خانه » اخبار روز » آنتن تلویزیون فقط یک بار به خاتمی رسید

آنتن تلویزیون فقط یک بار به خاتمی رسید

«می توانم این سوال را هم بپرسم؟ کاغذی که سوالاتش را در آن نوشته به سمت احمدی نژاد می گیرد. دقایقی پیش از شروع یکی از برنامه های پرشمار گفتگوی تلویزیونی رییس دولت سابق با مردم است.

«مراد عنادی، مجری سیما، سوالات خود را با رییس دولت وقت هماهنگ می کند. فیلم پشت صحنه این گفت وگو که روی شبکه های مجازی منتشر می شود؛ اهالی رسانه عصبانی می شوند و از استقلال رسانه می گویند، آن هم رسانه ای که مخارج آن از جیب شهروندان پرداخت می شود «آیا به لحاظ حرفه ای درست است که خبرنگار به عنوان نماینده مردم از مصاحبه شونده بپرسد، می توانم این سوال را بپرسم یا نه؟

چندسال بعد، باز هم گفتگوی زنده تلویزیونی رییس جمهوری با مردم، این بار، قرار است روحانی با مردم سخن بگوید. برنامه در ساعت مقرر پخش نمی شود؛ یک ساعت سرود، نیم ساعت هم سریال با زیرنویس «به محض دریافت برنامه از نهاد ریاست جمهوری، گفتگوی زنده رییس جمهوری با مردم پخش خواهد شد.

گفتگوی رییس جمهوری با مردم با یک ساعت ونیم تاخیر آغاز شد، همان ابتدای برنامه روحانی گفت: «از مردم عزیز که مدت مدیدی پای تلویزیون منتظر این برنامه بودند، تشکر می کنم. او سپس رو به مجری خانم برنامه گفت: «خوشحالم که با این تاخیر، شما را در این برنامه داریم روحانی در بخش پایانی سخنانش بازهم گریزی به تاخیر پخش زد و گفت: «امشب به دلایلی که نمی خواهم بازش کنم، گفت وگو به تاخیر افتاد.

ماجرا اختلاف نظر رییس جمهوری و صداوسیما برای انتخاب مجری است. ضرغامی نامه ای می نویسد و رییس دولت یازدهم، از جانب رییس صداوسیما به «امتناع از پذیرش وظیفه قانونی و حرفه ای صداوسیما متهم می شود. مشاور رسانه ای رییس جمهوری هم «تحمیل عقاید صداوسیما در اجرای یک برنامه با رییس جمهوری را دلایل مشکلات عنوان می کند.

محمود احمدی نژاد، رییس دولت پیشین که گفت وگو ی زنده رییس جمهوری با مردم از دوره او آغاز شد، تنها با دو مجری گفت وگو می کرد؛ مراد عنادی و مرتضی حیدری. از پخش پشت صحنه گفتگوی احمدی نژاد و عنادی، مدت زمان طولانی نگذشته بود که اسفندیار رحیم مشایی در حاشیه برگزاری همایش بزرگ ایرانیان خارج از کشور سخنرانی کرد.

رسانه ها به انتشار بخش های مهم این سخنرانی یک و نیم ساعته بسنده کردند، روز بعد همه آنها یک نامه مشترک گرفتند. این نامه که از طرف دفتر رییس جمهوری برای رسانه ها ارسال شد؛ خواستار چاپ کامل سخنان مفصل رحیم مشایی در همایش ایرانیان خارج از کشور شده بود اما نکته مورد توجه برای همه، امضای این نامه بود؛ نامه با امضای مراد عنادی، مجری صداوسیما با عنوان «مدیرکل امور رسانه ها و پایگاه های اینترنتی دفتر رییس جمهوری برای همه ارسال شده بود.

عنادی پاداش خدمات خود را به دولت احمدی نژاد با کسب سمت گرفته بود. مرتضی حیدری مجری دوم در مصاحبه با احمدی نژاد هم در برنامه هایش نقدهای بسیاری را متوجه خود کرد. حیدری مصاحبه با رییس دولت را تبدیل به یک ژانر خاص کرد.

اگرچه در مصاحبه های احمدی نژاد همواره احتمال می رفت با توجه به عنوانش «گفتگوی صریح با رییس جمهوری در مورد مسایل روز، مصاحبه ای چالشی باشد، اما همواره به مونولوگ احمدی نژاد در مورد نکات دلخواهش تبدیل می شد و حیدری مصاحبه گر در برابر احمدی نژاد تنها به روخوانی از سوالات از پیش تعیین شده، بسنده می کرد، آن هم سوالاتی که به مذاق احمدی نژاد خوش می آمد، همان زمان یکی از مجریان صداوسیما در مصاحبه ای اعلام کرد: «مصاحبه کنندگان با رییس جمهوری توسط خود وی انتخاب می شوند و به همین علت امکان طرح سوال ثانویه وجود ندارد.

شاید به همین دلیل مرتضی حیدری هرگز وارد چالش با احمدی نژاد نشد و پس از روخوانی از روی هر سوال، با توضیحات عمدتا غیرقانع کننده احمدی نژاد سری از روی تایید تکان می داد و سراغ سوال بعدی می رفت و هیچ اصراری برای گرفتن پاسخی که مورد انتظار بود، نداشت. البته او همزمان مجری یک برنامه چالشی با عنوان «پایش بود که با سوالات تند و تیز از فعالان اقتصادی نقدهای گسترده ای به سیاست های اقتصادی دولت مطرح می کرد.

«انتخاب مصاحبه کننده از سوی رییس جمهوری آنچه گویی در زمان احمدی نژاد مرسوم بود امروز سبب شده تا رییس سازمان صداوسیما نامه ای به رییس شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما بنویسد مبنی بر اینکه «با توجه به اهمیت تاخیری که در شروع مصاحبه زنده تلویزیونی رییس جمهوری محترم پیش آمد، خواهشمند است در مورد انتخاب مجری توسط روسای محترم قوا و امتناع از پذیرش وظیفه قانونی و حرفه ای رسانه ملی اظهارنظر کنید.

پس از انتشار این نامه، بیژن نوباوه، عضو هیات رییسه شورای نظارت بر عملکرد صداوسیما گفت: جلسه ویژه این شورا به منظور بررسی نامه رییس رسانه ملی در مورد گفتگوی زنده تلویزیونی رییس جمهور، روز پنجشنبه لغو و به روز شنبه موکول شد. او افزود: جلسه ویژه شورای نظارت بر عملکرد صداوسیما به دلیل حضورنیافتن رحمانی فضلی، وزیر کشور که به عنوان یکی از نمایندگان دولت در جلسات شورا حضور می یابد، لغو شد چراکه او برای دیدار با مراجع به قم سفر کرده بود. مشی صداوسیما از آغاز دولت یازدهم تاکنون گلایه دولتی ها را در پی داشته است.

نخستین بار در اولین گفتگوی تلویزیونی رییس جمهوری با مردم به مناسبت گزارش صدروزه دولت روحانی گفت: «صداوسیما طوری با دولت رفتار می کند که با سال آخر دولت قبل اینگونه رفتار می کرد. هر چند او تاکید کرد که انتقاد بد نیست و راه برای هر انتقادی باز است اما پس از سفر استانی دولت به خوزستان، نوبخت، سخنگوی دولت از صدا و سیما گلایه کرد و گفت «متاسفانه این استقبال به خوبی به تصویر کشیده نشد.

هر چند، نوبخت روز گذشته در سفر به گیلان از صداوسیما به سبب پوشش رسانه ای مناسب تشکر کرد. اگرچه گفتگوی زنده تلویزیونی با مردم از زمان احمدی نژاد باب شد و او هر از چند گاهی روبه روی عنادی و حیدری می نشست اما برنامه تک گویی او بود.

در دوره محمد خاتمی، رییس دولت اصلاحات، صداوسیما تنها در طی هشت سال یک بار این فرصت را به خاتمی داد که او در اولین ماه های دوران ریاست جمهوری اش به تلویزیون بیاید و به طور زنده در گفتگوی تلویزیونی با مردم به سوالات آنان پاسخ گوید وگرنه در تمامی سال های بعد صداوسیما به عنوان یکی از منتقدان دولت اصلاحات تبدیل شد و بسیاری از دستاوردهای دولت در حد خبری کوتاه از نظر مردم می گذشت و حالا نوبت روحانی است که این تجربه را با صداوسیما تکرار کند.

وزرایش تبدیل به سوژه خنده برنامه های خبری می شوند و منتقدانش فرصت بسیاری برای تاختن به دولت تدبیر در صداوسیما دارند. اگر قرار به پخش سخنرانی رییس جمهوری باشد یا با تاخیر پخش می شود یا برنامه بدون اطلاع قبلی روی آنتن خواهد رفت. دومین نشست مشترک دولت و مجلس بدون اعلام قبلی به جای پخش مستند کابوس کرکس ها روی آنتن رفت.

یک ساعت و نیم تاخیر برای پخش زنده گفتگوی تلویزیونی رییس جمهوری با مردم نمونه دیگری از رفتار صداوسیما با دولت است؛ رفتاری که در دولت احمدی نژاد بسیار متفاوت بود پخش ساعت ها گزارش از دستاوردهای دولت یا پوشش سفرهای استانی بالاخره سبب شد تا قرابت احمدی نژاد با ضرغامی بیشتر نمایان شود رییس دولت پیشین هم در اقدامی شگفت انگیز برای تشکر از ضرغامی زمین 85هکتاری نمایشگاه بین المللی تهران را با ترک تمامی تشریفات به سازمان صداوسیما هدیه کرد.

اکنون آنطور که ابراهیم رییسی، معاون اول قوه قضاییه گفته است نامه ضرغامی امروز شنبه با حضور نمایندگان سه قوه مطرح و بررسی می شود. باید دید نتیجه چه خواهد بود؟

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: روزنامه شرق

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

بدون دیدگاه

 1. تو تلوزیون همیشه بی عدالتی بوده

 2. مجله اینترنتی پارسی وان

  سانسور کردن ما فقط دلیل بر اینه که سایت همیشه پابرجا بمونه و شما بتونید از خدمات سایت بهره ببرید
  والی تا الان چندین بار فیلتر شده بود

 3. مرسي زيكيل ؛خدايي داشتم ازت نااميد ميشدم؛اما جه عجب نظر اكثريت رو هم لحاظ كردي؛
  به هر حال اين هم سندي بر مردم …………………… برخي برسر راهه اصلاحات؛ سلام بر روحاني درود برخاتمي
  تروخدا اينوديكه سانسورنكن؛

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.