خانه » آرایش و زیبایی » آیا مردان به زیبایی و معیارهای زیبایی مانند زنان بها می‌دهند

آیا مردان به زیبایی و معیارهای زیبایی مانند زنان بها می‌دهند

زیبایی همواره در طول تاریخ برای زنان تعریف شده است؛ چنانچه ونوس، الهه و مظهر عشق و زیبایی بود و زهره، مظهر زیبایی در آسمان است. گویا نام زیبایی همیشه با زنان همراه بوده است. در طول تاريخ نیز زنان به دنبال مرداني بودند كه از نظر اجتماعي  شأن بالايي داشته باشند

و برعكس مردان به دنبال زناني زيبا و جوان هستند.

امروزه با تغییرهاي ایجاد شده در سلیقه و سبک زندگی افراد، خواسته ها نیز تغيير كرده است. زیبایی جزئی از خصوصیات و ویژگی های فردی است ولی همه ی آن نیست.اگر فرد تمام خصوصیات خود را فقط در چهره و ظاهر ببیند آن گاه دیگر به سایر جنبه های خویش نخواهد پرداخت؛ از فکر می کاهد و به صورت و ظاهر تمرکز می کند.

 

چرا امروزه به زيبايي اين قدر اهميت داده مي شود؟

نگاه های کلیشه ای و سطحی به زندگی و آدم ها موجب مي شود که افراد به دنبال کلیشه ها و سبک زندگی و نیز ظواهر خاص و تعریف شده ای باشند و خود تعریفی برای سبک ظاهر خویش نداشته باشند. از طرفی اعتماد به نفس افراد به خصوص جوانان دستخوش تغییرهايي شده است البته منکر اين حقيقت نيستم افرادي که احساس زيبايي دارند، احساس شادابي رفتاري و جسماني بيشتري دارند. ولی زشتي تعاريف مختلفي دارد ،به بیان ساده تر زیبایی، مانند زشتي کلیشه ای نیست؛ یعنی هميشه نمي توان مورد پسند همگان قرار گرفت. بسیارند افرادی که دائم مشغولیت ذهنی با زیبایی دارند و با وجود اقدام هاي جراحی زیبایی مختلف نيز ناراضی هستند و به احساس رضایت و اعتماد به نفس لازم نمی رسند.

اما با وجود اينکه زيبايي دروني مهم تر از زيبايي بيروني است، امروزه به زيبايي ظاهري اهميت زيادتري داده مي شود. در جوامعي که مسائل اخلاقي، انساني و سيرت زيبا در درجه دوم اهميت قرار دارد، انسان ها در تلاش هستند که به صورت زيبا بپردازند، به عنوان مثال معمولا در جوامع سنتی و ایلی ، افراد داراي مناسبات باثبات و روابط انساني بسيار عميق هستند. در آنها خويشاوندي و روابط فامیلی اصل است. پسرعموي زشت می تواند با دخترعموي زيبا ازدواج  کند يا برعکس. زشتي و زيبايي باعث قطع رابطه نمي شود. زشتي و زيبايي ملاک روابط انساني قرار نمي گيرد فرهنگ غني حاکم بر آنها است که در آن فرهنگ، زيبايي در درجه دوم اهميت قرار دارد. در شهرها به دليل اينکه نسبت ها کمرنگ مي شود و از سويي ديگر آن جا که روابط انساني در پرتو مناسبات مالي، اشتغال، درآمد بالا و داشتن طبقه تعريف مي شود و از طرفی اين موارد دائما در حال تغيير هستند، آن وقت ارزش و معيار انساني در برابر مناسبات ظاهري زندگي رنگ مي بازد و افراد سعي مي کنند فقط صورت ظاهري مسئله را حفظ کنند و سیرت در اهمیت دوم قرار می گیرد.

این سخن قدیمی، بسیار زیبا است و جای تعمق فراوان دارد:«زيبايي بايد در نگاه تو باشد، نه در آنچه بدان مي نگري.»

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

لب های صورتی و 3 روش داشتن آنها بدون لوازم‌آرایش

لب های صورتی و 3 روش داشتن آنها بدون لوازم‌آرایش

داشتن لب های سالم برای هر شخصی مهم است، هنگامی که شما لب های سالمی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.