خانه » اخبار روز » اجتماعی » آتش نشانی: دو مرحوم مقصرند! / بغض خانواده جانباختگان ترکید

آتش نشانی: دو مرحوم مقصرند! / بغض خانواده جانباختگان ترکید

جلسه شورای شهر در حالی به پایان رسید، که خانواده جانباختگان خیابان جمهوری به امید جلسه آتی شورای شهر نشستند تا شاید مشخص شود که مقصر واقعی این حادثه کدام سازمان است. هر چند که از نظر آنها آتش نشانی قطعا مقصر است.

چهل و سومین جلسه شورای شهر تهران همراه بود با چشمان پر از اشک محسن پسر آذر حق نظری یکی از ۲ قربانی آتش سوزی خیابان جمهوری که دو هفته پیش در حادثه آتش سوزی ساختمان ۱۱۷ به همراه نسرین فروتن کشته شد.

آتش نشانی: دو مرحوم مقصرند! / بغض خانواده جانباختگان ترکید

چهل و سومین جلسه تلخ ترین جلسه علنی شورای شهر تهران در ۵ ماه فعالیت شورای چهارم است. جلسه ای که با حضور خانواده کشته شدگان خیابان جمهوری همراه بود. محسن به همراه دایی اش در صندلی ردیف انتهای شورا نشسته و به تصویر مادرش بر صفحه نمایش شورا نگاه می کرد. سید رضا خوشزاد، مدیرعامل سازمان آتش نشانی در گزارش خود تصاویر مربوط به لحظه مرگ آذر حق نظری را با نمای بسته نشان می دهد. تصویری درد آور از لحظه سقوط و مرگ مادری که در روز تعطیل در محیط کارش کشته می شود. محسن آرام و آهسته نگاه می کند و بغضش را آرام و بی صدا فرو می خورد.

خوشزاد: دو مرحوم مقصرند!

خوشزاد در گزارشی که برای تبرئه شدن آتش نشانی ارائه می دهد، چندبار به این عکس اشاره می کند و با اشاره گر لیزری که در دست دارد گاهی به آتش شعله ور اشاره می کند و گاهی نور را بر پیکر بی جان آذر هنگام سقوط قرار می دهد و تکرار می کند،«آتش نشانی مقصر نیست، ترس از خفگی و اضطراب از آتش آنها را به نمای ساختمان برد.» خوشزاد در گزارش عکسی از اتاقی را نمایش می دهد که هیچ نشانی از آتش در آن نیست. اتاقی که پر از چرخ های خیاطی است. او به چند سبد پلاستیکی قرمزرنگ در این اتاق اشاره می کند و معتقد است که اگر آتش به اینجا رسیده پس چرا این پلاستیک ها ذوب نشدند و تقصیر را بر گردن دو کشته شده این حادثه می اندازد. در اتاقی که خوشزاد نشان می دهد، نه اثری از آتش است و نه دودی که آن روز همه ساختمان را فرا گرفته بود.

محسن به این گزارش و آمار گوش می دهد به تصاویر نگاه می کند اما این حرف ها را قبول ندارد. این صحبت ها باعث نمی شود او قانع شود که لباس سیاه بر تن اش به دلیل ترس و اضطراب مادرش از مرگ است. مرگی که خوشزاد به صورت مستقیم خود کشته شدگان را در آن مقصر می داند و همچنان بر آن تاکید دارد.

برادر آذر حق نظری به همراه برادر نسرین فروتن نیز در جلسه حضور دارند. محمد حق نظری در گفت و گو با خبرنگار پیام نو می گوید «رئیس سازمان آتش نشانی ۴ روز بعد از مرگ عزیزان ما تسلیت گفت، بنابراین من گزارش او را قبول ندارم».

نباید خونشان پایمال شود

رضا حق نظری با بیان اینکه از شورا به دلیل پیگیری مستمر حادثه خیابان جمهوری ممنون است، تاکید کرد: «من اصلا حرف هایی که در اینجا گفته شد و گزارش که توسط مدیرعامل آتش نشانی ارائه شد را قبول ندارم. من خودم نظامی هستم. جانباز هستم ولی این شورا را خانه خودم می دانم. می خواهم این مشکل در شورا حل شود. مسئولان می دانند که بسیاری از رسانه های بیگانه در خانه من را زدند اما من پاسخی ندادم. گفتم این مشکل داخلی است و حل می شود. خدا کند که هیچ وقت این در به روی هیچ کس باز نشود.»

او از پیگیری اعضای شورا شهر تهران رضایت دارد و ادامه داد: «امیدوارم این جلسات نتیجه دهد و خون آنها پایمال نشود.»

او هم گزارش خوشزاد را قبول ندارد و می گوید« اینجا جای این صحبت ها نبود.»

او از لحظه مقاومت خواهرش بر نمای ساختمان می گوید و اینکه او ۴ دقیقه خود را به هر صورتی که شده نگه داشته اما آتش نشانی هیچ کاری برای او نکرده است. او در پاسخ به این سوال که شکایت آنها به جایی رسیده است، گفت: «شکایت ما در دادستانی شعبه۱۰ جنایی است. دادستانی تاکنون چیزی نگفته است. ما با احترام به نظر ریاست جمهوری منتظر نتیجه از نظر قضایی هستیم.»

بغض فروخورده محسن

محسن درباره لحظه ای که مادرش به او زنگ زد می گوید. بغضش ترکید؛ جملاتش را کوتاه بیان می کند تا غم درونش بر چشمش جاری نشود و به من می گوید: « با من تماس گرفت. از من کمک خواست. از من کمک خواست. اینجا آتش گرفته زود بیا. من متاسفانه دیر رسیدم. اگر زود می رسیدم خودم می رفتم زیرش و می گرفتمش. شاید دستش یا پاش می شکست. من نمی دانم این آتش نشان ها اینقدر از فداکاری خودشان می گویند چرا موقع سقوط مادرم ۵ یا ۶ نفرشان جمع نشدند تا مادرم را بگیرند. چرا این کارها را نکردند حرف آخرم این است.»

محسن تاکید می کند که این ماجرا را پیگیری می کند و می گوید: «آتش نشانی هر چقدر هم منکر کارهایش شود باید قبول کند که آن روز باید یک تشک با خود به صحنه می آورد. این را که قبول نمی کنند هیچ، چند روز بعد از حادثه شهرداری رفته و دو تا درخت در محل حادثه کاشته است که بگوید آنجا جایی برای تشک نبوده است. ببینید که آنها چقدر می خواهند صحنه جرم را پاک کنند.»

او می گوید:«آتش نشانی مسئول است و باید پاسخگو باشند تا این اتفاق برای مادران وخواهران دیگران تکرار نشود. امیدوارم همه دست به دست هم بدهند تا مقصران کشته شدن مادرم مشخص شوند. جالب اینجاست آتش نشانی می گوید که خودشان باعث شدند، سقوط کنند. آقای مسجد جامعی هم گفتند که تقصیر را به گردن این دو مرحوم نگذارید. هیچ وقت این کار را نکنید.»

مجید فروتن برادر نسرین فروتن دیگر جانباخته یکشنبه سیاه خیابان جمهوری می گوید:«جلسه امروز تکرار مکررات بود و زخم ما را تازه کرد. حرف های آتش نشانی را قبول ندارم. پر از دروغ بود.» وی می گوید:«زمانی که خواهرم افتاد ماموران آتش نشانی بودند اما امکانات نداشتند. آن روز همه در پنجره ها بودند و اگر کسی کنار پنجره نمی آمد، از دود خفه می شد.»

او می گوید:«آقای جدیدی فکر می کردند که اینجا تشک کشتی و باشگاه است که با شوخی و خنده درباره این حادثه حرف می زند. وقتی آقای دوستی گفتند که گزارش خوشزاد را یک ریال هم قبول ندارد دلم خنک شد و خوشحال شدم در شورا کسانی هستند که این ماجرا را پیگیری می کنند.»

جلسه شورای شهر امروز در حالی به پایان رسید، که خانواده جانباختگان خیابان جمهوری به امید جلسه آتی شورای شهر نشستند تا شاید مشخص شود که مقصر واقعی این حادثه کدام سازمان است. هر چند که از نظر آنها آتش نشانی قطعا مقصر است.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: پیام نو

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

بدون دیدگاه

  1. بر فرض مثال جانباختگان از ترس و اظطراب رفتن اونجا و سقوط کردن, چه معنی داره اینها وظیفه آتش نشانی هست که مدیریت کنه چنین مواردی رو.
    مرده شور وضعیت مملکت مون رو ببرم که همه اش تقصیرا رو میندازن گردن هم و آخرش هم هیچی به هیچی و حق اونایی که نباید پایمال میشه. حالم بهم میخوره هیچ کس مسولیت خطاهاشو قبول نمیکنه.

  2. خدا بیامرزدشون و یه صبر بزرگ هم به شما بده
    واقعا برای آتش نشانی متاسفم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *