خانه » کودک و والدین » تعلیم و تربیت » وقتی که کودکان دیر زبان باز می‌کند

وقتی که کودکان دیر زبان باز می‌کند

یک کارشناس گفتاردرمانی گفت: دیرزبانی یا در اصطلاح دیر زبان باز کردن به حالتی گفته می شود که کودک تا سن 3 سالگی نتواند به اندازه کودکان هم سن و سال خود صحبت کند، به عبارت دیگر حالتی است که دایره لغات کودک در 3 سالگی، در حدود 90 درصد کمتر از هم سن و سالان خود باشد.

پیمان زمانی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) -منطقه خوزستان- اظهار کرد: عوامل متعددی در بروز دیر زبانی کودکان وجود دارد که یکی از علل اصلی آن عقب ماندگی ذهنی است. این دلیل، عاملی بسیار مهم بین عوامل دیگر دیرزبانی است که والدین باید قبل از 3 سالگی متوجه شوند که کودک دچار دیر زبانی است یا نه؟ و اگر کودک دچار کم رشدی مهارت های حرکتی، شناختی و هوشی باشد، بهتر است برای تست به پزشک مراجعه شود.

وی ادامه داد: کم شنوایی نیز می تواند عامل دیگر در دیرزبانی کودک باشد. گاه کودک از لحاظ ذهنی و هوشی در سطح خوبی است ولی به دلیل این که مشکلات شنوایی دارد و خانواده از کودک خود غافل بوده اند، کودک نمی تواند گفتار دیگران را به درستی گوش دهد و در نتیجه، دیرتر از حد معمول زبان باز می کند.

این کارشناس گفتاردرمانی افزود: موارد دیگری نیز می تواند در دیر زبانی سهم داشته باشند ولی کمتر اتفاق می افتند؛ صرع و تشنج موجب می شود فعالیت مغزی به یک باره تخلیه شود و در این حالت، اطلاعات حافظه کودک خالی می شود، همچنین داروهایی که برای کنترل صرع و تشنج برای بیمار تجویز می شود، فعالیت مغز را کاهش می دهند و در نتیجه، یادگیری کودک کاهش می یابد و صحبت کردن کودک در این حالت به تاخیر می افتد.

زمانی گفت: مشکلات روانپزشکی و در عمده ترین نمونه، اوتیسم نیز از دلایل دیرزبانی هستند. از علامت های اصلی وجود یک بیماری روانپزشکی در کودک، صحبت نکردن است، کودک در چند کلمه محدود باقی می ماند و به صورت مرتب همان چند کلمه را تکرار می کند.

وی بیان کرد: اگر عوامل پزشکی را جداگانه مطالعه کنیم در واقع هیچ علت مشخصی برای دیر زبانی پیدا نمی شود و تنها یک حالت شایع است.

این کارشناس گفتاردرمانی درباره تفاوت دیر زبانی و لکنت زبان توضیح داد: لکنت زبان، طیف دیگری از اختلالات صحبت کردن است. در اختلال لکنت زبان کودک صحبت می کند ولی نمی تواند کلمات را به درستی بیان کند. کلمات را تکرار می کند، روی کلمات گیر می کند یا بعضی از کلمات را با فشار آوردن و با تلاش زیاد بیان می کند.

زمانی درباره علت دیرزبانی در کودکان عنوان کرد: مشکلاتی که در زمان بارداری به وجود می آیند مانند مسمومیت دوران بارداری، دیابت، فشار خون مادر، ضربه هایی که به شکم مادر باردار وارد می شوند یا کمبود اکسیژن در هنگام زایمان روی سیستم مغزی کودک اثر مستقیم می گذارد و برای کنترل این آثار، باید به پزشک متخصص مراجعه شود.

وی با بیان این که قطعی نیست که دیرزبانی جنبه ارثی دارد یا نه، گفت: معمولا و به طور طبیعی، پسرها نسبت به دخترها کمی دیرتر شروع به حرف زدن می کنند و در واقع، در دیرزبانی روابط ژنتیکی کمتر مشاهده شده است.

این کارشناس گفتاردرمانی یادآور شد: والدین هنگامی که مشاهده کنند کودکشان نسبت به هم سن و سالان خود کمتر صحبت می کند و دایره لغات کمتری دارد، بهتر است به پزشک مراجعه کنند.

زمانی بیان کرد: والدین باید با کودکان دیر زبان خود بازی های کلامی داشته باشند و از شعرخوانی های ساده استفاده کنند، فرصت صحبت کردن به کودک بدهند، در هنگام صحبت کردن کودک به او نگاه و توجه کنند، قصه های کوتاه و ساده برای کودک تعریف کرده و در هنگام حرف زدن او را مجبور به تکرار یک کلمه نکنند زیرا در این حالت، کودک دچار هیجان و فشار خواهد شد.

وی با بیان این که برای پیشگیری از دیرزبانی، والدین باید با کودکان خود صحبت و بازی کنند، تصریح کرد: ممکن است دلیل دیر زبانی، هیچ کدام از عوامل عقب ماندگی نباشد. گاه کودکان والدین شاغل نیز دچار دیرزبانی می شوند که در این حالت والدین باید بیشتر به کودکان خود توجه کرده و کودک را از شنیدن و گفتن محروم نکنند.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: شهرزاد

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

شکستگی استخوان در کودک

شکستگی استخوان در کودک و کمک های اولیه

حوادث اغلب منجر به پیدایش زخم و یا شکستگی استخوان در کودک میگردند. این زخمها گاهی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.