خانه » اخبار روز » منشاء نور ناشناخته در مریخ +عکس

منشاء نور ناشناخته در مریخ +عکس

به گفته ی اخترشناسان دو عکسی که کنجکاوی از این منطقه به ثبت رسانده، در ساعتی مشابه از روز به ثبت رسیده، از این رو احتمال اینکه این لکه، بازتاب نور خورشید روی سطح یک سنگ باشد بسیار زیاد است.

کاوشگر کنجکاوی ناسا باری دیگر با ثبت تصویری جنجالی از سیاره خالی از سکنه مریخ، توجه رسانه های جهان را به سوی این سیاره جلب کرده است.

منشاء نور ناشناخته در مریخ +عکس

این عکس که توسط مریخ نورد کنجکاوی گرفته شده ، یک نور با منشا ناشناخته را در فاصله دور نشان می دهد

کاوشگر کنجکاوی ناسا که بارها با ارسال تصاویر گیج کننده از سیاره مریخ، بازار شایعات را در فضای رسانه ها، به ویژه رسانه های آنلاین داغ کرده است، باری دیگر تصویری به ثبت رسانده که در آن می توان انعکاس نوری را در دوردست مشاهده کرد.

گویی کسی به عمد درحال بازتاب دادن نور خورشید به سوی دوربین کنجکاوی است. ناسا دلیل این پدیده عجیب در این تصویر جدید را بازتاب نور خورشید روی سطح صیقلی یک سنگ می داند.

به گفته متخصصان پروژه کنجکاوی، دو عکسی که کنجکاوی از این منطقه به ثبت رسانده، در ساعتی مشابه از روز به ثبت رسیده، از این رو احتمال اینکه این لکه، بازتاب نور خورشید روی سطح یک سنگ باشد بسیار زیاد است. به گفته جاستین ماکی، در تمامی این تصاویر موقعیت خورشید نسبت به کاوشگر ثابت بوده و در غرب-شمال غرب کاوشگر قرار داشته و زوایه آن با سطح سیاره بسیار کم بوده است.

توضیح دیگر ناسا این است که احتمالا این نور از میان حفره ای درون یک تکه سنگ روی لنز دوربین کنجکاوی متمرکز شده است. باوجود اینکه این بازتاب نور در دو تصویر که در دو روز متفاوت از منطقه گرفته شده، دیده می شود.

متخصصان ناسا بر این باورند که این نقطه درخشان هیچ ارتباطی با ساکنان احتمالی مریخ ندارد و این تصویر که در روز سوم آوریل به ثبت رسیده اولین بار مورد توجه یک انجمن جستجوی حیات بیگانه قرار گرفت و به تدریج در میان رسانه ها پخش شد و در تمامی آنها تاکید شده بود که این نقطه درخشان منبعی مصنوعی دارد.

منشاء نور ناشناخته در مریخ +عکس

در این تصویر متحرک هم لحظه درخشش ناگهانی نوری که منشاء ناشناخته دارد را مشاهده می کنید.

به گفته ی کارشناسان رقیق بودن اتمسفر مریخ به این معنا است که ذرات پرانرژی پرتوهایی که به پرتوهای کیهانی شهرت دارند و برخلاف زمین به صورت کامل توسط اتمسفر جذب نمی شوند و ممکن است بخشی از آنها توسط سطوح مختلف بازتابانده شوند و این مستقیما روی سطحی با حساسیت، بالا ، مانند تراشه CCD دوربین عکاسی اثربگذارند.

در این صورت احتمال وجود دارد که این نقطه درخشان اصلا نور نباشد، بلکه بخشی از پرتوهای کیهانی باشد که در زمان عکسبرداری وارد لنز دوربین NAVCAM کاوشگر شده است.

به گفته اخترشناسان برخورد پرتوهای کیهانی با CCD دوربین کنجکاوی باعث افزایش بارالکتریکی آن شده و نقطه ای درخشان را از خود به جا گذاشته است. این پدیده در تصاویر نجومی بسیار رواج دارد، زیرا دوربین های فضایی در برابر پرتوهای کیهانی و خورشیدی محافظ قدرتمندی ندارند، از این رو است که در بسیاری از تصاویر خام و ویرایش نشده که از خورشید به ثبت می رسند، می توان لکه های درخشان زیادی را مشاهده کرد.

در بسیاری از تصاویر زاویه این لکه های درخشان به گونه ای است که می توان به راحتی هویت آن را تشخیص داد، اما در این تصویر، از آنجایی که موقعیت لکه درست در میان خط افق مریخی قرار گرفته، خطای دید ایجاد شده و بسیاری را به اشتباه انداخته است.

گردآوری: گروه خبری مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: باشگاه خبرنگاران

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

جوان ماندن

راز چگونه جوان ماندن با استفاده از ورزش ها

در این مطلب از مجله اینترنتی پارسی وان درباره ورزش و رابطه ان با جوان …

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.