چهارشنبه 22 اردیبهشت 1400
خانه » اخبار روز » نتیجه محاکمه موسوی و کروبی از زبان وزیر دادگستری

نتیجه محاکمه موسوی و کروبی از زبان وزیر دادگستری

روزنامه شرق با توجه به سخنان مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری به موضوع محاکمه موسوی و کروبی پرداخته است. به نوشته این روزنامه: محاکمه بشوند یا نشوند؟ نظر ها متفاوت است. وزیر دادگستری دیروز درحالی محاکمه «کروبی» و «موسوی» را به صلاح ندانسته که تا به حال بسیاری از شخصیت های سیاسی، خواهان برگزاری دادگاه برای آنها شده اند. صحبت های «پورمحمدی» اما دیروز زوایای جدیدی از علت ادامه حصر بدون محاکمه این دونفر را گشود. از نگاه او، محاکمه آ نها در روند ثبات و تداوم امنیت فضای کشور تداخل ایجاد می کند. آنطور که ایسنا گزارش داده است، «مصطفی پورمحمدی» گفته است: «ما برای ایجاد ثبات و تداوم آن در فضای کشور نیازمند این هستیم که امنیت را برقرار کنیم.»

«پورمحمدی» وضعیت فعلی «کروبی» و «موسوی» را نتیجه مصلحت کشور و تصمیمات در سطح کلان نظام دانسته و گفته است: «باید دانست که برخی از تصمیمات، محصول تفکر جمعی در حوزه تصمیم گیران اصلی نظام بوده و در هر زمینه ای گزینه های مختلفی برای تصمیم گیری وجود دارد. با این حال بازتاب هر کدام از این تصمیمات مورد بررسی قرارگرفته و درنهایت کم ضررترین راه انتخاب می شود.

مصلحت کشور اقتضا نمی کرد که این افراد مجازات شوند چراکه ممکن بود باعث زندانی یا کشته شدن و همچنین راهپیمایی ها و کشمکش های جدیدی شویم. مهم آن است که کشور ما توانست با تدبیری مناسب از این فتنه ها عبور کند، با این حال باید توجه داشت که تاریخ و مردم در این رابطه قضاوت خواهند کرد.»

وزیر دادگستری درخصوص چرایی برگزارنشدن دادگاه افزوده است: «مطمئنا اگر در این زمینه دادگاهی برگزار می شد دوباره شاهد کشمکش ها، درگیری ها و راهپیمایی ها می بودیم و در حال حاضر نظام تشخیص داده تا این افراد در محدودیت باشند.»

صحبت های پورمحمدی در شرایطی است که پیش تر برخی شخصیت های اصولگرا خواهان محاکمه این دونفر شده بودند. حمیدرضا ترقی، معاون بین الملل حزب موتلفه اسلامی هم آذرماه در واکنش به نامه سرگشاده 9 چهره اصلاح طلب به رییس جمهوری مبنی بر «رفع سوءتفاهم ها از انتخابات 88» گفته بود: به نظر می رسد در جریان فتنه 88 تنها یک ابهام باقی مانده و آن محاکمه سران فتنه و عاملان فتنه است و باید این افراد در دادگاه محاکمه شوند تا برای مردم هم هیچ ابهامی باقی نماند.»

«محمدجواد لاریجانی» هم چند روز قبل در این باره به «فارس» گفته بود: «اگر در بخش قضایی اطاله ای پیدا شده و مقداری طول کشیده و به آن زمان داده اند، از باب تسامحی بود که نظام با آنها به خاطر سوابق شان می خواست داشته باشد نه تردید در خطای آنها، اینها دو مساله متفاوت است بنابراین نظام با درایت کار خود را پیش می برد و در این زمینه ابهامی وجود ندارد.»

از این سو اما تعدادی از نمایندگان مجلس هم در نامه ای به قوه قضاییه خواستار محاکمه آنها شده بودند. در اردوگاه معتدل گرایان هم «محمود علوی»، وزیر اطلاعات و «علی مطهری» خواهان محاکمه آنها شده بودند. «مطهری» در نطق جنجالی خود در مجلس گفته بود: «تنها راه پایان دادن به فتنه سال ۸۸ محاکمه علنی و همزمان آقایان «موسوی»، «کروبی» و البته «احمدی نژاد» است.» وزیر اطلاعات هم اعلام کرده است: «اتهامات چه سران فتنه و چه هر فرد دیگری که خلاف کرده باشد، باید در یک محکمه عادل رسیدگی شده و برابر با جرم خود محاکمه شوند.»

اگرچه در این بین برخی اصولگرایان مانند «احمد جنتی» ضرورتی به محاکمه نمی بینند. دبیر شورای نگهبان معتقد است: «احتیاجی به محاکمه سران فتنه نیست و مردم با حضور خود در صحنه سران فتنه را محکوم کرده اند.»

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: روزنامه شرق

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

بدون دیدگاه

  1. دقیقا حرف خوبی زدی موافقم ما که هرکی تو شهر و دیارمون دیدیم فهمیدیم به موسوی رای داده حالا این ارا از کجا اومد خدا عالمه

  2. زيكيل جان خواهش ميكنم ازين خبرها توي سايت نذار؛جونكه نميشه حرف دلو زد؛فقط ميشه اشك ريختوخفه شد؛

  3. کسانی که سال88 به شعور سیاسی و رای مردم توهین کردند باید محاکمه شوند. کروبی، موسوی و خاتمی نماد قانون شکنی هستند

  4. لعنت خدا بر این منافق های بی تدبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *