خانه » اخبار روز » باز هم سهل انگاری آتش نشانی مرگ تلخ 2 زن در دود و آتش کارگاه

باز هم سهل انگاری آتش نشانی مرگ تلخ 2 زن در دود و آتش کارگاه

تانکر خالی آب آتش نشانی و تجهیز نبودن آنان به وسایل نجات در صحنه دود و آتش کارگاهی در جاجرود 2 زن را به کام مرگ فرو برد.

این دو زن 35 و 54 ساله در میان بهت و حیرت شاهدان و آتش نشانان تسلیم سرنوشت شوم خود شدند. این حادثه مرگبار روز 6 اسفندماه سال جاری در حالی رخ داد که اهالی و مغازه داران از آتش نشانی جاجرود درخواست کمک کرده بودند اما تانکر آب آتش نشانی جاجرورد خالی از آب بود و هیچ تجهیزاتی نیز برای عملیات مهار آتش و نجات یک مرد و دو زن گرفتار در شعله های آتش نداشتند.

مردم حیرت زده از شرایط آتش نشانان خودشان دست به کار شدند و با بیش از 20کپسول آتش نشانی در صدد خاموش کردن آتش برآمدند بلکه بتوانند دو زن و یک مرد گرفتار در آتش یک کارگاه تولیدی حوله را نجات دهند. باور کردن این که در کمتر از 36 روز دو حادثه مشابه رخ دهد و به خاطر ضعف در عملکرد آتش نشانی دو زن در خیابان جمهوری و دو زن دیگر در یک تولیدی حوله در کوچه پارسه حوالی جاجرود به کام مرگ روند سخت و دردناک است.

جالب این که پایگاه جدید آتش نشانی و مرکز اورژانس جاجرود تنها 800 متر با محل آتش سوزی فاصله داشته است، با این حال یک دستگاه تانکر آتش نشانی و یک آمبولانس اورژانس با 33 دقیقه تأخیر و بدون تجهیزات در محل حادثه حضور یافتند و امدادگران وقتی دیدند تجهیزاتشان قابلیت مهار آتش را ندارد از دیگر جایگاه های آتش نشانی کمک خواستند و در حالی که زمان با سرعت سپری می شد پس از 10 دقیقه دو تانکر آتش نشانی به محل حادثه اعزام شد و این در حالی بود که بررسی های میدانی نشان داد کار از کار گذشته است.

حیدر فتاحی، دادستان عمومی و انقلاب شهر جدید پردیس در مصاحبه اختصاصی به شوک گفت: حادثه ساعت 8 و 20 دقیقه صبح روز سه شنبه 6 اسفندماه سال جاری در یک کارگاه تولیدی حوله در بلوار سد لتیان، ابتدای جاده جاجرود، خیابان پارسیان، کوچه پارسه رخ داد.

وی افزود: در این حادثه دلخراش بلافاصله پلیس در محل حاضر شد و با کنترل اوضاع بر نوع عملکرد سازمان های مسئول نظارت داشت. متأسفانه در این آتش سوزی دو زن و یک مرد گرفتار آتش شدند که دو زن به نام های «مریم فیروزی» 35 ساله و «خدیجه میرزایی» 54 ساله به علت سوختگی و دود گرفتگی جان خود را از دست دادند و تنها مرد که سرکارگر بوده و «مجتبی یعقوبی» نام دارد به دلیل شدت جراحات و سوختگی توسط امدادگران با یک بالگرد به یکی از بیمارستان های تهران انتقال یافت و تحت درمان قرار گرفت.

دادستان عمومی و انقلاب شهر پردیس خاطرنشان کرد: براساس تحقیقات نیروی پلیس، عوامل آتش نشانی که با تأخیر و بدون تجهیزات اولیه در محل حادثه حضور یافته اند حتی در نخستین دقایق تجهیزات ویژه خاموش کردن آتش را در اختیار نداشتند.

دادستان فتاحی افزود: با توجه به ماهیت ماجرا و نوع گزارشی که دریافت کردم بلافاصله در روز حادثه در محل آتش سوزی حضور یافتم و پس از مشاهده آتش سوزی دستور های لازم قضایی مبنی بر بازداشت کارفرما صادر شد.

دادستان شهر پردیس گفت: پس از جمع آوری این اطلاعات ومشاهدات، مسئولان دو آتش نشانی جاجرود و پردیس به دادسرا احضار و تفهیم اتهام شدند که قرار قانونی صادر شد و آنان با سپردن وثیقه آزاد شدند ودر حال حاضر در مراحل تحقیقاتی در دستور کار بیشتر و تخصصی قرار گرفته است.

وی افزود: در تحقیقات ابتدایی کارشناسان مشخص شد در این کارگاه از بخاری نفتی استفاده می شد که دلیل اصلی آتش سوزی، قرار گرفتن بخاری در آشپزخانه کارگاه و گرمای بیش از حد در این مکان و انفجار بخاری و سرایت آتش به پارچه و حوله بوده است. فتاحی یادآور شد: این کارگاه، کاربری تولیدی و مجوز تولیدی حوله را نیز نداشته است، با این حال اگر آتش نشانان زودتر و با تجهیزات کامل در محل سانحه آتش سوزی حضور داشتند حتماً این کارگران نان آور در کنار خانواده هایشان بودند و ما شاهد این حادثه غم انگیز و دلخراش نبودیم. در حال حاضر، پرونده این حادثه برای شناسایی و مجازات مقصران در شعبه سوم دادیاری به سرپرستی قاضی کیانی در حال رسیدگی است.

شاهدان عینی آتش سوزی چه گفتند؟

«هدهدی» صاحب یک تولیدی مبل که شاهد این آتش سوزی مرگبار بود به خبرنگار شوک گفت: حدود ساعت 8 و 20 دقیقه صبح بود، وقتی دیدم دود از این تولیدی بیرون زده و فریادهای کمک خواهی دو زن و یک مرد کارگر را شنیدم بی درنگ بیرون دویدم. آنها در میان آتش و دود گرفتار شده بودند. سعی کردیم در را بشکنیم ولی نتوانستیم، با آتش نشانی تماس گرفتیم و درخواست

کمک کردیم اما خبری از آتش نشانی نشد! در این هنگام سرکارگر بخاری نفتی را با شعله هایش بیرون آورد و دوباره به محل آتش سوزی برگشت. یک خودروی پژو نقره ای رنگ داخل این کارگاه 200متری پارک شده بود و هر لحظه ممکن بود این خودرو نیز آتش بگیرد و یک انفجار رخ دهد. همه تلاش کردیم خودرو را بیرون آوردیم اما راهی برای نجات دو زن پیدا نکردیم، متأسفانه پس از 30 دقیقه فقط یک تانکر آتش نشانی و پس از آن یک آمبولانس آمد.

آن ها فقط نظاره گر بودند، نمی دانم چرا کاری نمی کردند! متوجه شدم هیچ تجهیزاتی با خود همراه ندارند و می ترسیدند داخل این کارگاه بزرگ شوند، اورژانس هم تماشاچی بود.

دوباره با آتش نشانی تماس گرفتیم. در حالی که چند ماه قبل 800 متر آن طرف تر یک آتش نشانی افتتاح شده بود. آنها در پاسخ ما گفتند تانکرها خالی از آب هستند و هیچ امکاناتی ندارند! دوباره تماس گرفتیم و پس از 10 دقیقه دوتانکر آتش نشانی که می گفتند از شهر پردیس آمده اند، شروع به کار کردند.

وی افزود: گروه دوم بهتر عمل کردند و حتی شاهد آن بودیم که یکی از آتش نشانان با جسارت به میان آتش زد اما دیگر صدای فریاد کمک به گوش نمی رسید. منقلب شده بودم، اشک در چشم هایم حلقه زده بود. آن مأمور شجاع دو زن را بیرون آورد و شروع کرد به عملیات احیا، ولی کار از کار گذشته بود و اورژانسی ها تنها نظاره گر این عملیات بودند.

برادر دیگر «هدهدی» صاحب تولیدی مبل گفت: اورژانس و عوامل آن از ما تقاضای 10 قالب کره کردند تا تنها مرد باقی مانده در آتش سوزی را مداوا کنند. وی سوخته بود، پس از مدتی یک بالگرد به محل آمد و آن مرد نیمه سوخته را با خود به بیمارستان برد.

«بهادری» 30 ساله یکی از کارگرهای تولیدی گفت: من شاهده ماجرا بودم، تانکر اولی آب کمی داشت! مأموران لباس ضد حریق نداشتند که وارد آتش شوند. جالب این بود که حتی کپسول اکسیژن هم نداشتند! باید درنظر بگیریم حدود 35 دقیقه طول کشید نخستین تانکر آتش نشانی آن هم با تأخیر بسیار در صحنه حادثه حاضر شد، گروه دوم که از شهر پردیس آمده بودند تنها 15 دقیقه پس از اعزام تانکر اولی به محل حادثه رسیدند. یعنی حدود 50 دقیقه زمان برد تا همه آتش نشانان حضور یابند! باید بگویم آتش نشانان هیچ تجهیزاتی همراه نداشتند!

«سخایی» 42 ساله که صاحب یک کارگاه تولیدی رنگ چوب است، گفت: آتش نشانان خیلی دیر در محل حادثه حضور یافتند، آنها حتی تجهیزات اولیه نداشتند. به نظرم این حادثه هم مانند خیابان جمهوری بود. لحظه های سخت و ناراحت کننده ای بود. ماشاهد فریادکمک بودیم، شاهد دو مرگ دلخراش که حتی تا امروز روح و روانم را عذاب می دهد.

«پارساپور» جوان 29 ساله که وی نیز یک تولیدی مبل دارد، گفت: وقتی روز حادثه متوجه شدیم سه انسان در میان دود و آتش هستند همه کارگاه و مغازه دارها کار را تعطیل کردیم و به سوی آتش دویدیم، بیش از 10 کپسول آتش نشانی را برای نجات آنها به کار گرفتیم.

صدای جیغ زنان هنوز در گوشم می پیچد، صداها به آرامی خاموش شدند اما آتش و دود خاموش شدنی نبودند. آتش نشانی واقعاً بد عمل کرد، دیر آمد و هیچ امکاناتی نداشت و حتی جرأت نمی کردند کاری کنند! ولی ما با هیچ امکاناتی داخل کارگاه شعله های آتش و آتش جهنم رفتیم، کاری از دستمان بر نمی آمد. با این حال وقتی گروه دوم آتش نشانی با دو ماشین بزرگ آمدند، مأموران خود را به آب و آتش زدند ولی دیگر فایده ای نداشت. حتی پس از بیرون آوردن آن دو زن، یک کپسول اکسیژن هم نبود که ریه های این دو زن بیچاره را تخلیه کنند!

«الله بخش» جوان 16 ساله و کارگر یکی از کارگاه ها گفت: ما شاهد این فاجعه بودیم، آتش نشانی دیر آمد و هیچ کاری نکرد! حتی اورژانس آتش نشانی که با این حادثه 800 متر فاصله دارد نیز دیر آمد. نمی دانم چرا این ماجرای تلخ هر از گاهی در تهران رخ می دهد!

بنا بر این گزارش در حادثه مشابه دیگری که در خیابان جمهوری رخ داد دو زن کارگر کشته شدند که پرونده در حال رسیدگی قضایی است.

گردآوری: گروه خبری مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: روزنامه ایران

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

بدون دیدگاه

  1. Masolin bayad khejalat bekeshand ma andazeye jahan sewomih ham amkanat nadarim! Moteasefam

  2. وباز تاسف وباز مرگ دو زن .وهمچنان ادامه دارد….خدا رحمتشون کنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.