خانه » سلامت » توصیه های پزشکی » هشدار: مغز کاهو را نخورید

هشدار: مغز کاهو را نخورید

پرورش سبزی ها در باغچه منازل، بهترین شیوه برای کنترل نیترات است.

تجمع نیترات در سبزی های برگی بیشتر از سبزی های میوه ای و پیازی است و از آنجا که نیترات باعث بیماری هایی از قبیل کم خونی، سقط جنین و انواع سرطان ها می شود، ساقه وسط سبزیجاتی مثل کاهو را نباید خورد.

تجمع نیترات در سبزی هایی مانند کاهو و اسفناج بیشتر از سایر سبزی هاست. میزان نیترات موجود در اندام های مختلف سبزیجات نیز متفاوت بوده، به طوری که میزان آن به ترتیب در ساقه، دمبرگ، پهنک برگ، اندام های زیرزمینی، پیاز، ریشه ها و غده ها بیشتر است.

در میوه ها و سبزی های میوه ای، مشکل زیادی از نظر تجمع نیترات وجود ندارد و مشکل اصلی بیشتر در سبزی هایی است که اندام رویشی آن ها مصرف می شود. نیترات باعث بیماری هایی از قبیل کم خونی، سقط جنین و انواع سرطان ها می شود و میزان مجاز ورود نیترات به بدن هر فرد 3/65 میلی گرم بر هر کیلوگرم وزن بدن در روز است. با توجه به اینکه میزان مجاز آن نسبت به وزن بدن سنجیده می شود مقدار مصرف آن در کودکان هم حائز اهمیت است.

راه های انتقال نیترات به بدن را آب آشامیدنی و سبزی ها:

در مورد آب ها نظارت زیادی وجود دارد و میزان نیترات در آب اندازه گیری می شود، ولی در خصوص سبزی ها کنترلی صورت نمی گیرد این درحالی است که در کشورهای توسعه یافته بر روی سبزی ها نیز کنترل انجام می شود.

دلایل تجمع نیترات در سبزی ها:

کاربرد زیاد کودهای شیمیایی ازته در مزارع از دلایل اصلی تجمع نیترات در سبزی هاست چراکه کودهای نیتروژنه باعث افزایش تولید می شود بنابراین کشاورزان از این کود زیاد مصرف می کنند. میزان مجاز نیترات در کشورهای مختلف فرق دارد؛ به طوری که در برخی کشور ها میزان نیترات مجاز در اسفناج ppm 400 و برای کاهو 1000 ppm تعیین شده است، این درحالی است که در کشور ما مقدار نیترات موجود در این سبزی ها خیلی بیشتر از حد مجاز است.

پرورش سبزی ها در باغچه منازل، بهترین شیوه برای کنترل نیترات است، تا جایی که امکان دارد سبزی ها را خودتان پرورش دهید و یا این که از محصولات ارگانیک استفاده کنید. همچنین از بخش هایی که نیترات زیادی دارند استفاده نکنید و در اسفناج ساقه و دمبرگ و در کاهو ساقه وسط را مصرف نکنید.

نگهداری سبزی ها به صورت پخته در فریزر نیز باعث ترکیب نیترات با اسیدهای آمینه می شود که ماده ای به نام نیتروزامین تولید می کند، این ماده سرطان زاست و فرآیند تولید آن در یخچال و فریزر رخ می دهد.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: خبرگزاری ایسنا


Loading...
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.