خانه » اخبار روز » سید محمد خاتمی: فقدان اخلاق مصیبت آفرین است

سید محمد خاتمی: فقدان اخلاق مصیبت آفرین است

رییس جمهور پیشین کشورمان با تاکید بر این که اخلاق در سلسله علل احکام قرار دارد، اظهار کرد: تلفیق شریعت، اخلاق و عدالت تلفیق موثری است.

حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمد خاتمی در مراسمی که به مناسبت بزرگداشت آیت الله دکتر صادقی در دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار شد، با اشاره به ویژگی های شخصیتی آیت الله صادقی اظهار کرد: آیت الله صادقی فردی بودند که خردمندی، ایمان، شریعتمداری، اخلاق، عرفان و ذوق همگی با هم در شخصیت ایشان جمع شده بود.

وی در ادامه با تاکید بر این که فقدان اخلاق چه در جوامع دینی و چه در جوامع غیردینی مصیبت آفرین است، خاطرنشان کرد: شریعت بدون اخلاق و ایمان و دور از خرد و پایبندی به ظواهر فارغ از عرفان مشکل آفرین است.

رییس جمهور پیشین کشورمان با بیان این که خشونت های زشت و ننگینی که امروز به نام دین انجام می گیرد خود نشانه جدایی دین از شریعت، اخلاق، عرفان و ادب است، گفت: این مسائل زمانی ایجاد می شود که پوسته دین به حقیقت دین تبدیل شود. در دنیای امروز اساس سیاست و اساس روابط بین الملل دوری از اخلاق است.

خاتمی با اشاره به نظریه ماکیاولی در مورد جدایی اخلاق از روح سیاست، خاطرنشان کرد: گرچه در طول تاریخ سیاست همواره سعی می کرده که از اخلاق دور باشد، ولی حداقل در منابع فکری ما مسلمانان و ما شرقی ها اخلاق دارای جایگاه بوده است .

وی در ادامه با اشاره به فرا رسیدن روز معلم و روز بزرگداشت آیت الله مطهری، اظهار کرد: همان طور که شهید مطهری در مورد عدالت گفتند، عدالت در سلسله علل احکام است و احکام باید عادلانه باشد.

رییس جمهور پیشین کشورمان ادامه داد: من نیز معتقدم اخلاق در سلسله علل احکام قرار دارد. اگر اخلاق و عدالت را در طول شریعت قرار دهیم باید بدانیم که در دین حکم غیرعادلانه و غیراخلاقی نداریم.

خاتمی در پایان با تاکید بر این که یکی از ملاک هایی که مجتهد باید در نظر بگیرد این است که باید همواره حکم اخلاق دوستانه بدهد، گفت: من فکر می کنم تلفیق شریعت و اخلاق و عدالت موثر خواهد بود تعهدی است که باید در حوزه های فکری و دینی ما ایجاد شود و ما رگه های آن را می بینیم.

گردآوری: گروه خبری مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: خبرگزاری ایسنا

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

بدون دیدگاه

  1. خب چه ربطی داشت…..
    این همه مسائل روز سیاسی…
    سخنان رئیس جمهوره صد سال پیشو میچاپین……….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *