خانه » کودک و والدین » دانستنیهای کودکان » شکایت های معمول کودکان و راه‌های پاسخ به ‌آن‌ها

شکایت های معمول کودکان و راه‌های پاسخ به ‌آن‌ها

معمولاً پدر و مادرها با شکایت هایی از سوی کودکان شان مواجه می شوند که آ نها را در طول روز بارها و بارها شنیده اند. این شکایت ها برای پدر و مادرها جدید نیست. به همین دلیل پس از مدتی، بیان این شکایت ها از سوی کودک به مسئله ای روزمره در خانه تبدیل می شود و پدر و مادر توجه خود را به این مسئله از دست می دهند، اما این شکایت ها هیچ وقت تمام نمی شوند و کودک همواره آ ن ها را بر زبان می آورد. ممکن است با تغییر سن کودک، این شکایت ها تغییر شکل یابند. آن چه در زیر می خوانید، یادآوری لزوم توجه پدر و مادرها به شکایت های همیشگی کودکان و چگونگی برخورد با آن هاست.

این حق من نیست

فرض کنید کودک چهارساله خود را به دلیل این که وقت خواب شب اش فرا رسیده، از دیدن قسمت آخر برنامه مورد علاقه اش محروم کرده اید. کودک می گوید: “این منصفانه نیست. قسمت آخر است.” بعد کودک دستانش را باز می کند و پا به زمین می کوبد. می رود و برمی گردد و باز می گوید: “مامان این منصفانه نیست.” در این موارد، برخی قاطعانه برخورد می کنند. می گویند: “یا تلویزیون را خاموش می کنی و می روی می خوابی یا برای یک هفته از دیدن تلویزیون محروم می شوی.”

راه بهتر چیست؟

سعی کنید به طور غیر مستقیم به کودک بفهمانید که بعضی وقت ها باید کاری را که دوست ندارد، انجام دهد. مثلاً به کودک تان بگویید: بابایی هم وقتی کوچک بود، دوست نداشت برود مدرسه، اما برای این که با سواد بشود، مجبور بود برود مدرسه. چون باسواد بودن خیلی خوب است. به کودک بفهمانید که حتی بزرگتر ها هم بعضی وقت ها دوست ندارد کاری را انجام دهند، اما مجبور می شوند که آن را انجام دهند. با این روش خواهید دید که کودک تان نگاهی محبت آموز به شما خواهد انداخت و مستقیم به اتاق خوابش رفت.

خودم بلدم. تو چی کار داری؟

فرض کنید کودک تان دوست دارد همه کارها را خودش انجام دهد. یک روز می خواهید بروید سفر. کودک تان را روی صندلی عقب می نشانید و سعی می کنید خودتان کمربندش را ببندید. کودک سه ساله رو به شما می کند و می گوید: “خودم بلدم. تو چی کار داری؟” راه حل این مسئله این نیست که به کودک تان بگویید زبان دراز است.

راه بهتر چیست؟

به عنوان یک پدر و مادر باید یاد بگیرید که کلمات کودک تان شما را آزرده نکند. باید درک کنید که چه مفهومی در پس این کلمات نهفته است و منظور کودک چه بوده است. باید به این فکر کنید که کودک می خواهد چه بگوید و شما چه طور می توانید به او کمک کنید. در مورد کودک سه ساله مثال بالا، شاید اگر پدر و مادر کمی خونسردی خود را حفظ کنند، بفهمند که تمام چیزی که این بچه سه ساله می خواهد، احساس کنترل بیشتر بر اطرافش است. وقتی مادر به او اجازه می دهد، کودک نشان می دهد که راحت تر همکاری می کند.

همین حالا می خواهم

مادر درحال درست کردن شام بود. دخترش آمد و از او یک کلوچه خواست. مادر رو به کودک کرد و گفت: بعد از شام می اوانی چای و کلوچه بخوری. دخترک دستانش را مشت کرد و گفت: ولی من همین حالا کلوچه می خواهم. هیچ کدام از دلایل مادر، دخترک را قانع نکرد و او دوباره و دوباره اصرار کرد. مادر که از شنیدن جمله همین حالا می خواهم خسته شده بود، سرانجام تسلیم شد و به کودک یک کلوچه داد.

راه بهتر چیست؟

در این مواقع می توانید به کودک بگویید که اگر حالا به او یک کلوچه بدهید، فردا شب وقتی همه در حال خوردن کلوچه هستند، به او کلوچه ای نخواهید داد. اگر چند بار این روش را امتحان کنید، می بینید که کودک تان حرف شما را می پذیرد.

از تو بدم می آید

اطمینان داشته باشید که شما نخستین مادر یا پدری نیستید که از شنیدن این جمله از دهان کودک تان رنجیده خاطر شده اید. حتی برخی از بچه ها می گویند این مادرشان را دوست ندارند و مادر دیگری می خواهند. مادری این جمله را از دهان بچه اش شنید و به او گفت: امشب خوب بخواب و لذت ببر؛ چون فردا یک مامان تازه برایت پیدا می کنم و تو می توانی از فردا با او زندگی کنی. البته بدون اسباب بازی ها

راه بهتر چیست؟

بیشتر روان شناسان کودک به والدین توصیه می کنند از حرف های کودکان، برداشت شخصی نکنند و این حرف ها را به اصطلاح، به خودشان نگیرند. بچه ها این حرف ها را زمانی که عصبانی و خسته هستند، بر زبان می آوردند. این حرف ها به این معنی نیست که شما والدین بدی هستید. از آن جایی که بچه های زیر 9 سال هرچه در ذهن دارند، بر زبان می آورند، تاثیر روانی این کلمات را درک نمی کنند. بنابراین تنها راه حل شما این است که این حرف ها را به خود نگیرید.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: شهرزاد

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

سوختگی کودک

سوختگی کودک و کمکهای اولیه

سوختگی کودک عبارتست از آسیب بافت در نتیجه تاثیر حرارت، الکتریسیته، اشعه و عوامل شیمیایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *