خانه » سلامت » پس از مرگ چه بر سر ذهن می آید؟

پس از مرگ چه بر سر ذهن می آید؟

مرگ همیشه برای انسان پر از رمز و راز بوده است. به عقیده ی ادیان الهی پس از مرگ جسم انسان از بین رفته ولی روح آن سالم می ماند. دانشمندان نیز بر این عقیده اند که پس از مرگ نیز روح انسان همچنان فعالیت خود را ادامه خواهد داد. یکی از راه های اثبات این مسئله ، مطالعات انجام شده بر روی بیماران قلبی است.

مطالعات انجام شده بر روی بیماران قلبی حاکی است که هوشیاری و آگاهی پس از آنکه مغز از کار خود ایستاده باشد و از نظر پزشکی شخص مرده قلمداد شود، به کار خود ادامه می دهد.

دکتر سام پارینا (۱)، که مطالعاتی در زمینه تجارب نزدیک به مرگ(۲)(NDE) داشته، می گوید: ما با بیمارانی سر و کار داشتیم که هیچ گونه فعالیت مغزی نداشتند اما در چنین حالتی به صورت شفاف و واضحی تصاویر و افکاری داشته اند و این نشان دهنده عملکرد حافظه شان بوده است.

در واقع مغز آنها کار نمی کرد ولی ذهن شان هم چنان فعال بود. ما می خواستیم بدانیم آیا در صورت ایست قلبی و یا عدم تنفس شخص ذهن هم چنان به فعالیت خود ادامه می دهد یا خیر؟

در مطالعات اولیه، با ۶۳ بیمار حمله قلبی که از نظر پزشکی مرده اما مجدداً به زندگی بازگشته بودند، مصاحبه شد. ۵۶ نفر از بیماران هیچ چیزی از زمان بی هوشی خود به یاد نمی آوردند ولی ۷ نفر از آنها مطالبی در خاطرشان بود. ۴ نفر از این افراد تجارب نزدیک به مرگ داشتند.

آنها در زمانی که گفته می شد مغزشان کار نمی کند، مواردی از هوشیاری و حافظه فکری، حرکت کردن، ارتباط برقرار کردن با پزشکان را به یاد می آورند.

از میان همه چیزهایی که بیماران به یاد می آوردند، می توان به احساساتی مانند صلح و دوستی، لذت و هماهنگی اشاره کرد. سرعت زمان برای برخی از آنها بالا رفته و گویی احساسات شان قوی شده بود اما هیچ هوشیاری و آگاهی نسبت به جسم فیزیکی خود نداشتند.

بیماران از مشاهده یک نور روشن و ورود به یک سرزمین دیگر و ارتباط با خویشاوندان مرده شان سخن می گفتند. یکی از آنها که از کاتولیک های به انحراف کشیده و شخص کافری بود اظهار می کرد که برخوردی نزدیک با مسایل باطنی داشته و با وقایعی سّری مواجه شده است.

باید گفت که تجارب نزدیک به مرگ از قرن ها پیش وجود داشته و تجربه می شده است ولی مطالعات گروه پزشکی پارینا مطالب تازه ای در این مورد ارائه داده اند.

شکاکان افراطی (نسبت به وجود جهان ها و پدیده های مافوق طبیعی) اعتقاد دارند که بیماران در طول بی هوشی حافظه خود را از دست می دهند و درست در لحظه بازگشت هوشیاری، مسایل را به یاد می آورند. ولی پارینا اعتقاد دارد مغزی که دچار حملات ناگهانی شده باشد، عموماً در لحظات قبل و بعد از دست دادن هوشیاری، چیزی را به خاطر نمی آورد.

معمولاً این افراد دچار مشکل به یادآورن ساعت هایی از حادثه می شوند مثلاً می گویند: «یادم می آید که ماشینی را دیدم و بعد در بیمارستان بودم. پارینا می گوید: «در مورد حملات قلبی، این توهین بزرگی به مغز است که بگوییم مغز کاملاً متوقف می شود، زیرا در این صورت شخص باید قبل و بعد از حادثه به شکل گسترده ای حافظه اش را از دست داده باشد. پارینا و همکارانش موفق به اثبات نظریه خود شدند.

آنها در آزمایشات اولیه قریب به ۳۵۰۰ نفر را یافتند که دقیقاً در ساعت هایی که از نظر پزشکی مرده به حساب می آمدند مسایلی را به خاطر می آوردند. اما برخی از بیماران از ترس اینکه دیوانه قلمداد شوند از بیان تجارب خود، خودداری می کردند.

یکی از بیماران، پسربچه ای ۵/۲ ساله ای بود که دچار حمله ناگهانی و ایست قلبی شده بود. والدینش با پارینا تماس گرفتند چون پسرک پس از بازگشت تصویری از خود کشیده بود که از بدنش خارج شده و از بالا به خودش نگاه می کرده است. در تصویر پسرک بالنی را کشیده بود که گویی با بندی به او چسبیده باشد. وقتی از پسرک در مورد بالن سئوال شد وی گفت: «زمانی که ما می میریم نور سفید رنگی می بینیم که با ریسمانی به آن متصل هستیم. جالب این بود که سن او کمتر از ۳ سال بود. والدین پسرک می گفتند که ۶ ماه پس از حادثه و مرخص شدن از بیمارستان او هنوز همان منظره را می کشید.

پارینا می گوید که با توجه به عملکرد مغز و آنچه که این بیماران در زمان عدم هوشیاری یافته اند، می توان به این حقیقت پی برد که هیچ کس به طور کامل نفهمیده است که سیستم مغز چیست و چگونه فکر تولید می کند. آچه مسلم است مغز نیز شبیه سایر ارگان های بدن از سلول تشکیل شده است و در واقع قادر نیست پدیده های درونی ذهن را ایجاد نماید.

پارینا می گوید که هوشیاری و آگاهی بشر مستقل از مغز وی فعال است و سلول های خاکستری مغز به صورت مکانیزمی برای آشکارسازی ذهن عمل می کنند، درست مانند یک تلویزیون که امواج دریافتی را به صوت و تصویر تبدیل می نماید.

پارینا اعتقاد دارد: «زمانی که کسی از نظر مغزی صدمه می بیند یا برخی از جنبه های ذهنی و شخصیتی را از دست می دهد، این مسئله لزوماً به معنای این نیست که او ذهن خود را از دست داده است بلکه تنها نشان می دهد که سیستم عصبی مغز صدمه ای دیده، زیرا مغز بوجود آورنده ذهن نیست و ذهن جدا از سیستم مغز و پس از مرگ آن نیز به کار خود ادامه می دهد.

افرادی که تجارب NDE داشته اند می گویند که عموماً احساس درد شدیدی در قفسه سینه داشته و ناگهان تشخیص داده اند که در گوشه ای از اتاق بوده و حالتی آرام و احساسی شاد داشته اند. در آن حالت آنها بدن شان را مشاهده می کردند و تلاش پزشکان را در هنگام مداوای خود می دیدند. جالب است که هیچ کدام از این افراد نمی گویند: «دردی را احساس کردم و فهمیدم روحم مرا ترک کرده است.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: دکتر سلام

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

بدون دیدگاه

  1. واقعا جالب بود,خیلی خوشم اومد,با اینکه از مرگ وحشت دارم ولی این مطلب رو پسندیدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.