خانه » روانشناسی » برای زندگی بهتر » خانه تکانی این بار دل ها

خانه تکانی این بار دل ها

صدای پای بهار می آید؛ صدای تغییر، آب شدن تدریجی برف ها، نغمه ی گوش نواز جویبارهای کوچک و پیچ درپیچ، ترنم دلچسب آواز روح بخش پرندگانی که از لانه های شان بیرون زده اند یا از سفری طولانی به مأمن سال پیش خود بازگشته اند؛ همه چیز در حال دگرگونی ست. انسان، طبیعت، کائنات و چه انتخاب زیبایی برای نو شدن سال و تغییر و تحول سال در بهترین زمان ممکن؛ آن جا که منجمین هم انگشت به دهان مانده اند، تنها از ایرانیان هنرمند و دانش محور برمی آمده است و …

هرجا که این روزها قدم می گذاری، زمزمه ی نو شدن و جابه جایی می شنوی. بهار همه را به حرکت، جنبش و تحرک وادار می سازد و…

و در این میان، خیلی از مادرها و اعضای خانه، کلمه ای را یا بهتر بگوییم عبارتی را مدام تکرار می کنند؛ «خانه تکانی!» مراسمی ست برای خود که گاه روزها و ساعت های متمادی، وقت و انرژی را باید صرف آن نمود؛ رسم و عملی زیبا، پسندیده و دوست داشتنی با تمام مشقات و زحماتی که به همراه دارد.

خانه تکانی، از شستن و تمیزکردن شروع می شود و تا بازسازی و تغییر دکوراسیون و… ادامه می یابد اما امسال بیاییم یک خانه تکانی به خانه تکانی های هر ساله ی خود اضافه نماییم؛ یک خانه تکانی که روح و روان خسته ی ما را پس از یک سال به طرز معجزه آسایی متغیر و دوست داشتنی نماید. این خانه تکانی برخلاف خانه تکانی های دیگر، نه زحمت دارد و نه نیاز به مادیات! انتظار کمک از هیچ کس هم نخواهی داشت. اصلاً به تنهایی، هر انسانی قادر به انجام آن خواهد بود.

در این بهار می خواهیم دانسته و نه از روی احساس و چشم وهم چشمی، دست به یک خانه تکانی اساسی بزنیم؛ خانه تکانی از نوع شخصی و منحصربه فرد. خانه تکانی، آن هم از ریشه و اساس. می خواهیم در این خانه تکانی، همه چیز را دچار تغییر نماییم اما تغییر نگرش و دیدگاه.

در آستانه ی بهاری دیگر، به خود بیاییم و نیک و عمیق بیندیشیم، به گذشته ها برگردیم، ناراحتی ها، بغض ها و کینه ها، کمبودهای عاطفی و نابسامانی های روحی، همه و همه را در مقابل دیدگان خود قرار دهیم و ببینیم چه چیزهایی خانه ی دل را به مکانی تلخ و سرد مبدل ساخته است؟ خانه ی دل باید ساده باشد، صمیمی و آرام، خالی از انواع بغض ها و کینه ها و سرشار از محبت ها و دوست داشتن ها. خانه ی دل باید صاف باشد و صیقلی، گرم باشد و مهربان و درنهایت، خانه ی دل باید زیباترین و بانشاط ترین جلوه های بصری و معنوی را دارا باشد. پس در این بهار دل انگیز، هیچ کجا برای خانه تکانی، مناسب تر و واجب تر از دل نیست.

– دستور اول در خانه تکانی دل ها، بیرون ریختن تمامی ناب سامانی ها، خاطرات بد و آزاردهنده و ناراحتی هایی ست که سالیان سال است آن را در دل نگاه داشته ایم. پاک کردن دل از بغض ها، حسدها، کینه ها و ناملایمات، نباید وقت زیادی از ما را به خود اختصاص دهد. کارهای بسیار زیادی ست که باید در آستانه ی بهار دل انگیز انجام پذیرید و «خانه تکانی دل ها» تنها یکی از آن هاست.

به گوشه گوشه ی دل سر می زنیم، پلیدی ها را با هوشیاری، هر کجایی که خود را پنهان نموده باشند، می یابیم و آن ها را با معجونی از لبخند، مهربانی و بخشش، از دل بیرون می رانیم. این خانه تکانی، کار چندان سختی نیست و باید در عین ظرافت و دقت، به سرعت انجام پذیرد. تمام جغرافیای دل را باید جست، سر زد و از درونیات آن باخبر شد. از امسال، دیگر دل ها جایی برای نگاه داشتن بدی ها و ناراستی ها نیست.

خانه تکانی را از بیرون راندن ها شروع کردیم و حالا نوبت جابه جایی ها و تغییرات وسیع و اساسی ست! خانه تکانی دل با بیرون راندن تمامی بدی ها و جایگزین نمودن هر آن چه نام و نشانی از خوبی ها دارد، به انتهای خود نزدیک می شود و با چند جابه جایی کوچک، دست کم برای یک سال آینده، دل را از گزند پلیدی ها رهایی می بخشیم.

یادمان باشد خانه ای زیبا و دوست داشتنی ست که صاحب خانه اش دلی پاک، مهربان، آرام و خالی از تمامی بدی ها داشته باشد. هیچ گاه نباید از یاد برد نوبتی هم اگر باشد، امسال نوبت خانه تکانی دل هاست! خانه هرچند زیبا، خانه هرچند خوش آب ورنگ و خانه هرچند شیک و مجلل، وقتی زندگی در آن لطف دارد که ساکنانی داشته باشد با دل هایی مهربان و خالی از تمامی بدی ها. برای لذت بردن از خانه ای که در آن روزگار می گذرانیم، امسال پیش از خانه تکانی، به سراغ دل های مان برویم و خانه تکانی را از دل های مان آغاز نماییم که مهم تر از خانه تکانی نوروزی، خانه تکانی دل هاست. عید شادمانگی ها و شادی آفرینی ها مبارک.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: سیمرغ

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

مارک زاکر برگ

10 نصیحت از مارک زاکر برگ موسس و مدیر فیس بوک

مارک زاکر برگ یکی از جوان ترین میلیونرهای جهان و موسس فیس بوک است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.