیاردی ما دست اینهاست. دست چک هایمان دست این افراد است. این ها اتفاقی است دیگر!…

زمانی که خدمت سربازی ام تمام شد آقای نوربخش گفتند می خواهی چکار کنی؟ اگر بخواهی می توانی اینجا بمانی.

آقای نوربخش ۴ ـ ۵ جا را انتخاب کرده بود و برای کنترل بازار به آن ها دلار می داد تا در بازار پخش کنند. آن وقت ها دلار رسمی ۳۰۰ تومان بود و بیرون، قیمتِ دلار در حال رشد بود و همه می گفتند ارزش یک دلار می خواهد معادل یک هزار تومان شود. خاطرم هست مردم می رفتند شب تا صبح در صف بانک ها می خوابیدند تا دلار بگیرند و در بازار آزاد بفروشند. به خاطر اینکه قیمت دلار بالا نرود. آقای نوربخش به من گفت شما هم بیا در این مجموعه هایی که دارند کار می کنند [دلار به بازار تزریق می کنند] و ۴ یا ۵ نفر بودند کار کن. به من اعتماد پیدا کرده بود.

خبرنگار باز هم با تردید می گوید: پذیرش اینکه به این سادگی دلار در اختیار کسی بگذارند تا در بازار توزیع کند، برایم سخت است! به هر حال، اولین ارزی که از بانک مرکزی برای توزیع در بازار گرفتید تا قیمت دلار کنترل شود چقدر بود؟

زنجانی: ۱۷ میلیون دلار. اولین کارمزدی هم که گرفتم ۱۷ میلیون تومان بود. با آن پول هم یک دفتر در میرداماد خریدم.

خبرنگار: سقف (اعتباری) شما چقدر بود؟

بابک زنجانی: سقف اعتباری من ۲۰ میلیون دلار بود.

دلار ها را می گرفتم و در بازار می فروختم و تومانش را به صورت چک بانکی به حساب بانک مرکزی واریز می کردم. این کار را انجام دادم تا اینکه آقای نوربخش فوت کردند و این فایل کلا بسته شد!

حدود ۶ ـ ۷ ماه این کار را انجام دادم.

(سؤال: طبق گفته آقای بابک زنجانی، وی در نیمه دوم سال ۷۶ راننده آقای نوربخش شده، و در آن زمان تنها ۵ ماه سربازی داشته و حدود ۶ یا ۷ ماه بعد از سربازی هم در فروش دلار با ایشان همکاری کرده تا اینکه آقای دکتر نوربخش از دنیا می روند و این فایل بسته می شود. با این حساب مرحوم نوربخش باید در سال ۷۷ از دنیا رفته باشند. در حالی که ایشان تا دوم فروردین ۸۲ در قید حیات بودند؟!)

آقای بابک زنجانی پیش تر گفته بود که در سال ۷۶ راننده آقای نور بخش شده و در آن زمان ۵ ماه سربازی داشته و پس از سربازی هم حدود ۶ تا ۷ ماه همکاری با آقای نوربخش را ادامه می دهد، اما در بخشی دیگر از مصاحبه اش گفته است سال ۱۳۷۶ یا ۱۳۷۷ ورشکست شده چون ۲۱۳ میلیون چک در دست مردم داشته و در این زمان نقدینگی اش حدود ۵۰۰ میلیون تومان بوده که به صورت بار پوست به ترکیه فرستاده است. (نکته قابل توجه اینکه: در سال ۱۳۷۶ یا ۱۳۷۷ آقای هاشمی رفسنجانی دیگر رییس جمهور نیست و آقای بابک زنجانی هم به خاطر چکهای برگشتی اش محکوم و تا دو سال روانه زندان قصر شده است!)

وقتی خبرنگار از بابک زنجانی می پرسد: زندان که رفتی بر سر اموالت چه آمد؟

می گوید: هر کس آمد یک تکه از اموال را برد. چیزی نمانده بود. بعد از دو سال از زندان آمدم بیرون.

(تا اینجا می شود نتیجه گرفت که حد اقل تا سال ۷۸ یعنی دومین سال دولت اصلاحات، از ثروت افسانه ای بابک زنجانی خبری نیست! و تقریبا به اندازه چکهای برگشتی اش اموالی در ترکیه دارد که امکان استرداد آن را ندارد.)

خبرنگار از عکس هایی سؤال می کند که او را در حال دست دادن با آقای هاشمی و… نشان می دهد.

او پاسخ می دهد: این عکس ها برای ۱۰ ـ ۱۵ سال پیش است. من فقط پیش این آقایان رفتم تا جایزه ام را بگیرم.

(گفتنی است، تصویر یاد شده مربوط به «دیدار اعضای شرکت کننده در اولین جشنواره ملی تولیدکنندگان جوان» در روز چهارشنبه، ۳۰ آبان ۱۳۸۶ (دومین سال دولت نهم) است که خبر این دیدارِ جمعی، در رسانه های آن زمان از جمله خبرگزاری فارس به شماره ۸۶۰۸۳۰۰۷۳۳ نیز منتشر شده بود.)

در هر حال، اگر ثابت شود که انباشت ثروت این فعال اقتصادیِ (خرده پا در دولت آقای هاشمی) از راههای غیر قانونی و نا مشروع و نیز پولشویی بوده، طبق اظهارات خودش، اوج مال اندوزی اش به زمان دولت دهم مربوط است و او در واقع از فرصت تحریم های ظالمانه غرب بر ضد کشورمان بهره جسته و پورسانت های کلانی را به جیب زده است و حتی شواهد و قرائن نشان می دهد که او روابط دوستانه با بعضی از مسئولان دولت دهم برقرار کرده و از این طریق، سرمایه عظیم و نجومی دست و پا کرده است! پس حضرات، آدرس غلط به مردم ندهند، لطفا!

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: تیک

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *