خانه » فناوری های نوین » نخستین خودرو خود تمیز شونده رونمایی شد

نخستین خودرو خود تمیز شونده رونمایی شد

محققان شرکت خودروسازی نیسان با توسعه فناوری نانورنگ، نخستین خودروی خودتمیز شونده جهان را رونمایی کردند.

فناوری نانورنگ (nanopaint) توسعه یافته توسط محققان از خاصیت آبگریزی فوق العاده و چربی گریزی (oleophobic) برخوردار است که نیاز به تمیز کردن مرتب خودرو را از بین می رود.

این فناوری نوآورانه در رنگ باعث بی نیازی از شستن مداوم خودرو می شود؛ نانورنگ با ایجاد یک لایه محافظ از هوا بین رنگ و محیط اطراف، از ایجاد لک چربی، گل و لای، رطوبت بر روی بدنه خودرو جلوگیری کرده و در برابر باران، برف، یخ زدگی مقاوم است.

محققان مدعی هستند که با توسعه این فناوری، شرکت نیسان به نخستین خودروساز جهان تبدیل می شود که فناوری تجاری موسوم به Ultra-Ever Dry® را در طراحی بدنه خودرو ها به بازار عرضه کرده است.

آزمایش نهایی فناوری نانورنگ بر روی بدنه خودرو طی ماه های آینده در مرکز فنی اروپا در کرانفیلد – بدفوردشایر انگلیس – مورد آزمایش قرار خواهد گرفت.

این فناوری بر روی مدل جدید نیسان نوت (Nissan Note) مورد استفاده قرار گرفته است که فروش آن از ماه اکتبر با قیمت 20 تا 29 هزار دلار آغاز خواهد شد.

قیمت دقیق خودرو با نانورنگ هنوز مشخص نشده است، اما پیش بینی می شود که قیمت این محصولات در حدود 750 دلار گران تر از سایر رنگ ها یا معادل قیمت خودروهای متالیک خواهند بود.

به گفته سخنگوی نیسان، خودروی نوت نخستین محصولی است که از فناوری نانورنگ بهره برده و می تواند به معنای پایان عمر کارواش ها باشد.

نخستین خوردوی خودتمیز شونده جهان با فناوری نانورنگ

نخستین خودرو خود تمیز شونده رونمایی شد

نخستین خودرو خود تمیز شونده رونمایی شد

نخستین خودرو خود تمیز شونده رونمایی شد

نخستین خودرو خود تمیز شونده رونمایی شد

گردآوری: گروه فناوری و تکنولوژی مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: خبرگزاری ایسنا


Loading...
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

بررسی مزایای آموزش آنلاین

هر چیزی که طراحی می‌شود می‌تواند مزایا و معایبی را به دنبال داشته باشد و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *