خانه » آرایش و زیبایی » بخور پوست، آری یا نه

بخور پوست، آری یا نه

skinnکمتر پیش می آید که متخصص پوست، بخور پوستی را توصیه کند اما در بسیاری از موارد، افرادی که بخورها و ماسک های مختلف گیاهی را امتحان مي کنند، بسیار راضی هستند. به نظر مي رسد اگرچه این اعمال به ظاهر ساده و پیش پا افتاده در متون درسی آکادمیک تخصصي پوست وجود ندارند اما با توجه به علاقه افراد به استفاده از این اعمال ساده و گاهی اوقات مفید، حداقل مي توان گفت بخور و ماسک های مختلف تا زمانی که برای فرد مشکلات حساسیتی مانند خارش، تورم و التهاب ایجاد نکند، قابل توصیه است. بخور مي تواند باعث شادابی موقت پوست شود. تمیز کردن پوست با استفاده از بخار به زمان رومی ها برمی گردد.

فایده های بخور پوستی

بخار دادن به پوست صورت، فواید متعددی دارد؛ از جمله، باز کردن منافذ پوست و در نتیجه، نفوذ بهتر داروها و كرم های درمانی از طریق پوست، پاک کردن سلول های مرده پوست، تسریع جریان خون پوست و فراهم آوردن امکان پاک سازی دانه های سرسیاه  و سرسفید.

بخار دادن (بخور) به صورت را مي توان هفته ای یک بار انجام داد و پس از آن، از ماسک صورت (آماده یا تهیه شده از مواد طبیعی توسط خود فرد) استفاده کرد. به طور کلی، افراد مي توانند به دو صورت از بخور استفاده کنند؛ یکی این که صورت خود را در برابر یک منبع مولد بخار قرار دهند (که این بخار مي تواند گرم یا سرد باشد) و پس از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه تماس پوست صورت با بخار، با آب سرد صورت را بشویند تا منافذ بازشده پوست بسته شود. سپس از یک کرم مرطوب کننده یا یک ماسک صورت استفاده کنند.

در روش دوم، فرد حوله ای را که در آب گرم غوطه ور شده است، روی صورت خود قرار مي دهد و پس از سرد شدن حوله، آن را برمی دارد. این کار باید ۵ تا ۱۰ مرتبه تکرار شود. سپس مجددا با آب سرد، صورت خود را آبکشی و از مرطوب کننده یا ماسک صورت استفاده شود. در هر کدام از اين روش ها فرد باید مراقب باشد تا پوست حساس صورت دچار سوختگی، با بخار یا حوله گرم نشود. توصیه مي کنیم اگر پوست حساسی دارید یا دچار بیماری های عفونی فعال پوستی مانند تبخال یا زرد زخم هستید، از بخور دادن پوست صورت تان صرف نظر و به توصیه های پزشک و متخصص پوست تان توجه کنید.

افرادی که پوست خشکی دارند، اگر بعد از بخور، بلافاصله از مرطوب کننده استفاده نکنند، پوست شان بیش از حد خشک مي شود. اگر فردي سابقه آلرژی به گیاه خاصی دارد، واضح است که از بخور آن گیاه نیز نمی تواند و نباید استفاده کند. برخی عادت دارند بعد از بخور، از ماسک های صورت خانگی استفاده کنند.

چنین ماسکی مي تواند حاوی زرده یا سفیده تخم مرغ، روغن زیتون، لیموترش، خیار یا حتی کاکائو باشد. پس از انجام بخور، چون پوست به گونه ای عمیق پاک سازی شده است، پوست بسیار شاداب مي شود. از طرفی بخار، موجب آب گرفتن سلول های شاخی و خشک پوست مي شود. این مسئله نیز باعث شادابي موقت پوست خواهد شد. هر چند بخور های گرم برای پوست های چرب مناسب تر است اما امروزه دستگاه های مختلف بخور سرد نیز وجود دارد که به روش های مختلف شامل اولتراسونیک بخار سرد تولید مي کند که افراد مبتلا به هر نوع پوست (خشك و چرب) مي توانند از آن استفاده کنند. این دستگاه ها همچنین قادر به تولید یون های منفی است که به تصفیه هوا و نیز شاداب شدن پوست کمک مي کند.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

لب های صورتی و 3 روش داشتن آنها بدون لوازم‌آرایش

لب های صورتی و 3 روش داشتن آنها بدون لوازم‌آرایش

داشتن لب های سالم برای هر شخصی مهم است، هنگامی که شما لب های سالمی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *